Nová vstupní recepce působí reprezentativním dojmem.

Nová vstupní recepce působí reprezentativním dojmem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Akce Z jsou minulost. Jihlavské kurty u řeky se proměnily za miliony

  • 5
Jihlavský tenisový areál má za sebou přestavbu za 40 milionů korun. Od soboty nabízí pro veřejnost novou sportovní halu se čtyřmi kurty na badminton i zcela nové moderní zázemí s recepcí, šatnami a restaurací. Stavět se má i v budoucnu.

Kdysi tam býval mlýnský náhon. Za minulého režimu nechali soudruzi v "akcích Z" prostranství na břehu řeky Jihlavy proměnit v tenisový areál. Ten nyní dostal zcela nové parametry, především z hlediska zázemí pro sportovce.

Přibyla i nová víceúčelová hala se čtyřmi kurty. Ta je primárně určená pro badminton. Jak ovšem název napovídá, vyřádí se v ní i příznivci dalších sportů, jako je třeba malá kopaná či nohejbal.

Také recepce se zázemím se z "akce Z" konečně přehoupla do 21. století.

"Zázemí, šatny a sprchy byly hodně vybydlené. Dnes areál nabídne moderní vstupní recepci s restauračními prostory," řekl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. Právě město je majoritním akcionářem Teniscentra.

Už od silnice sportovce v Mostecké ulici přivítá zcela nový vstup do tenisového areálu, působící reprezentativním dojmem. Šatny nově fungují na čipové karty, které budou připraveny k vyzvednutí oproti záloze na nové recepci.

"Zároveň byla dokončena rekonstrukce tří venkovních antukových kurtů," doplnil ředitel Teniscentra Gustav Slavík.

Stavaři areál obsadili na jedenáct měsíců. "Lidé se museli převlékat venku v boudách, to určitě odradilo spoustu zájemců. Ale jakmile se to rozkřikne, jak je to tu pěkné, tak se zase naučí chodit," věří jihlavský tenista a vítěz Wimbledonu Leoš Friedl, který v areálu působí jako trenér.

"Pokud by se dala upravit ještě i okolní zeleň s lavičkami, areál by to hodně pozvedlo," dodal Friedl, jehož plakát zdobí moderní interiér nové recepce.

Stavba se v budoucnu rozroste

Ani už dokončená modernizace by však neměla mít vliv na výši vstupného. Areál o víkendu přivítal po své modernizaci první sportovce.

"Líbí se nám tady moc, je tu hodně prostoru a špičkové zázemí. Řekla bych jedno z nejlepších v republice," zmínila Kateřina Ventrčová ze Zlína, která se svým jedenáctiletým synem přijela v neděli do Jihlavy na tenisový turnaj.

Badmintonová hala i celý tenisový areál je v dopoledních hodinách přístupný také pro školy. Areál by se měl rozrůst i do budoucna. Stavba je projektována i pro další nástavbu.

Stoprocentní využití areál nabídne, až bude dobudovaný celý komplex. V další etapě by v nástavbě nového objektu měly vzniknout prostory pro relaxační centrum a ubytování.

"V případě přesunu administrativní části do nástavby lze v přízemí zřídit restauraci," uvedl Pavel Rubeš ze společnosti PSJ, jež je jedním z akcionářů Teniscentra a stavbu měla na starosti.

"To, co se teď vybudovalo, je zázemí, které nepřinese žádný větší finanční přínos. Jsem proto zvědavý na první rok fungování. Podle toho se ukáže, jestli bude mít smysl investovat dál," řekl exprimátor Jihlavy Vladimír Hink, jehož firma je jedním z akcionářů společnosti.

"Pak nabídne i využití třeba pro sportovní soustředění," dodal primátor Vymazal. Podle něj by do dvou let mohlo být jasno, kdy se přístavba uskuteční. Modernizace areálu vyšla na 40 milionů korun, město se na ní podílelo sumou devět milionů korun.

Vítěz Wimbledonu tam jako kluk sbíral míčky Mečířovi

Vítěz Wimbledonu z roku 2001 Leoš Friedl na jihlavské antuce.
V jihlavském Teniscentru působí jako trenér i vítěz Wimbledonu z roku 2001 Leoš...

Z jihlavské antuky to Leoš Friedl dotáhl v roce 2001 až k vítězství ve Wimbledonu. Společně se Slovenkou Danielou Hantuchovou tehdy ve finále smíšené čtyřhry porazili americko-jihoafrický pár.

Před dvěma lety Friedl ukončil závodní kariéru a od podzimu působí jako jeden z trenérů jihlavského Teniscentra. Má na starosti kategorii dorostenců a dospělých.

Na kurtech v Jihlavě vyrostl. "Zamlada to byl jeden z nejhezčích areálů v republice, kdy se tady ještě za Československa hrávalo celorepublikové mistrovství družstev," připomněl Friedl.

Do Jihlavy se tehdy sjížděli tenisté z celé republiky. "Jezdila sem špička. Zamlada jsem tu viděl všechny naše idoly jako Mečíře nebo Šrejbera. Sbírali jsme jim míčky. To je pro děti neuvěřitelný zážitek. Pro mě je nezapomenutelné, že jsem je mohl vidět," přiznal. Později je potkával už v roli hráče nebo trenéra na kurtech po celém světě. Nyní je jeho snem vychovat v Jihlavě svého následovníka.