Nový sklářský provoz v Habrech se zaměřuje na ručně vyráběné sklo.

Nový sklářský provoz v Habrech se zaměřuje na ručně vyráběné sklo. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Autor skleněné plachetnice pro britskou královnu otevřel novou sklárnu

  • 0
V Habrech na Havlíčkobrodsku začala fungovat nová sklárna. Postavila ji firma, jejíž jednatel vytvořil unikátní dárek pro britskou královnu - plachetnici celou ze skla. Ucházel se s ní dokonce o zápis v Guinessově knize rekordů. Nová sklárna už produkuje ruční výrobky.

Sklář Libor Neumann říká, že jeho syn má v pokojíčku nejdražší osvětlení v republice. Cenu světla v podobě plachetnice znalci odhadli na neuvěřitelných 800 tisíc korun. "Ale to je jen za práci. S uměleckou hodnotou by to bylo ještě víc," říká Neumann.

V polovině 90. let metrovou plachetnici vyrobil s kamarádem k narozeninám pro britskou královnu.

"Objednali si ji u nás. Jenže do Anglie nikdy neodjela. Zákazník měl představu, že bude stát kolem dvaceti tisíc. O hotové dílo za nepoměrně vyšší cenu pak ztratil zájem," vysvětlil.

Exkluzivní světlo zanedlouho ozdobí jeho kancelář ve sklárnách NH Glass Bohemia, kde je jednatelem. Před dvěma týdny začala fungovat v Habrech na Havlíčkobrodsku. Postavili ji na zelené louce.

Podnik na trhu působí už mnoho let. "Jenže od roku 1999 jsme byli v nájmu po různých sklárnách, pronajímali jsme si pece. Bylo to pro nás náročné finančně a složité bylo i dojíždění. Proto jsme postavili vlastní sklárnu," říká Neumann.

I když ještě investice za desítky milionů není dokončena, provoz už začal. Na jaře by tam měli spustit i lákadla pro turisty: podnikovou prodejnu i možnost podívat se na výrobu skla. Nad párem pecí je prosklená galerie, odkud budou moci návštěvníci sledovat skláře při práci.

Mladí skláři nejsou, sklárna si je vychovává sama

Sklárna se zaměřuje na ruční výrobu olovnatého křišťálu. Zaměstnanci u pecí v obrovském vedru ručně foukají a tvarují rozžhavenou hmotu. Z ní vyrábějí užitkové sklo, kalíšky, vázy, mísy i netradiční předměty na objednávku.

"Řekl bych, že dnes se ruční výroba začíná trochu upřednostňovat před strojní," domnívá se Neumann.

Skláři v Habrech denně vytaví v jednosměnném provozu asi tunu a půl skloviny. Na sklad se přitom vyrábí minimálně. Jen pětina produkce zůstává v republice. Většinu vyvážejí do západoevropských zemí, Asie a do Ameriky. Když zájem vydrží, investice se vrátí do deseti let.

Podle Neumanna však rozhodně nenastal žádný sklářský boom. "Některé podniky nebyly dřív v takové kondici, jak prezentovaly. Linie zájmu se drží na standardní úrovni. Jen se nafoukla bublina. My i v té největší krizi měli dost práce. Jsme malá rodinná firma do třiceti lidí, takže je pro nás snazší ustávat těžkosti v obchodě," líčí.

Jak Libor Neumann říká, je mnohem těžší sehnat nové zaměstnance než nové zákazníky.

"Školství neprodukuje tolik vyučených sklářů jako dřív. Kvůli trochu uměle vyvolané krizi ztratily rodiny o sklářství zájem, děti tam nedají," vysvětluje. Firma si tak skláře pro ruční výrobu vychovává sama. A zájemci ani nemusí být v oboru vyučení.

"Sami si nahrazujeme učiliště. Máme tu schopné lidi, kteří mladé zaučí. Zaškolíme i ty, kteří nejsou vyučeni. Stačí, když mají zájem. Kdo se totiž naučí dělat se sklem v praxi v podniku, je pro nás cennější, než když někdo vyjde ze školy s výučním listem," dodává jednatel NH Glass Bohemia.

Nová sklárna vyrostla na zelené louce na jihozápadním okraji Habrů.

Nová sklárna vyrostla na zelené louce na jihozápadním okraji Habrů.