Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek) | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Ústavní soud Jihlavě nevyhověl, „absurdní“ referendum bude za rok

  • 2
Historicky první referendum se v Jihlavě bude konat příští rok na podzim souběžně s krajskými volbami. Definitivní tečku za sporem aktivistů a magistrátu udělal Ústavní soud. Ten se námitkami města odmítl zabývat. Lidé budou hlasovat o možnostech nakládání s odpady a o spalovně.

Konání referenda už dva roky v Jihlavě prosazují ekologičtí aktivisté. Podle nich by mělo dát odpovědi na zásadní otázky týkající se odpadové politiky. Impulsem pro iniciování referenda byly úvahy o zřízení velké spalovny odpadu na území krajského města Vysočiny.

Kvůli údajným technickým nedostatků či nedodržení termínů podání jihlavští radní a zastupitelé požadavek na referendum opakovaně odmítali. Do sporu se vložil postupně krajský i nejvyšší správní soud. Kauzu až nyní zřejmě definitivně ukončil Ústavní soud.

K němu podala stížnost Jihlava. Primátor Rudolf Chaloupek to zdůvodnil tím, že zastupitelstvu bylo upřeno právo o referendu rozhodnout. O konání referenda ještě před tím totiž rozhodl soud. Kolem podání ústavní stížnosti ale nepanovala na radnici jednota, zastupitelé jí schválili až při opakovaném hlasování.

Ústavní soud se však stížností Jihlavy odmítl zabývat z procesních důvodů, argumenty města se nezabýval. „Soudci se věnovali pouze termínu, kdy konstatovali, že konání referenda s volbami je důležitější, než důsledné dodržení právních předpisů upravujících proces jeho vyhlášení,“ přiblížil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Přípravný výbor už chystá velkou informační kampaň

„Ústavní soud nalezl formální argumenty, proč se věcí nezabývat, než aby věcně přezkoumal skutečnou podstatu problému, kdy bylo městu vzato právo o referendu řádně rozhodnout,“ upozornil vedoucí správního odboru města Jan Vystrčil.

Rozhodnutí Ústavního soudu stížností se vůbec nezabývat uvítal přípravný výbor referenda. „Magistrátu i zastupitelům jsme tvrdili, že tudy cesta nevede,“ uvedl pro ČTK člen výboru Matěj Man.

Podotkl zároveň, že přípravný výbor už nyní chystá k referendu velkou informační kampaň. „Aby Jihlaváci skutečně té možnosti využili a aby velmi dobře věděli, o čem rozhodují,“ vysvětlil Man.

Radnice přesto stále celé referendum považuje za zbytečné a nesmyslné. Jak magistrát uvedl v tiskové zprávě, spalovnu stavět nechce a splňuje už i další požadavky referenda.

Referendum požaduje to, co už dva roky v Jihlavě funguje

„Absurditu konání dva roky starého referenda ilustruje požadavek na zavedení motivačního systému pro zvýšení třídění. Ten Jihlava zaváděla už před podáním prvního návrhu na referendum a dnes je do programu zapojeno bezmála deset tisíc obyvatel města,“ poznamenal Radek Tulis.

„Občané by měli mít možnost rozhodovat o jasně popsaných možnostech, jak s odpadem nakládat. Měli by vědět, kolik je vše bude stát, jaké budou dopady na životní prostředí. V tomto referendu však takovou možnost nebudou mít,“ konstatoval primátor Chloupek s tím, že stále chybí potřebná legislativa na celostátní úrovni.

Naopak stoupenci referenda na říjnovém zasedání zastupitelstva tvrdili, že otázky referenda jsou pořád aktuální. I proto, že stavba spalovny s kapacitou 120 tisíc tun odpadu v Jihlavě nebo ve Žďáru nad Sázavou je jednou ze zvažovaných variant likvidace odpadu v chystaném desetiletém plánu odpadového hospodářství Kraje Vysočina.