Areál bývalé obuvnické firmy BOPO v Třebíči.

Areál bývalé obuvnické firmy BOPO v Třebíči. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V bývalé třebíčské továrně vznikají byty i muzeum s parním strojem

  • 0
Bývalý areál obuvnické společnosti BOPO v Třebíči, který už dvanáct let zeje prázdnotou, znovu ožívá. Čtyři firmy s ním mají velkolepé plány - chystají stovky nových bytů, kanceláře a obchodní prostory, technické muzeum či dokonce digitální autokino.

Obuvnická firma BOPO před dvanácti lety skončila v likvidaci. Areál tak zůstal prázdný. Před čtyřmi roky do něj ale přišly firmy s myšlenkou na vybudování plnohodnotné městské čtvrti s občanskou vybaveností. Demontovala se obrovská kovová konstrukce, zmizely přístavby a plechové přístřešky, rozebrala se zeď pod ředitelskou budovou.

Historie areálu

Obuvnická firma BOPO navázala na tradice založené už roku 1842 Karlem a Františkem Budischowskými, kteří koupili původní Padrtův mlýn a vybudovali továrnu na zpracování kůží.

Měli trochu smůlu, protože za první světové války dodávali pro stranu poražených, přišly finanční problémy a celý areál v roce 1931 získal Tomáš Baťa.

Areál se začal přestavovat do současné podoby. Pozdější socialistický nástupce zaměstnává v Třebíči i dalších pobočkách na deset tisíc lidí. Jenže roku 2000 skončila BOPO v likvidaci.

Právě v ní vzniklo 27 bytů a sedm kanceláří. Jejich kolaudace se chystá na červen a už teď je o ně velký zájem, přestože se prodávají do družstevního vlastnictví. V červenci by se měli stěhovat první nájemníci.

Už se začal i rýsovat vznik dalšího bytového domu s 56 byty, v takzvaném "Experimentu", jak se budově říkalo. Pokud se podaří postavit vše, co si projektanti naplánovali, má být v bývalém areálu borovinského závodu v přestavěných i nových objektech na 200 bytů.

Letos v červnu by měl začít sloužit kruhový objezd. Ten je investicí města a napojoval by příjezd do areálu. Někteří zastupitelé to ale kritizují, podle nich by radnice neměla investovat do příjezdové komunikace k soukromému areálu.

Část areálu se změní v muzeum

O zájmu o bývalý průmyslový areál svědčí několik menších firem, které si tu získaly zákazníky, ale i tisíce návštěvníků loňské výstavy. Mnozí z nich se těší na stálé technické muzeum. "Mělo by být interaktivní, kromě historických obuvnických strojů v něm bude třeba parní stroj a exponáty z oboru elektro. Místa snad bude dost, počítáme s plochou na 1 800 metrů čtverečních," řekl Martin Janík ze společnosti TTS, která je jedním ze spoluvlastníků areálu.

Borovina

Borovina stále živá, to byl nejen název loňské výstavy v areálu bývalého obuvnického závodu v Třebíči, ale stejně se jmenuje i rozsáhlý projekt, který si klade za cíl přebudovat někdejší fabriku na místo, kam budou lidé rádi chodit a kde najdou i možné bydlení. Za několik měsíců by se to mělo stát skutečností.

Muzeum sice letos hotové nebude, ale i tak se tento rok v areálu Boroviny uskuteční celá řada akcí. Jednou z prvních budou Sklářské dny 12. a 13. května. "Přijedou mladí skláři z Nového Boru, bude tady pro ně udělaná i tradiční sklářská pec a předvedou, co se sklem umí," přiblížil Janík. Další akcí bude i červnové mezinárodní řezbářské sympozium.

Na původním továrním nádvoří se objeví autokino, zřejmě první digitální pojízdné kino v regionu. Na rozdíl od maringotek, které promítají na starých typech promítaček, umožní nová technologie i přenos zvuku do auta po naladění příslušné frekvence na autorádiu.

Živo bude v borovinském areálu i při rekonstrukci bojů druhé světové války 9. června. Do akce se zapojí i se svými vozidly příznivci veteránů z Třebíče a Březníka. "Chybět by neměl ani tank nebo letadlo, budou i pyrotechnické efekty," říká Janík. A plno by mělo být i 22. června, kdy by na někdejším továrním nádvoří měla vystoupit skupina Mig 21 a na koncert by měl být vstup zdarma.