Značky, které na – do silnice nezvykle zakousnutý – plot upozorňují, možná v...

Značky, které na – do silnice nezvykle zakousnutý – plot upozorňují, možná v nejbližší době zmizí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Silnice vede přes jeho pozemek, tak do ní muž postavil zídku

  • 410
Silničáři budou muset ještě v tomto pololetí vyřešit problém, který loni na jaře nastal v Batouchovicích. Ty jsou místní částí Bochovic na Třebíčsku. Zdejší obyvatel Josef Kafka totiž do stávající silnice a chodníku postavil zídku, do níž upevnil ocelový plot.

V silnici tím vznikla překážka v provozu. Ale úřady Kafku podpořily: batouchovický obyvatel jenom využil svého řádného stavebního povolení, vydaného v polovině osmdesátých let, které mu tehdy stavbu oplocení dovolilo. Pozemek, přes nějž vede průtah obcí, je totiž v místě oplocení Kafkovým vlastnictvím.

Cestáři pro větší přehlednost nechali začátkem loňského roku zúžené místo před Kafkovým domem opatřit několika výstražnými dopravními značkami. Ty tam však nezůstanou navždy.

„Přechodné dopravní značení je vždy povoleno policií na jeden rok. Pak musíme požádat znovu a je velká otázka, zda nám jej zástupci policie budou chtít prodloužit. Takže to budeme v poměrně krátké době muset vyřešit. Jednoduché to určitě nebude,“ řekl Tomáš Mátl, technickosprávní náměstek vysočinské Krajské správy a údržby silnic.

Kafkův plot v silnici nezpůsobil zatím žádnou dopravní nehodu. „Naštěstí jde o silnici se slabým provozem. Stejně to ale vyřešit musíme,“ uvědomuje si Mátl.

Domluva není možná, tvrdí starosta

Aby silničáři mohli v místě Kafkova plotu zachovat původní šířku silnice, museli by odkoupit pozemek na protější straně silnice. V tom místě však chce obec vybudovat chybějící autobusovou zastávku, silnice by tedy mohla „esíčkem“ vést zastávkou. Na tom se však silničářům s obcí zatím nepodařilo domluvit. Přímo naproti Kafkovi bydlí stávající starosta Bochovic Milan Vlach.

Se svým sousedem má hodně sporů, a tak není jasné, zda dojde ohledně převodu či prodeje potřebného pozemku k dohodě. Vlach by chtěl, aby se problém s Kafkovou zahradou ve stávající silnici vyřešil jinak, ale sám nevěří, že je možné se domluvit například na výměně pozemků. „My se nikdy spolu nedomluvíme, on nepřijme jakýkoli kompromis,“ řekl Vlach.

Vyjádření Kafky se získat nepodařilo. Když zvedl telefon a slyšel, že mu volá MF DNES, řekl: „Mám práci,“ a zavěsil. Potom už telefon nebral.

Podobných svárů je několik

Loni v květnu vedoucí třebíčského silničního správního úřadu Aleš Kratina řekl, že Kafka postavením oplocení zákon neporušil. Zeď byla právoplatně povolena. „Nyní nemáme v této věci žádné další podněty,“ uvedl Kratina minulý týden v pátek.

Spor o Kafkův plot v silnici byl vyvrcholením řady podobných, dlouhodobě doutnajících batouchovických svárů. Kafka například upozornil, že obecní kulturní dům (sousedící s Kafkovým pozemkem) nebyl nikdy řádně zkolaudován. Stavební úřad následně loni na podzim batouchovický kulturní dům nechal uzavřít.

„Začali jsem hledat dokumentaci a zjistili, že kolaudace sice někdy v roce 1958 proběhla, ale nikdo ji tehdy nedotáhl do konce. Tak jsme to uvedli do pořádku a stavební úřad nám opět provoz kulturního domu povolil,“ řekl Vlach, který se svým sousedem vedl i spor ohledně stromů, které vysázel podél silnice.