Obchodní ředitel investorské firmy Sur Lie Jakub Schneider v místě staveniště...

Obchodní ředitel investorské firmy Sur Lie Jakub Schneider v místě staveniště sušárny v Herálci. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Křupavé ovocné plátky v Česku nejsou, tak firma staví obří sušárnu

  • 0
Velkokapacitní průmyslová sušárna ovoce a zeleniny vzniká v zemědělském areálu na okraji Herálce u Humpolce. Ročně by měla zpracovat například 3,5 tisíce tun jablek nebo jiného ovoce a zeleniny. Firma chce zaplnit díru na trhu, křupavé ovocné a zeleninové plátky plné vitamínů totiž v Česku nejsou.

Sušárna vzniká v zemědělském areálu na místě starého rozpadlého kravína poblíž bioplynové stanice.

Podle investora, kterým je brněnská developerská firma Sur Lie, by měla objemem plánované roční produkce 500 tun sušeného ovoce a zeleniny patřit k největším v Česku.

„Zjistili jsme, že v Česku křupavé ovocné či zeleninové plátky, které se nesmaží, téměř nejsou k mání. Rozhodli jsme se proto vyrábět sušené ovocné a zeleninové chipsy, které neobsahují olej, zato si zachovají spoustu vitamínů,“ uvedl Petr Venc, jenž má ve společnosti Sur Lie na starosti výstavbu sušárny, kterou by měl také v budoucnu řídit.

Sušárna bude napojená na sousední bioplynovou stanici, na jejímž provozu se společnost Sur Lie také podílí. „Výhodou je zpracování odpadního tepla a také veškeré elektřiny z bioplynky,“ přiblížil obchodní ředitel Sur Lie Jakub Schneider.

Obecní vodu sušárně Herálec dát nechce, sám má málo

Právě bioplynka se řadě místních příliš nelíbí - stěžují si na zápach. V sousedství areálu navíc stojí i pětihvězdičkový hotel Chateau Herálec, vybudovaný v někdejším zámku. „Sušárnu ovoce nevnímám nijak konfliktně,“ řekla majitelka hotelu Alexandra Kasperová.

„Doufáme, že se v souvislosti se sušárnou neobjeví pach jako v případě bioplynky a nezvýší se kvůli sušárně v obci kamionová doprava. Jinak se nám ten záměr nezdá špatný, pár lidí by tam mohlo najít práci,“ pronesl k sušárně herálecký starosta Jiří Ulrich.

Problematickým bodem při budování sušárny je ovšem spotřeba pitné vody. „Dali jsme investorovi najevo, že nemůžeme poskytnout obecní vodu, protože naše zdroje taktak stačí pro potřeby Herálce,“ naznačil Ulrich.

Bez herálecké vody by se podle investora sušárna mohla obejít. „Vybavili jsme sušárnu zařízením na kondenzaci vody z ovoce. Tu budeme používat v další výrobě a omezíme tak používání obecní vody na minimum,“ slibuje Schneider.

„Jablka obsahují 85 procent vody, takže kdybychom zpracovávali 500 kilogramů jablek za hodinu, získáme za pět hodin kubík vody. Tuto vodu pak budeme vracet zpět do technologie,“ přibližuje Petr Venc.

Provoz se ukryje do ocelové haly, výroba odstartuje na podzim

Sušárna by měla zaměstnat několik lidí a místním nabídne i odbyt pro jejich produkci. Současně bude u sušárny také malá prodejna jejích produktů. Vyrábět se zde budou i sušené produkty používané do müsli či čajů.

„Chceme prodávat zejména na území České republiky, ale budeme vyvážet i do Evropy,“ dodal Venc. „Odběratele už máme domluvené,“ podotkl.

Na místě jsou nyní základy pro ukotvení budovy. Sušárna bude ukrytá v ocelové hale na ploše asi 500 metrů čtverečních. Hala by měla být dokončena v závěru srpna, v září dojde na montáž technologie. Ta by měla být zkompletována na začátku října.

„Půjde o speciální pásovou sušárnu, na které lze za použití nižších teplot a delší doby sušení vyrábět například i sušené produkty v raw kvalitě, kdy se zachovává většina živin a vitaminů,“ popsal Schneider.

Sur Lie už teď plánuje rozšíření areálu, chystá i aktivity v Jihlavě

V budoucnu by měl být areál rozšířen o přístavbu v místě pozůstatku starého kravína. Ten je pro podobnou produkci podle současných norem nevyužitelný, takže jej čeká asi demolice. Sušárna by měla začít produkovat na podzim.

Sur Lie se chystá na Vysočině k investicím také v Jihlavě. Tam připravuje rekreačně-sportovní zařízení u řeky Jihlavy za nákupní zónou poblíž lokality Český mlýn.

Nedaleko odtud působí společnost také v místě zchátralého Reindlerova dvora, někdejšího premonstrátského statku, kde chystá revitalizaci území.

„Obě lokality jsou zatím ve fázi plánování, kdy se s městem, sportovním klubem i architekty snažíme najít pro všechny nejpřínosnější řešení. To nám ještě pár měsíců zabere,“ řekl Schneider.