Herna v Čížově je u hlavní silnice z Jihlavy do Znojma. A klientelu z Jihlavy...

Herna v Čížově je u hlavní silnice z Jihlavy do Znojma. A klientelu z Jihlavy láká na letácích i poloviční úhradou za taxi z krajského města, jehož centrum je necelých šest kilometrů od Čížova | foto: MAFRA

Už jen měsíc a herny z Vysočiny začnou mizet. I s příjmy do rozpočtů

  • 2
Od nového roku by z některých měst a obcí Vysočiny měly zmizet herny. Takové vyhlášky si před časem schválily samosprávy. Jen měsíc před tím, než začnou platit, sílí od provozovatelů heren snahy o jejich změnu.

Miroslav Hrabal provozuje dvě největší herny v Jihlavě. Když jihlavští zastupitelé schválili vyhlášku, podle níž musí k 31. prosinci 2014 skončit v krajském městě provoz herních automatů, zřídil další hernu v šest kilometrů vzdáleném Čížově.

Do všech svých provozů investoval desítky milionů korun. V Jihlavě i v Čížově nyní bude muset skončit. Ten tak, jak se blíží závěr roku, zvyšuje snahy o změnu vyhlášek.

„Jestli úderem půlnoci posledního prosince skončím, nevím. Bude správní řízení a v mnoha případech se to protáhne,“ dělá si Hrabal naděje.

Vše změnit může novela zákona

Na konci listopadu se majitelé a provozovatelé heren sešli v Jihlavě s náměstkem ministra financí, aby svůj byznys zachránili.

„Ministerstvo neuvažuje o tom, že by se hazard v této republice jako celku zakázal. Chtějí to upravit a zregulovat, aby se herny nepovolovaly živelně jako dřív a byly všude,“ tlumočil závěry Hrabal.

Záleží tak na každém městu a obci, jak se k hernám postaví. A podle náměstka jihlavského primátora Jaroslava Vymazala (ODS) je třeba v krajském městě rozhodnuto už dávno. „Vyhláška o ukončení heren platí,“ ujistil.

Připustil však, že by se situace mohla změnit v případě přijetí novely zákona o hazardu.

„Zákon, jak je avizován, by měl být jakýmsi naším poučením ze zkušeností severských zemí. Oni tam mají regulace nastavené tak, aby se nemohly projevit sociopatologické jevy. Lidem, kteří tím nejsou ohroženi a mají v hraní zálibu, se umožňuje hrát za jasných podmínek. S tím bych neměl problém,“ řekl Vymazal.

O zákazu provozování heren rozhodli v letošním roce i v Čížově. Jen pár měsíců poté, co tu Miroslav Hrabal jednu vybudoval. Zda začne platit, ale zatím jasné není.

„Přišla nám znovu žádost o zrušení vyhlášky o hernách. Jsme povinni ji projednat. Bude to na programu nejbližšího zasedání zastupitelstva ještě do konce roku,“ potvrdil starosta Čížova Štěpán Moravec.

S první minutou nového roku ale herny z Jihlavy, Čížova nebo třeba Třeště a Nového Města na Moravě, kde rovněž vyhlášku schválili, nezmizí. Je to vidět na Žďáru nad Sázavou. Tam vyhláška platí už od počátku října. A herny fungují dál.

„Městský úřad v minulosti vydal povolení k provozování loterií šesti provozovatelům a se všemi již zahájil správní řízení ve věci jejich zrušení,“ uvedla Alena Benešová z finančního odboru města.

Ve většině případů již radnice vydala rozhodnutí o zrušení. Jenže provozovatelé se proti tomu mohou odvolat, čímž se proces zdrží.

Zákazem přijdou lidé o práci

Provozovatelé heren varují, že zákaz nic nevyřeší. „Hráči nezmizí. Budou hrát třeba na internetu. Dnes se hraje i poker, v kartách se dá prohrát víc než na všech automatech,“ obává se Miroslav Hrabal. A herny mohou vznikat i načerno.

Majitelé heren se obávají, že budou muset provozy zrušit a jinak využít prostory, lidé přijdou o práci. Podle Hrabala v hernách jen v Jihlavě pracuje přes tři stovky lidí.

„Budeme muset propustit čtyři zaměstnance. A musíme něco udělat s místnostmi, což jsou velké starosti a další náklady,“ ví už teď majitel Sport baru v Třešti Roman Caha.

Jinde nahradily výherní automaty takzvanými kvízomaty. „Klienti byli zvyklí na klasické automaty, takže to byl problém. Pokud nepovolí ani vědomostní automaty, budeme zvažovat, zda prostory držet,“ dodala Kateřina Jandásková z bystřické společnosti ALA game.

Další ztráta se dotkne rozpočtů samotných měst a obcí. Z provozu automatů jim plynou nemalé poplatky. Například Jihlava přijde o zhruba deset milionů korun ročně, Čížov s 250 obyvateli přijde téměř o dva miliony. Peníze jdou nejvíce do sportu a kultury.

„Propad nebude až tak velký. Peníze se musí najít, možnosti na to jsou. Je potřeba, aby lidé měli závislost na kultuře a sportu, které jsou neškodné. Ne na hernách,“ vzkázal Jaroslav Vymazal.