Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

V Brodě začala žurnalistická škola, přijeli i novináři z Ukrajiny

  • 0
V Havlíčkově Brodě začal sedmý ročník Letní žurnalistické školy. Kurz, na který dorazily desítky mladých novinářů z celé Evropy, se zaměří hlavně na téma polské žurnalistiky v posledních desetiletích a na česko-polské vztahy. Bude se ale hovořit i o tématech souvisejících se středoevropským prostorem.

"Letos jsme rozšířili okruh našich partnerů o Polský institut v Praze, díky kterému přijedou na Vysočinu dvě novinářské osobnosti z Polska, Janina Jankowska a Piotr Górecki, kteří představí současnou polskou žurnalistiku a polská média," uvedl spoluautor žurnalistické školy Milan Pilař.

Letní žurnalistická škola pro veřejnost

Pondělí 15.8.
15:30 Média a neštěstí - Milan Kopecký, Český rozhlas Region
19:00 Média jako čtení pro negramotné - Petr Bílek, šéfredaktor Literárních novin

Úterý 16.8.
15:30 Evropská komise a Evropský parlament jako informační zdroj pro novináře - Jan Pátek a Martin Stašek, tiskoví atašé EK a EP v Praze
19:00 Novinář ve službách politika - Rudolf Chmel a Jozef Švolík, místopředseda slovenské vlády a jeho poradce

Středa 17.8.
15:30 Zkušenosti amerického novináře ve střední Evropě - Erik Best, vydavatel Fleet Sheet v Praze
19:00 K čemu diplomaté potřebují novináře a naopak - Paul Oglesby, atašé velvyslanectví USA v Praze

Čtvrtek 18.8.
15:30 Politický rozvoj Rakouska v posledních 40 letech - Roland Adrowitzer, šéfredaktor ÖRF
19:00 Vztahy mezi Čechy a Němci na Jihlavsku - Herma Kennel, německá spisovatelka

Pátek 19.8.
15:30 Od cenzury přes Solidaritu po současnost - Janina Jankowska, polská novinářka
19:00 Zkušenosti válečného zpravodaje - Piotr Górecki, polský novinář

Sobota 20.8.
15:30 Jánošíci s těžkou hlavou - Lubomír Smatana, Český rozhlas Radiožurnál
19:00 Zóna naděje a Zastavte Dubčeka - Jozef Banáš, slovenský novinář a spisovatel

Organizátoři rovněž zahájili spolupráci se Slovenským institutem, který do Brodu pozval novináře Jozefa Švolíka, současného poradce místopředsedy vlády Slovenské republiky Rudolfa Chmela. "Toho náš projekt zaujal natolik, že se besedy o vztazích politiků a novinářů zúčastní společně s Jozefem Švolíkem také," popisuje Pilař.

Besedy budou živě na webu

Tradičními partnery školy jsou Nadace Friedricha Eberta, Americké centrum při velvyslanectví USA a Rakouské kulturní centrum, jež přivezou další hosty. Bude mezi nimi americký novinář Erik Best, atašé americké ambasády Paul Oglesby, šéfredaktor ÖRF Roland Adrowitzer, německá spisovatelka Herma Kennel nebo slovenský novinář Jozef Banáš.

"Mezi novými mediálními partnery jsou Literární noviny, jejichž šéfredaktor Petr Bílek otevře v pondělí debaty na Staré radnici. Besedy jsou přístupné zdarma a také je on-line přenášíme po internetu," doplnil Milan Pilař.

Z Užhorodu díky kraji

Pořadatelé také nově spolupracují se zastoupeními Evropského parlamentu a Evropské komise v Praze. Oba tiskoví atašé, Jan Pátek a Martin Stašek, přiblíží ve workshopu účastníkům, jaké informace a jakým způsobem je mohou od obou institucí získávat.

Sedmého ročníku Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského 2011 se zúčastní pětačtyřicet mladých lidí z pěti zemí Evropy. Ti se po celý týden budou věnovat tajům žurnalistiky a médií.

"Díky kraji jsme letos navázali kontakt s fakultou žurnalistiky v Užhorodě na Ukrajině. Na naše pozvání přijelo pět mladých žurnalistů. Vedle nich se už tradičně účastní mladí lidé z Česka, Slovenska a Německa, nově přijíždí i z Běloruska," dodává Pilař.

Podle jeho slov se obsah školy nemění, účastníci budou rozděleni do pěti tematických skupin na sekce televize, rádio, tisk, web a PR a marketing. "Garanti skupin připravili program, v jednotlivých skupinách se navíc představí zajímaví hosté v roli lektorů," uzavírá Milan Pilař. Zajímavými hosty jsou zkušení čeští a slovenští novináři a mluvčí.