Evžen Plocek (na fotografii) se upálil v Jihlavě 4. dubna 1969 na protest proti sovětské okupaci. | foto: archiv iDNES.cz

Třetí pochodeň Plocek je čestným občanem Jihlavy. Upálil se kvůli okupaci

  • 11
Když jihlavští zastupitelé v úterý odpoledne přicházeli na zasedání, na stolech je čekal malý dárek. Každý tam měl položenou knihu Odkaz Evžena Plocka z Jihlavy. Právě její autoři Pavel Bajer a Václav Šplíchal stáli za návrhem, aby Plockovi město udělilo čestné občanství. Uspěli, i když těsně.

Jihlavští zastupitelé Plockovi in memoriam čestné občanství města udělili jen těsnou většinou hlasů. V tajné volbě hlasovalo pro 22 členů zastupitelstva, čtrnáct jich bylo proti.

Poslední rozloučení s Evženem Plockem na nádvoří jihlavského podniku Motorpal. (12. dubna1969)

Pro srovnání - na stejné schůzi se rozhodovalo i o udělení cen města pro olympijského vítěze, judistu Lukáše Krpálka a Jiřího Jakeše, šéfdirigenta Filharmonie Gustava Mahlera. Pro Krpálka se vyslovilo 35 zastupitelů, pro Jakeše 29.

Plocek totiž v Jihlavě dlouhodobě budí emoce. V dubnu 1969 se na jihlavském náměstí oblečený v molitanovém kabátě polil ředidlem a zapálil. Protestoval tak proti okupaci Československa armádami zemí Varšavské smlouvy. Je tak po upálených studentech Janu Palachovi a Janu Zajícovi označován za „třetí pochodeň“.

I přes rychlý a duchapřítomný zásah jednoho z kolemjdoucích byla Plockova zranění příliš závažná. Popáleniny pokryly zhruba dvě třetiny jeho těla. O pět dní později v jihlavské nemocnici zemřel.

Pohřbu se pak zúčastnilo kolem pěti tisíc lidí, nastupující cenzuře se ale povedlo jeho čin ututlat.

Plocek byl komunista a odborář, jeho role není jednoznačná

O udělení čestného občanství Plockovi se v Jihlavě jednalo už v únoru 2014. Tehdy ovšem nedostal dostatek nominačních hlasů.

Kritici upozorňovali, že Plocek byl komunistou a k tomu aktivním odborářem.

Evžen Plocek

  • Plocek se 4. dubna 1969 na náměstí v Jihlavě zapálil na protest proti nastupující normalizaci v Československu. Jeho pohřbu se pak zúčastnilo kolem pěti tisíc lidí, nastupující cenzuře se povedlo jeho čin ututlat.
  • Byl členem KSČ, aktivním odborářem. Podporoval reformní proces v období pražského jara.
  • Zapálil se na Velký pátek 1969 před sídlem jihlavského OV KSČ.
  • Je dnes považován za pomyslnou třetí pochodeň roku 1969. Těmi dalšími jsou Jan Palach a Jan Zajíc.
  • Jihlavští zastupitelé rozhodli o tom, že Plockovi in memoriam udělí čestné občanství.

„Osobnost Evžena Plocka není tak jednoznačná jako například u dalších živých pochodní Jana Palacha a Jana Zajíce,“ říká opoziční zastupitel Jaroslav Vymazal (ODS) (o vztahu Jihlavy k Plockovi čtěte zde).

Přesto se úterní hlasování o udělení čestného občanství obešlo bez diskuse. Zastupitelé ctili zásadu, že si své připomínky vyříkají v soukromí, a nikoliv na veřejném zasedání.

„Je to tak dobře, nedošlo tak k veřejnému dehonestování,“ podotkl Jaroslav Huňáček (ODS).

Ceny města i čestné občanství budou oficiálně předány 15. května ve velké gotické síni jihlavské radnice.

„Čestné občanství pro Evžena Plocka je historický moment. Byla ostuda, že to trvalo tak dlouho. O Palachovi a Zajícovi se točí filmy, a my jsme se k němu neznali,“ komentoval usnesení zastupitelstva Marek Hovorka (TOP 09).