Soutěž ve zpěvu harckých kanárů v Havlíčkově Brodě.

Soutěž ve zpěvu harckých kanárů v Havlíčkově Brodě. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Šampioni v kanárčím zpěvu musí umět zpívat hluboko, pomalu a potichu

  • 0
Maximálně soustředěná porota, čtyři dobře naladění zpěváci a za dveřmi venku jejich pořádně nervózní majitelé... Přesně tak to v těchto dnech vypadá v Penzionu Jantar v Havlíčkově Brodě. Až do neděle se tu koná 80. mezinárodní mistrovství České a Slovenské republiky ve zpěvu harckých kanárů.

„Jde o jedno z plemen, které se chová pouze pro zpěv,“ vysvětluje organizátor možná nejstarší chovatelské soutěže v tuzemsku Ladislav Svoboda. „Absolutně nezáleží na tom, jak který kanár vypadá. Rozhoduje čistě to, jak umí zpívat,“ doplňuje.

Pro nezasvěceného může pohled na malou místnost, v níž za stolem sedí bez jediného slova čtveřice posuzovatelů s tužkou v ruce a bodovací listinou před sebou, působit přinejmenším zvláštně.

„Jo, v dnešní době už jsme takoví divní exoti. Pipláme se s kanáry, zatímco většina ostatních sedí u počítače,“ usmívá se Svoboda.

Pětačtyřicet chovatelů z Česka, Slovenska a Rakouska přivezlo na Vysočinu celkem 200 „zpěváků“. „Kolekci tvoří vždycky čtyři kanáři, kteří jsou zavřeni do samostatných přihrádek. Jejich zpěv se pak skládá z jednotlivých túr, což jsou zvlášť bodované úseky,“ sype ze sebe Svoboda.

Klece musí být čisté, aby si umělec místo zpěvu nehrál

Jedno takové vystoupení podle něj trvá třicet minut, přičemž porotci musí jednak bedlivě poslouchat, ale zároveň také sledovat, který z kanárů zrovna zpívá. „Za den těch kolekcí poslechnou a obodují sedmnáct, takže večer toho mají potom opravdu dost,“ prozrazuje.

Během soutěžení nesmí do místnosti nikdo chodit, aby nevyvedl zpěváky z rytmu. „Není to vůbec jednoduché. Těsně před vystoupením se musí klec pořádně vyčistit a odebrat z ní krmítka. Někdy může zapomenuté semínko všechno pokazit. Kanár si s ním třeba deset minut hraje a nezpívá. Prostě nic ho nesmí rozptylovat,“ vysvětluje Svoboda s dodatkem, že dar zpívat mají pouze samci.

Laik rozdíl ve výkonu nepozná, ovšem školený posuzovatel má okamžitě jasno. „Zpěv harckého dutopěvce má být hluboký, tichý a pomalý,“ upozorňuje odborník. „Proto je potřeba už na začátku z chovu vyřadit všechny chybaře. Ti pak většinou končí v obchodech s domácími mazlíčky a domů si je kupují lidé, kteří mají rádi výraznější projev,“ doplňuje s úsměvem.

Ti nejlepší vystoupí na koncertě pro veřejnost

Soutěž ve zpěvu harckých kanárů se v Havlíčkově Brodě poprvé konala v roce 1936 a od té doby se do města pravidelně vrací. „Pokaždé soutěží samečci narození v předchozím roce. V listopadu se začíná s tréninkem a v lednu je potom mistrovství. Během třiceti minut se ukáže, jestli to byl pro chovatele úspěšný rok, nebo ne,“ hlásí Svoboda.

Vítěznou kolekci od nejúspěšnějších soutěžících si pak může na konci každého mistrovství poslechnout také veřejnost. A výjimkou nebude ani letošní ročník.

„V sobotu a v neděli začínáme vždy v 10 a ve 14 hodin,“ zve zájemce Svoboda. „Nicméně je potřeba mít na paměti, že během vystoupení není možné nikoho do místnosti pouštět, proto je lepší dorazit včas. Případně si počkat na další kolekci,“ vzkazuje.