Od ledna roku 2015 musí herny z ulic Jihlavy zmizet. Ilustrační snímek

Od ledna roku 2015 musí herny z ulic Jihlavy zmizet. Ilustrační snímek | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Jihlavský sport ustupuje ze slávy. A přijde o peníze z hazardu

  • 0
Jihlavský sport je na sestupu - fotbalisté bojují o záchranu Synot ligy, nejvyšší soutěž opustili hokejbalisté či florbalistky, sestoupili i národní házenkáři. Kluby jsou v nejistotě. Významnou část jejich rozpočtu tvoří poplatky z hazardu. Jenže od ledna ve městě nebude moci fungovat žádný výherní hrací přístroj.

Město vybírá ročně na poplatcích z hazardu okolo deseti milionů korun.

„Vím, že je to před volbami ožehavé téma. Ale je blbé, že se tu musí končit s výherními automaty. Bohužel, město takto přijde o miliony korun a nemá stranu B. Tedy, kde se ty miliony na sport vezmou,“ uvedla starostka bedřichovského Sokolu Liběna Menšíková. Ve volbách kandiduje jako dvojka hnutí Společně pro Jihlavu.

Dotace od města v roce 2013

Klub/částka v milionech

HC Dukla - 17,7

Dukla - mládež 3,8

FC Vysočina - mládež 5,5

FC Vysočina - areál 3,5

Sokol Bedřichov - 2,2

SK Jihlava - 2,1

Zdroj: Závěrečný účet města za rok 2013

Jenže mezi volebními lídry hlavních politických stran v Jihlavě panuje jasná shoda. Vyhláška omezující hazard je podle nich prospěšná.

„Peníze na sport budou chybět, ale na řešení této problematiky již nebyla politická vůle,“ upozornila jednička na kandidátce TOP 09 Věra Podhorská.

Nestačilo by více kontrol?

„Mohlo to být tak, že by se herny kontrolovaly, že by neměly světelné reklamy, byly co nejdál od škol a podobně,“ řekla Menšíková. Doplnila, že výpadek peněz z hazardu nepůjde řešit tak, že se zvýší třeba daň z nemovitostí nebo že v Jihlavě budou dražší popelnice.

Ekonomický odbor na jihlavské radnici připravuje rozpočet města na příští rok. Jeho finální verzi bude schvalovat nové zastupitelstvo, které vzejde z říjnových voleb.

„Rozpočet na sport na rok 2015 je aktuálně navrhován ve výši 29,5 milionu korun. Je to 99 procent letošního rozpočtu, bez loterií,“ pravil vedoucí ekonomického odboru Jan Jaroš. „Jak se obejít bez peněz z výherních terminálů? To bude hlavně politika. My si zatím musíme vystačit s penězi, které máme,“ doplnil Jaroš.

Osudy vybraných jihlavských týmů

S nejvyšší soutěží se loučili hokejbalisté. Prodali místo v extralize Kovu Praha. Důvody? Několik klíčových hráčů ukončilo kariéru, odešel i generální sponzor.

Z extraligy sestoupily florbalistky. Tým mužů FBŠ Jihlava se odhlásil těsně před startem z národní ligy. Národní házenkáři spadli do oblastního přeboru.

Sportovci jsou většinou spokojeni s tím, jak byly dotace nastavené v posledních letech. Vzhledem k příspěvkům z hazardu do městské kasy si kluby polepšily.

Pomohl by partner pro Duklu

„Změna dosavadní koncepce by zřejmě byla kontraproduktivní. Lze uvažovat pouze o zesílení podpory mládeže a infrastruktury na úkor dospělých,“ poznamenal náměstek primátora a lídr ČSSD Rudolf Chloupek. „Pochopitelně by pomohlo získání partnera pro HC Dukla Jihlava,“ dodal.

„Na mládež už systém rozdělování dotací byl hodně zaměřen. Pokud by peněz bylo málo, dostala by je asi jen mládež,“ poznamenala šéfka sportovní komise na radnici Stanislava Prokešová (ČSSD).

