Spor o miliardový majetek trvá už příliš dlouho, soudní cesta zatím nic městu nepřinesla. proto se primátor Rudolf Chloupek začíná bavit o smírčím řešení sporu.

Spor o miliardový majetek trvá už příliš dlouho, soudní cesta zatím nic městu nepřinesla. proto se primátor Rudolf Chloupek začíná bavit o smírčím řešení sporu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Soudy miliardový majetek Jihlavě nepřiblížily. Město uvažuje o smíru

  • 0
Část jihlavských radních zvažuje změnu přístupu ke sporu o miliardový vodohospodářský majetek. Místo zdlouhavých soudních jednání se snaží jít cestou smírčího řízení, z něhož by mohla vyjít jako staronový provozovatel vodovodů a kanalizací v krajském městě Vodárenská akciová společnost.

Nejdřív ho právníci a úředníci vymysleli, sepsali a jihlavští radní ho schválili. O pár dní později ti samí právníci a úředníci přišli s tím, že není v pořádku, a ti samí radní svůj souhlas odvolali.

Řeč je o dodatku ke smlouvě, kterou má město Jihlava se svou vlastní společností Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK). Společnost JVAK měla s městem uzavřenou smlouvu, na jejímž základě pro něj vykonávala řadu služeb a dostávala za to předem domluvený paušál.

Kontrakt přestával vyhovovat, proto se začal připravovat nový. Jeho vypracování a schvalování se však táhlo a mezitím společnost zahájila práce, které o zhruba 1,9 milionu korun převyšovaly smluvenou paušální částku. Aby firma JVAK o tyto peníze nepřišla, byl vytvořen zmíněný dodatek ke smlouvě.

Jenže poté, co jej radní na sklonku loňského roku schválili, přišli o pár dní později úředníci s tím, že musí být zrušen. „Vyšly najevo okolnosti, které při schvalování usnesení nebyly zřejmé, a to že JVAK dokladově nedoložila objem prací,“ píše se ve zdůvodnění, které měli radní k dispozici.

Akce se loni sotva zahájily, udělají se až letos

„Vše jsme doložili,“ oponuje ředitel společnosti Jiří Benáček.

„Dvě z těch akcí, o nichž byla v dodatku řeč, se sotva zahájily v roce 2015. A realizují se převážně až v tomto roce. Účetnicky to nevycházelo, tak se to teď dolaďuje,“ vysvětluje postoj města primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

V současné chvíli je tedy situace taková, že obě strany jednají o novém dodatku. „Nikdo nezpochybňuje, že ty práce byly udělány. Máme požadavek od města vykázat je jen jiným způsobem,“ potvrzuje Benáček.

Ten, byť oficiálně sám tvrdí, že celou věc s dodatkem nebere jako útok na svou osobu či společnost, kterou vede, nemá s částí vedení jihlavské radnice příliš dobré vztahy. Už několikrát čelil tlakům na své odvolání.

I proto bere minimálně část ze zástupců jihlavské opozice současné přetahování o smluvní dodatek jako pokus o oslabení Benáčkem vedené městské společnosti.

Chce Jihlava JVAK zlikvidovat? Už ho nemusí potřebovat

„Jde o cílenou snahu o likvidaci JVAK ze strany některých členů vedení města,“ uvedla ve svém prohlášení Jana Mayerová z opozičního hnutí ANO.

Společnost JVAK byla založena proto, aby hospodařila s vodohospodářskou infrastrukturou na území Jihlavy. Díky vlekoucímu se sporu se Svazem vodovodů a kanalizací, který ji však nechce Jihlavě vydat, nemá firma s čím hospodařit. I proto jsou její ekonomické výsledky zatím velmi neuspokojivé. A kdyby přišla o další dva miliony, situaci by to pouze zhoršilo.

A to vše ve chvíli, kdy část městské rady se začíná přiklánět ke smírčímu řešení celého sporu, z nějž by jako staronový provozovatel vodohospodářské infrastruktury ve městě mohla vzejít Vodárenská akciová společnost (VAS), která je majetkově propojena se Svazem a vodovodů a kanalizací.

„Svazek požaduje, aby jihlavská vodárenská infrastruktura byla provozována, jak tomu bylo doposud - VASkou,“ potvrdil právník města Radek Ondruš, že jde o jeden z požadavků.

V ten moment by město už svou vodárenskou společnost nepotřebovalo. „Rozhodně to není příprava na tento scénář. Ale otázka, jak to bude dál s JVAK a Vodárenskou akciovou společností, je v tuto chvíli předčasná,“ pronesl primátor Chloupek.

Soudy jsou zdlouhavé, město hledá cesty, jak proces urychlit

Připustil však, že by Jihlava mohla opustit dosavadní cestu řešení celého sporu, který ani po několika letech nevedl k tomu, aby město získalo zpět svůj více než miliardový majetek.

„Ten proces je neúměrně dlouhý a já osobně se budu snažit hledat cesty, jak urychlit dohody, aby nově postavené vodovody a kanály mohly být provozovány, a aby došlo ke konečnému vydání majetku. A pokud se mi podaří najít cestu kratší než několik let soudů, budu rád. Ale kroky, které k tomu povedou, si musím zmapovat. Všechny cesty mají svá pro a proti,“ přiblížil svůj pohled na věc primátor.

Možnou dohodu s Vodárenskou akciovou společností neodmítl ani jeho náměstek Jaroslav Vymazal (ODS), který se kolem celého sporu pohybuje od samého začátku.

Na otázku, zda by pro něj byla tato varianta schůdná, odpověděl: „Ten proces je komplikovaný. Hledáme všechny cesty, abychom vodohospodářskou infrastrukturu získali.“

Předseda představenstva Svazu vodovodů a kanalizací Roman Fabeš nechce v současné chvíli k jednání s Jihlavou nic sdělovat. „Nechci to komentovat ani zakřiknout. Nějaká jednání jsme absolvovali před Vánocemi a uvidíme,“ pronesl jen.

Situací kolem vodovodů a kanalizací v Jihlavě se v pondělí budou zabývat na svém jednání i městští zastupitelé. O tři dny později proběhne také odložená valná hromada městské společnosti JVAK, která byla původně plánována na tento týden.