Chotěboř by chtěla stavět svůj vlastní domov pro seniory. Kraj nabádá, aby tam bylo co nejvíc míst pro klienty s Alzheimerovou chorobou. Jejich podíl mezi důchodci se v posledních letech rapidně zvyšuje. Ilustrační snímek

Chotěboř by chtěla stavět svůj vlastní domov pro seniory. Kraj nabádá, aby tam bylo co nejvíc míst pro klienty s Alzheimerovou chorobou. Jejich podíl mezi důchodci se v posledních letech rapidně zvyšuje. Ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Důchodci se z Chotěbořska musí stěhovat pryč. Město chce vlastní domov

  • 2
Severně od Havlíčkova Brodu není na Vysočině žádný domov pro seniory. Jeho absenci nejvíce pociťuje Chotěboř. Pokud důchodci chtějí do domova, musí se stěhovat. Proto radnice usiluje o vybudování sociálního zařízení zcela nového na zelené louce. Zbývá maličkost - sehnat na něj peníze.

Bydlet na Chotěbořsku, být ve vyšším věku a nebýt stoprocentně soběstačný, a navíc nemít poblíž nikoho z rodiny, kdo by se mohl alespoň občas postarat, znamená jediné. Takového člověka bude dříve či později čekat stěhování.

„Na Chotěbořsku není žádné zařízení pečující o seniory. Není tu domov důchodců, není tu dům s pečovatelskou službou, není tu stacionář či podobné zařízení. Pokud do nějakého takového zařízení starší lidé chtějí, musí do Havlíčkova Brodu, Světlé nad Sázavou, Hlinska nebo Heřmanova Městce,“ prozradil starosta Chotěboře Tomáš Škaryd (ČSSD).

Právě to by chtělo osazenstvo chotěbořské radnice změnit. Město chce v Chotěboři vybudovat zcela nové zařízení pro seniory. Počítá s ním na pozemku v lokalitě Koubek. To je volná plocha u fotbalového stadionu, nedaleko centra města. Domov by zde vyrostl doslova na zelené louce.

„Chotěbořsko je skutečně lokalita, která je zcela bez jakéhokoliv zařízení pro seniory. Je to místo, kde bychom vznik takového zařízení podpořili,“ prohlásil krajský radní pro oblast sociální problematiky Petr Krčál (ČSSD).

Shání se peníze na stavbu, potřeba bude zhruba 150 milionů

Radnice v Chotěboři nyní hledá možnosti, jak domov pro zhruba 120 klientů vybudovat. V první řadě shání peníze. „Náklady na výstavbu by se měly pohybovat okolo 150 milionů korun,“ odhadl Škaryd. Pro město s necelými deseti tisíci obyvatel je to nepředstavitelná suma, nutný by byl významný příspěvek kraje, státu nebo Evropské unie.

„Představa je zatím taková, že bychom během dvou let financování zajistili a vyřídili potřebné dokumenty a povolení. Letos chceme nechat vypracovat studii a zahájit územní řízení, stavět by se mohlo začít v roce 2017,“ nastínil tajemník Městského úřadu v Chotěboři Milan Linhart.

Rychlejší budování sociálního zařízení by nebylo vhodné ani pro kraj. Chvíli totiž bude trvat, než se nový provoz dostane do plánu sociálních služeb a podaří se navýšit objem peněz na provoz.

„Bez ohledu na zřizovatele systém funguje tak, že se provoz platí ze státních dotací, které proudí přes kraje, a z příspěvků klientů. Provoz takového zařízení ročně stojí zhruba 30 milionů korun. V současné době nám z ministerstva práce a sociálních věcí na tyto účely chodí 410 milionů na celý kraj,“ vyjádřil v číslech Petr Krčál.

Místo bude i pro pacienty s Alzheimerovou chorobou

Pro zřízení nového domova pro seniory bude podle něho stěžejní i nabídka služeb a zaměření. „Stále více je starších lidí s Alzheimerovou chorobou. Do pěti let bude ideální, když se nové zařízení bude budovat půl na půl, polovina kapacity pro standardní péči a polovina pro klienty s alzheimerem,“ řekl krajský radní.

Tak nějak také Chotěbořští rozložení lůžek v domově plánují. Navíc chtějí poskytnout i další služby pro seniory včetně denního stacionáře. „Objíždíme podobná zařízení v kraji a zjišťujeme, které služby jsou žádané. Chceme, s ohledem na ekonomiku provozu, jejich co nejširší nabídku,“ konstatoval tajemník Linhart.

Počet míst v domovech pro seniory se na Vysočině v posledních letech zvyšuje. Momentálně jich je zhruba dva a půl tisíce. Ke stoprocentnímu uspokojení poptávky to ovšem ani zdaleka nestačí.

„Máme více než tisíc žádostí o umístění. Pravda, sice někteří klienti si žádosti podávají do více domovů, ale i tak je to velmi vysoké číslo,“ poznamenal Krčál.

Jak dodal, posílit by tato sociální zařízení potřebovala hlavně na Havlíčkobrodsku, ve Žďáru nad Sázavou a v Jihlavě. A počet míst by měli zřizovatelé přidávat zejména v odděleních péče o nemocné Alzheimerovou chorobou. Právě v nich lůžek chybí nejvíc.