„Prostor vidím ve větší vstřícnosti k okrajovým a menšinovým sportům,“ řekl k dosavadní koncepci rozdělování peněz do sportu Jaromír Kalina, lídr lidovců. Radek Popelka z hnutí ANO zjišťoval názory sportovců. „Podle nich je dnešní model nastaven dobře,“ řekl.

Nejprve chodníky, světla, odpadky, bezpečnost...

Pavel Paulát ze Strany svobodných občanů má tento pohled na věc: „Město má primárně na starost veřejné statky: chodníky, silnice, osvětlení, kanalizaci, odpady a bezpečnost. Pokud městu zůstanou volné finance, je možné podpořit všechny sporty pro děti a mládež, například formou dotačních voucherů. Dospělý sport by město dotovat nemělo,“ řekl Paulát.

„Co považuji za zcela nepřijatelné a diskriminační, je principiálně odlišná forma podpory malého hokejisty oproti gymnastce, volejbalistovi nebo florbalistovi,“ upozornil Vít Prchal, lídr Strany zelených, na to, že největší porci dotací zastupitelé poskytují Dukle Jihlava a její mládeži.

„Nesouhlasím také s velkými investicemi do infrastruktury profesionálních klubů - rekonstrukcí zimního stadionu nebo vyhřívaným fotbalovým trávníkem,“ doplnil.

„Je pravdou, že je zde kus nostalgie, kdy byla Dukla dlouhodobě na výsluní extraligy, a tím se i zviditelňoval obraz města. To je už bohužel pryč. Celek by si měl především hledat hlavní sponzory z podnikatelských kruhů a část dotace pro Duklu by se měla přerozdělit mezi divácky méně atraktivní sporty, kde jejich zástupci rovněž dobře reprezentují Jihlavu,“ uvedl Michal Suchý za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

„Pokud by se částky do amatérského sportu snížily, tak by ho to asi likvidovalo,“ upozorňuje Luboš Nožička, předseda Rady SK Jihlava. Tento klub mohl v minulosti investovat potom, co městu prodal zimní stadion.

„Nyní prostor na žádné větší investice, jako třeba povrchy hřišť, není. Z dotací magistrátu se dají areály udržovat v provozuschopném stavu. A sportovci si musí ve svých oddílových příspěvcích připlatit,“ uvedl Nožička.

„Jestli stávající dotace nedostaneme, tak je to pro Sokol Bedřichov likvidační. Máme spoustu majetku, nedosáhneme na dotační tituly EU. Jestli nedosáhneme ani na dotace města, vrátíme se do minulosti a bude se rozprodávat majetek,“ nastínila maximálně nepříznivý scénář Liběna Menšíková.

Nová sportovní hala? Tragédie

Podle zástupce florbalu, Michala Peterky z FBŠ Jihlava, je pro tento klub větším problémem nedostatečná kapacita sportovišť.

„Je obrovský přetlak poptávky nad nabídkou. A to se nebavím o zázemí většiny sportovišť. Školy mají spíš malinké tělocvičničky, takže první obrovský problém pro nás je vůbec se někam dostat. Jediná použitelná je hala SK v Okružní ulici, kde rok od roku vzniká tlak a hlavně tam jsou upřednostňovaní jejich vlastní členové,“ konstatoval Peterka.

Za malou sportovní tragedii považuje před několika lety postavenou halu Startu. „Vzniklo nové zařízení, které ale dost fatálním způsobem nevyhovuje prakticky žádnému sportu. Postavit halu, kde v šatně nejsou větší sprchy?“ říká.

Také vybavení je potřeba obnovovat... „A to stojí třeba v atletice desítky tisíc korun. Například překážky, startovní bloky, oštěpy,“ vyjmenoval zástupce Clubu sportů Jihlava a sekretář krajského atletického svazu Jiří Švec.

„Uzavření heren je dobrý krok, ale pokud není celostátně udělaný, tak je to jenom krůček. Herny se vystěhují za hranice Jihlavy a město přijde o finance z výherních terminálů,“ dodal.

, ,