Jihlava u obyvatel eviduje pohledávky za 42 milionů korun. Alespoň částečně dlužníky k jejich placení umí přimět úředník, který za nimi chodí domů i do práce. Za tři měsíce vymohl 130 tisíc korun. Ilustrační snímek

Jihlava u obyvatel eviduje pohledávky za 42 milionů korun. Alespoň částečně dlužníky k jejich placení umí přimět úředník, který za nimi chodí domů i do práce. Za tři měsíce vymohl 130 tisíc korun. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Úředník města chodí za dlužníky do práce i domů. Ti kvůli ostudě platí

  • 29
Jihlavská radnice začala posílat úředníka vymáhat dluhy od lidí do jejich bydliště a zaměstnání. A tento způsob nese své ovoce. Pro dlužníka to znamená ostudu a peníze zaplatí. Úředníkovi se takto podařilo vymoci už 130 tisíc korun. Magistrát však eviduje pohledávky za desítky milionů.

Jihlavský magistrát eviduje pohledávky za 42 milionů korun a jejich výše pomalu narůstá. Od června proto zaměstnala úředníka, který chodí za dlužníky domů i do práce a snaží se je přimět k zaplacení dluhu nebo dohodnout splátkový kalendář.

„Od června se úředníkovi podařilo místním šetřením vymoci 130 tisíc korun,“ řekl Jan Jaroš, vedoucí ekonomického odboru města. „Za tři měsíce je to určitě dobrý výsledek,“ dodal.

Objem vybraných peněz se podle něj postupně zvyšuje, nyní tento úředník řeší 120 případů. „Přijde za tím dlužníkem, snaží se ho přimět k tomu, aby uhradil dluh, případně sjednat nějaký splátkový kalendář,“ uvedl Jaroš. Nepříjemné jsou pro lidi zejména návštěvy v práci, protože to pro ně znamená ostudu. 

Stejný přístup k dlužníkům podle Jaroše v Česku zvolila i města Tábor a Jeseník. Jaroš uvedl, že podle informací z Tábora se tamním dvěma úředníkům podařilo za rok vymoci dva miliony. „Vzhledem k tomu, že my tu máme jednoho kolegu, který se tím zabývá, myslím, že bychom se mohli dostat na polovičku této částky,“ poznamenal.

Jihlavská radnice eviduje tisíce dlužníků. Některé dluhy jsou ale prakticky nevymahatelné, kupříkladu pokuty od zahraničních řidičů kamionů. Jihlavané dluží i za nájemné a za různé místní poplatky - jen dluh na poplatku za komunální odpad činí 14 milionů korun. 

Podle Jaroše může radnice díky místnímu šetření oslovit daleko více dlužníků, než když pro vymáhání volí pouze administrativní cestu. Úředník návštěvami u dlužníků také ověřuje, jestli má město jejich správnou adresu či zda jsou jejich majetkové poměry takové, jaké uvádějí.

Pokud ani návštěva tohoto úředníka u dlužníka nezabere, je další možností vymáhat dlužnou částku daňovou exekucí nebo prostřednictvím soudního exekutora. Minimální exekuční náklady se pak podle radnice pohybují kolem 7800 korun.

,