Budovu bývalé základní školy na Rubešově náměstí opravili za milionů korun.

Budovu bývalé základní školy na Rubešově náměstí opravili za milionů korun. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Brodě jsou tři prázdné školy. Co s velkými budovami, nikdo neví

  • 2
V posledních třech letech se v Havlíčkově Brodě uvolnily hned čtyři areály školských zařízení. Město z nich dokázalo zaplnit ale jen jeden, pro ostatní nemá využití. Budovy tak zejí prázdnotou a chátrají.

1. Ladem leží střední zemědělská škola. Je v majetku kraje.

Nejkritičtější situace je okolo bývalé střední zemědělské školy v Jihlavské ulici. Rozsáhlý areál se sportovištěm a ubytovnou leží ladem. Kraj Vysočina zde školu tlumil po několik let, poslední studenti odešli před více než rokem. Od té doby budovy chátrají.

"Leží ladem. Jen občas zkontrolujeme, zda tam nepřespávají squateři nebo bezdomovci," přiznává náměstek krajského hejtmana Libor Joukl. Areál je stále v majetku kraje. A ten se ho bude snažit nejspíš prodat, protože nalézt jiné využití se zatím nepodařilo. Padly návrhy na zřízení depozitáře i sociálního zařízení. To vše by si vyžádalo mnoho peněz na přestavbu.

Jenže ani na prodej zatím nedošlo. A jak to tak vypadá, v brzké době ani nedojde. "Potřebujeme, aby město změnilo územní plán a přeřadilo lokalitu z využití pro veřejnou infrastrukturu na komerční využití. Školu si jinak dnes nikdo nekoupí. Radnici jsme o to písemně žádali už zhruba před rokem a ani nám nepřišla odpověď," konstatoval Libor Joukl.

Podle brodského radního Libora Honzárka město nyní nechává zpracovat zcela nový územní plán. Připomínky k využití lokality z kraje přišly podle radního dva měsíce po uzávěrce. Úředníci kraje přitom o veřejném projednávání a lhůtách věděli, brodská radnice o tom příslušné krajské odbory informovala.

"Proto k připomínkám v souladu se zákonem o územním plánování a stavebním řádu nemůžeme přihlédnout. Na odborných školeních nám rovněž nedoporučovali informovat subjekty o dalším průběhu řešení jimi podaných námitek," vysvětlil radní. "Není možné akceptovat jednu připomínku po lhůtě k jejich podání a další nikoliv," dodal Honzárek.

Město Havlíčkův Brod si navíc ani změnu využití lokality nepřeje. Alespoň tak se vyjádřil výbor pro územní plánování. "V tomto místě by komerční využití nebylo příliš vhodné," potvrdil Libor Honzárek. Problém bývalé zemědělské školy tak uvízl na mrtvém bodě.

Pokud bude Kraj Vysočina trvat na jiném využití areálu, bude si muset počkat do přespříštího roku, než bude nový územní plán dokončen a schválen. Teprve pak může dát žádost o jeho změnu a čekat dalšího asi tři čtvrtě roku, zda ho zastupitelé schválí. Tak jako každý jiný žadatel. "Ve většině případů ale takové žádosti odmítáme. Umožníme ji jen v případě, že je ku prospěchu dané lokality, nikoliv žadatele," upozornil Honzárek.

Poukázal i na postup kraje, který zrušil zavedenou střední školu, aniž by věděl, jak s jejím areálem naloží.

2. Projekt v budově obchodní akademie se zasekl.

Také bývalá obchodní akademie U Trojice zeje prázdnotou. Přitom už skoro rok v ní měli pracovat stavebníci - za 80 milionů korun ji měli upravovat pro potřeby vzdělávací společnosti Futurum Regnum, která má budovu od města pronajatou. Ani tady se ale zatím nic neděje. Jde o budovu v centru města. Že je tam prázdno, to je podle mnohých obyvatel města škoda.

Celá nešťastná situace má dva důvody. Jedním byla nutnost převést nájemní smlouvu na novou společnost, protože původní výherce výběrového řízení dal přednost sociálním aktivitám v Chrudimi a potřeboval pro brodské vzdělávací centrum zřídit dceřinou firmu. Výběrové řízení se tak muselo opakovat.

Důvodem druhým jsou pak peníze. Futurum Regnum slibovalo rekonstrukci za skoro 80 milionů korun. Na tu chtělo získat evropské dotace, jenže se to nepodařilo. A tak to společnost nyní zkouší znovu ve druhém kole.

"Vím, že to ve městě vyvolává vlnu nevole, ale poprvé jsme neuspěli. Zkusíme to podruhé, a pokud ani teď neuspějeme, pustíme se do rekonstrukce vlastními prostředky," informoval jednatel společnosti Jiří Křepelka. Žádné termíny slíbit zatím nechtěl. "Nebylo by to fér. Sami zatím nevíme, jak to bude dál," konstatoval. Ujistil, že Futurum Regnum s havlíčkobrodskou školou i nadále počítá a že z projektu zatím nic nevypustilo.

3. AZ Centrum v "Rubešovce". Opravy ale byly nákladné.

Tady si město může gratulovat. V tomto případě se mu podařilo nalézt ideální využití pro historickou budovu v centru, z níž loni v létě odešli poslední žáci základní školy. I nadále bude dům sloužit hlavně dětem - pro jejich volný čas. Přestěhovalo se tam AZ Centrum, bývalý dům dětí a mládeže, zázemí zde získaly výtvarné dílny, loutkové divadlo či pedagogická knihovna.

V budově i přes to, že už takřka naplno funguje, finišují stavební práce. "Jediné, co nás mrzí, je účet za rekonstrukci. Nepodařilo se získat dotace, i když to pro ně byl ideální projekt. Náklady ve výši zhruba 40 milionů muselo tedy platit město samo," pravil radní Libor Honzárek.

Další práce se dokončují i v okolí bývalé školy. Zcela nová bude jen za pár týdnů ulice Na Valech, kde vzniknou nová parkovací místa, změní se i okolí sousedního kostela Nanebevzetí Panny Marie.

4. Prázdná vila u křižovatky ulic Havlíčkova a Masarykova.

Když se dům dětí nastěhoval do bývalé základní školy "Rubešovky", uvolnil své dřívější sídlo, vilu na křižovatce Havlíčkovy a Masarykovy ulice. Budoucnost vily je stále otevřená. Město se rozhodlo ji prodat.

"Je to pěkná stavba, i když ne v ideálním stavu, na velice atraktivním místě v centru u hlavní ulice," řekl místostarosta Čeněk Jůzl. Město čeká na zájemce do prosince. Vilu nabízí za zhruba 7,5 milionu korun.