Jaroměřičtí policisté se museli kvůli úsporám opět stěhovat. Ilustrační foto

Jaroměřičtí policisté se museli kvůli úsporám opět stěhovat. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MF DNES

Úspory nutí jaroměřické policisty znovu se stěhovat, nyní do suterénu radnice

  • 1
Policie v Jaroměřicích nad Rokytnou se během roku už podruhé stěhovali. Z bývalého bytu v hotelu Opera, kam se loni kvůli přemrštěnému nájmu přesunuli ze soukromého bytu na náměstí Míru, se nyní přesouvají do do volůných prostor na radnici. I letos jsou důvodem úsporná opatření.

"Policie se přestěhovala do budovy radnice na náměstí Míru. Vchod je z boku z ulice Dobrovského," řekl třebíčský policejní mluvčí René Novotný.

Policisté jsou v polosuterénních prostorách a skončili tu kvůli škrtům v rozpočtu. V Opeře platili roční nájem 66 tisíc korun. Úsporná opatření přinutila strážce zákona k dalšímu přesídlení.

Jaroměřický obvod přechází pod Hrotovice

"Radnice nám vyšla vstříc a nabídla svoje prostory za symbolický nájem. Řešili jsme v kraji několik míst, kde sídlí obvodní oddělení v nájmech. Pouze v Jaroměřicích se stěhovalo," konstatovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Jaroměřické obvodní oddělení k poslednímu prosinci papírově zaniká. "Bude tam policejní stanice se šesti policisty a čtyřiadvacetihodinovou službou," podotkla Čírtková.

Nyní tu slouží osm lidí. "Jaroměřický obvod přechází od Nového roku pod Hrotovice. Je to administrativní záležitost. Uspoříme na dvou vedoucích místech. Policisty na stanici v Jaroměřicích bude řídit vedení z Hrotovic," objasnila Čírtková s tím, že pro lidi by se nemělo nic výrazně změnit.

Pakliže sloužící jaroměřická hlídka bude v terénu, přijedou v případě potřeby policisté ze 14 kilometrů vzdálených Hrotovic.

Radnice zaplatí teplo, policie elektřinu

"Chtěli jsme policii ve městě udržet. Každý ví, jaká je situace s jejich rozpočtem. Proto jsme nabídli volný prostor na radnici. Budou platit symbolický nájem sto korun ročně. My na sebe bereme vytápění a policie si uhradí elektřinu," popsal jaroměřický starosta Jaroslav Soukup.

Lidé si o policejních přesunech myslí svoje. "Policajti za to nemůžou. Vláda se rozhodla škrtat a vzala to šmahem. Ti poslední, kdo mohli do něčeho kecat, jsou naši policajti. Aspoň, že nám zůstávají ve městě. Říkalo se, že je úplně zruší," zamyslel se důchodce Ladislav.

Čírtková potvrdila, že ve hře byla právě varianta úplného "poklizení" jaroměřických strážců zákona. To se týkalo i Okříšek. "V Okříškách nakonec zůstane vše při starém. Fungovat bude zdejší obvod i po Novém roce," vzkázala Čírtková.

Krajské policejní ředitelství na Vysočině má nástřel provozního rozpočtu na příští rok přibližně o polovinu nižší než letos. Otazník tak visel ještě nad obvody v Polné na Jihlavsku a Přibyslavi s Ledčí nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, kde sídlí policisté v obecních prostorách. Policie se dohodla s radnicemi na snížení či odpuštění nájmů.