Josef Fialka uvažuje o tom, že vytvoří další památník, tentokrát na počest...

Josef Fialka uvažuje o tom, že vytvoří další památník, tentokrát na počest umučeného faráře Toufara z Číhoště. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Rozhodl se, že postaví pomníky jako dík USA a Gorbačovovi

  • 24
Díky Ameriko za osvobození od nacismu a komunismu. Díky Reaganovi a Gorbačovovi za mír a svobodu. Komunisti okradli všechny o všechno. I tyto nápisy nesou mohutné pomníky připomínající náhrobky, které staví za své peníze ve dvou vesnicích osmaosmdesátiletý Josef Fialka. Už jich má osm.

„Z legrace říkám, že by nás mohli zapsat do knihy rekordů. Máme největší počet památníků v přepočtu na obyvatele,“ usmívá se Vladimír Kos, starosta malé vesnice Chyšná na Pelhřimovsku.

Žulové pomníky nechal udělat místní obyvatel Josef Fialka, který má neblahé vzpomínky na komunistickou kolektivizaci zemědělství. Pět jich rozmístil v Chyšné, další tři zabudoval do plotu u chalupy v nedalekých Blažejovicích, která taky patří jeho rodině. I když se mu pomalu blíží devadesátka, zásobou energie by mohl podělit i muže mladší o desítky let.

„Vždy si sám vybere v lomu kámen na pomník,“ popisuje starosta. Památník pak dotvoří v kamenictví Jiřího Mrťky. Jeden z nich dokonce stojí přímo ve středu návsi na obecním pozemku. Jeho podobu s poděkováním americkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi a sovětskému vůdci Michailu Gorbačovovi schvalovalo místní zastupitelstvo. Ostatní jsou na pozemcích autora vyrytých textů.

Pomníky budí pozornost lidí, kteří vesnicí projíždějí. Mnozí si je fotí a s texty na kamenech souhlasí. Leckomu se ale nelíbí. Podle starosty se ale ještě ani jednou za několik let nestalo, že by pomníky někdo poškodil.

Muž s espritem Josef Fialka žil do padesátých let v Blažejovicích. Jenže pak musel pryč, tak se přestěhoval do Chyšné. V té době putoval do komunistického kriminálu. Když měl odevzdat družstvu určitý počet kusů dobytka, množství sice dodržel, ale ty nejlepší kusy vyměnil za již staré krávy.

Byli schopní manažeři, dostali trest

„Těm lidem, co mu je přišli sebrat, se to nelíbilo. Tak ho nahlásili,“ popsal starosta. Fialka tak chtěl chránit majetek, i když věděl, že zabrání do družstva už se nepůjde vyhnout. Po roce 1989 se dvacet let soudil o navrácení podílu z družstva, jeho cílevědomá snaha měla úspěšný konec. „Takže teď můžu stavět pomníky. Ještě bych jeden chtěl zařídit na počest umučeného faráře Toufara z Číhoště,“ uvedl.

Pracoval desítky let v družstvu jako vedoucí dílen. I když mu nescházely schopnosti k předsednické funkci, šéfovat z kádrových důvodů nemohl. V jednom období s kolegou vozili starší traktory z pohraničí, na dílně je opravili a prodali dál. Přivydělávali tak ve prospěch družstva. Za to pak byli potrestaní, přišli o prémie. Prý se dostatečně nevěnovali zemědělské činnosti. Fialka to dnes hodnotí tak, že dostali trest za to, že už tehdy byli schopní manažeři.

„On si ale umí poradit v každé době, je stále čilý,“ říká starosta. Mimochodem stavitel pomníků je už od vzniku ODS jejím aktivním členem. Antikomunistu Josefa Fialku těší, že jeho mohutné žulové nosiče nápisů budí pozornost. Na školách by se mělo podle něj výrazně vysvětlovat, co to byl komunismus v praxi. To je hlavní důvod, proč staví pomníky.