Poslední rozloučení s Evženem Plockem na nádvoří jihlavského podniku Motorpal....

Poslední rozloučení s Evženem Plockem na nádvoří jihlavského podniku Motorpal. (12. dubna1969) | foto: František Nesvadba , ČTK

Upálil se po Palachovi a Zajícovi. Většina Čechů ale jeho jméno nezná

  • 2
Jeho jméno většina Čechů vůbec nezná. Když se Evžen Plocek v dubnu 1969 upálil na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, byl v pořadí třetí po Janu Palachovi a Janu Zajícovi. Plockovu památku uctili v pondělí u morového sloupu v centru Jihlavy městští radní.

Evžen Plocek se pokusil upálit  4. dubna 1969. Vážně popálený pak 9. dubna zemřel v jihlavské nemocnici.

Evžen Plocek

Je dnes považován za pomyslnou třetí pochodeň roku 1969. Těmi dalšími jsou Jan Palach a Jan Zajíc.

Byl členem Komunistické strany Československa, aktivním odborářem. Podporoval reformní proces v období pražského jara.

Zapálil se na Velký pátek 1969 před sídlem jihlavského OV KSČ. Zdroj:Wikipedie

"Sebeobětováním navázal na odkaz Jana Palacha a Jana Zajíce. Na rozdíl od nich o jihlavské zápalné oběti široká veřejnost dlouho nevěděla. Ač se rozloučení s Evženem Plockem účastnily stovky lidí, komunistickému režimu se podařilo zabránit šíření informace o jeho činu v médiích," připomněl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

"Tu událost stojí za to připomenout pro mladou generaci. Jde také o to poučit se z historie," řekl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. "S kolegy jsme vzpomínali na okupaci v roce 1968, jak jsme to kdo prožívali. Mně bylo třináct a na srpen 1968 si dobře pamatuji," uvedl primátor.

Těžká letadla duněla, kolony vojáků byly nekonečné

"Náš domek se nacházel přímo pod přistávacím koridorem letiště Brno-Tuřany a těžká letadla létala velmi nízko nad naším domem. Rachot těžkých strojů mne probudil. Záhy jely přes Slavkov u Brna nekonečně kolony vojenské techniky," připomněl jihlavský primátor Vymazal.

Například proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa Evžen Plocek protestoval. Proto se zapálil.

Jihlavský primátor Jaroslav Vymazal pokládá kytici k pomníku Evžena Plocka.

Plocek se narodil 29. října 1929, vyučil se nástrojařem a po válce pracoval v jihlavském Motorpalu. Angažoval se jako reformní komunista pro změny, které přineslo pražské jaro. Na Velký pátek, což bylo 4. dubna 1969, navštívil nejprve cestou z práce své rodiče. Pak odešel na jihlavské náměstí, kde se okolo 18. hodiny polil ředidlem.

Cestou k budově okresního výboru KSČ odhodil Plocek dva složené papíry s texty: "Pravda je revoluční - napsal Antonio Gramsci" a "Jsem pro lidskou tvář - nesnáším necit - Evžen". Před sídlem strany škrtl sirkou.

Na náměstí tehdy stály houpačky a kolotoče. "Lidé se nejdříve domnívali, že jde o nějakou pouťovou atrakci. Až po chvíli přispěchali na pomoc a Plocek byl odvezen do jihlavské nemocnice," uvádí Pavel Zvěřina na internetových stránkách Totalita.cz.

Ulici po Plockovi nepojmenovali, rodina o to prý nestojí

Evžen Plocek byl pohřben na jihlavském hřbitově. "Řešili jsme údržbu hrobu. Je tam prasklá deska. Je z přírodního kamene, takže rekonstrukce je poměrně nákladná. Termín rekonstrukce zatím nebyl stanoven," uvedl vedoucí odboru kultury na jihlavské radnici Tomáš Koukal.

Plockova ulice v Jihlavě není. "Tam bych respektovala přání rodiny. Oni by o to nestáli," říká bývalá náměstkyně jihlavského primátora pro kulturu Irena Wagnerová.

Někteří kolemjdoucí se po Plockově pomníku pootočí, jiní ho míjí. "Je v pořádku, že se o pomníček někdo stará," poznamenal včera dopoledne důchodce Kamil Štumar z Jihlavy. "Děti by se měly učit o Plockovi v dějepise," dodal starší muž.