V Chotěboři propustili úřednici městského úřadu pro porušení pracovních povinností. Podle jejího přítele se jí ale chtěli pouze zbavit (ilustrační snímek).

V Chotěboři propustili úřednici městského úřadu pro porušení pracovních povinností. Podle jejího přítele se jí ale chtěli pouze zbavit (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Úřednici propustili za porušení povinností, její přítel mluví o šikaně

  • 2
Na konci loňského roku tajemník chotěbořského městského úřadu Jiří Fišera propustil vedoucí odboru vnitřních věcí. Podle něj hrubě porušila své pracovní povinnosti. Podle ženina přítele Miroslava Kadlčíka ale za jejím odchodem stála snaha zbavit se nepohodlné zaměstnankyně. Tyto domněnky vyvěsil na internet.

"Zvažovali jsme podání trestního oznámení. Ale i když jsou v článku lži, nemělo by to smysl. V textu nejsou úřad ani zaměstnanci jmenováni," konstatoval Fišera. Že jde o Chotěboř je ale jasné. "Kdybych věděl, co to rozpoutá, nechal bych to dojít až k soudu. Ukázalo by se, kde je pravda," dodal Jiří Fišera.

A o co šlo? Podle Kadlčíka vše začalo neprokázaným obviněním jeho přítelkyně ze šikanování podřízených. Přidala se obvinění z chabé pracovní morálky, odchody v pracovní době, pozdní příchody.

Vyvrcholilo to dopisem od policie, že jí nejsou včas doručovány zprávy o pověsti. "Když se vedoucí odboru ohradila, že nikdy žádnou urgenci nedostala a chtěla ten dopis, aby k němu mohla zaujmout oficiální stanovisko, byly její dny ve funkci sečteny," tvrdí Kadlčík.

Když se hledá špína, najde se

Městský úřad pak nechal udělat vnitřní audit a zjistil závažná pochybení. "Opakovaně nedodržela termíny při odesílání zpráv policii a soudům. Věci, které se dají vyřešit za půl hodiny, nechávala být i přes zákonnou lhůtu třiceti dnů. Navíc jsme zjistili neoprávněnou manipulaci se spisovou službou," popsal Jiří Fišera.

"Pracoval jsem jako tajemník úřadu a vím, že pokud uděláte důkladnou kontrolu dodržování spisového řádu u kteréhokoliv úředníka, nedostatky najdete, protože je najít chcete," kontruje Kadlčík.

Úřad se s vedoucí odboru, která na něm pracovala dvacet let, dohodl na ukončení pracovního poměru. "Důkazy byly tak přesvědčivé, že dohodu navrhl její právník, aby měla vůbec šanci na jiné zaměstnání," konstatoval tajemník.

"Nespravedlnost, veřejné ostouzení a potupa vedly k psychickému kolapsu ženy. Nenašla dost síly se soudit a opustila úřad dohodou," vysvětluje Kadlčík.

Zdálo by se, že to je běžný spor zaměstnavatele a propuštěného. Jenže on to na chotěbořské radnici až tak ojedinělý případ není. Tvrdí to někteří zaměstnanci. "Něco podobného jsem zažila na vlastní kůži," prohlásila paní Jana. Příjmení zveřejnit nechce. I některé její kolegyně mluví o aroganci představitelů města a úřadu.

Jiní naopak s krokem úřadu souhlasí. "Byli jsme s případem seznámeni. Nestačili jsme se divit. Od bývalé vedoucí se nejednalo o nahodilé neplnění povinností a nedodržování morálky. Do docházkového systému vidí každý a do spisové služby také dost zasvěcených," uvedla další z úřednic.

Úřednice seděla v dozorčí radě

K podobným diskusím dává chotěbořský úřad poslední dobou vícero důvodů. Je to jen pár týdnů, kdy sdružení Blaho občanů Chotěboř informovalo o roky přehlíženém střetu zájmů vedoucí odboru majetkového. Ta, ač jí to zákon zakazuje, byla 13 let členkou dozorčí rady akciové společnosti.

"Je možné, aby vykonávala funkci a neupřednostňovala své zájmy v neprospěch města? Jen hlupák by věřil, že nezneužívala informací," upozorňuje sdružení.

Podle Fišery však úřednice byla v dozorčí radě jen na papíře. Funkci fakticky nevykonávala, neúčastnila se jednání a nepobírala odměny. "Firmu nezvýhodňovala. Pochybení nebylo závažné, úřednice byla kárně a finančně potrestána," sdělil tajemník.