Zrestaurovaná svatební korouhev korunního prince Rudolfa Habsburského a princezny Štěpánky Belgické na hradě Kámen na Pelhřimovsku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Unikátní svatební korouhev Habsburků se stala chloubou hradu Kámen

  • 0
Jedinečným exemplářem, na který nejspíš nenarazí lidé nikde v celé České republice, se může pochlubit hrad Kámen na Pelhřimovsku. Jedná se o zrestaurovanou svatební korouhev korunního prince Rudolfa Habsburského a princezny Štěpánky Belgické.

Restaurátoři z brněnského Technického muzea neměli se svatebním "praporem" jednoduchou práci. "Korouhev má za sebou velmi pohnutou historii, jež se váže ke sňatku dvou evropsky významných osobností, které měly dál do budoucna posunout rakousko-uherskou monarchii," vysvětlil Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny v Pelhřimově.

Svatební zástava pochází ze svatby šlechticů v roce 1881. "Korouhev se vyrobila metodou tisku a malby na textil, což není moc obvyklé," vysvětlil Lubomír Anděl, vedoucí sbírkových a mobiliárních fondů Muzea Vysočiny v Pelhřimově. "V Brně mají nové a moderní pracoviště, kde mohou korouhev renovovat v těch nejlepších podmínkách," pokračoval Anděl.

Čtyřmetrová korouhev byla původně ozdobena střapci, z těch ovšem po letech zbyla pouze torza. I o ně se však postarali restaurátoři brněnského Technického muzea. Kromě střapců exponát celkově zpevnili a oživili i barvy, takže prapor tím získal zpět svůj lesk.

"Restaurování svatební korouhve trvalo rok, v České republice neznáme ekvivalent k téhle korouhvi. Zároveň nevíme, které muzeum či jiná instituce by ji měly ve své sbírce. Nicméně je možné, až bude naše korouhev medializovaná, že se někde něco obdobného objeví. My bychom byli jedině rádi, kdyby se to zjistilo, protože bychom měli srovnávací materiál," uvedl ředitel pelhřimovského muzea.