Od 1. května budou parkovací plochy v areálu jihlavské nemocnice zpoplatněny.

Od 1. května budou parkovací plochy v areálu jihlavské nemocnice zpoplatněny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pacienti si musí připravit peníze za parkování u jihlavské nemocnice

  • 2
Po zrušení poplatků za ošetření u lékaře čeká na pacienty jihlavské nemocnice nový "desátek" - za parkování. Na všech vjezdech i výjezdech z parkovišť či areálu nemocnice jsou již nainstalované turnikety. Ještě však chybějí závory.

Parkoviště před jihlavskou nemocnicí bývá ve všedních dnech hodně plné. Nemocnice na to v minulosti reagovala vytvořeních nových parkovacích stání.

Nyní přichází na řadu další opatření - zpoplatnění parkovišť. Část technologie je již na místě, závory by se měly instalovat během tohoto měsíce, kdy systém také bude uveden do zkušebního provozu. U nemocnice se rovněž objevily nové platební terminály.

"Zkušební provoz měl být původně od začátku dubna. Nastal ale skluz, proto zatím jsou vjezdy na parkoviště bez problémů průjezdné, ostrý provoz by měl začít od 1. května," sdělila mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Cenu parkovného definitivně určí v příštích dnech

Zatím nemocnice ještě nestanovila parkovné. "Chtěli bychom ceny nastavit na několik úrovní, rozdělit je na několik parkovacích zón," nastínila Zachrlová. Variant je však na stole více.

Uvažovalo se například o tom, že by byla půlhodina zdarma a potom by se platilo 10 korun na hodinu stání. Pro hospitalizované pacienty či zaměstnance by byly výhody a výjimky.

"Myslím, že cena za parkování by měla být jednotná pro všechny," domnívá se však pětačtyřicetiletý pan Jiří z Jihlavy, kterého oslovil reportér MF DNES. Sám by byl ochotný platit nejvíce třicet korun za hodinu. "To by bylo stejně jako za parkování v centru," dodal muž.

"Vzhledem k tomu, že nemocní potřebují pomoci, tak by ta dostupnost, pokud jde o cenu, měla zůstat. Pacienti by měli mít parkování zadarmo," myslí si naopak žena zaměstnaná v nemocnici, která si z toho důvodu nepřála uvést své jméno.

A jako klient nemocnice by sama podle svých slov byla ochotna za parkování platit maximálně asi deset korun na hodinu.

Další oslovení řidiči parkující před nemocnicí však nutnost rozpohybovat stojící auta na parkovišti vesměs chápou.

"Je to soukromý pozemek, tak na to mají právo. Spousta lidí na parkovišti stojí, aniž by do nemocnice měli cestu. Parkoviště bývá plné a pak musím hledat místo v okolí," pravil sedmadvacetiletý řidič Zdeněk.

A to byl právě i motiv nemocnice vedoucí ke zpoplatnění stání. "Parkoviště nemocnice ve Vrchlického ulici je obsazované lidmi, kteří nejsou ani zaměstnanci, ani pacienti, a potom když přijel pacient na vyšetření, neměl kde zaparkovat, protože auta místa blokovala. Zpoplatnění by mělo zajistit větší komfort pro pacienty nemocnice," dodala mluvčí špitálu Monika Zachrlová.

"Ta situace dosud byla zcela neřízená a neúnosná," řekl už dříve k parkování u jihlavské nemocnice hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Kraj je zřizovatelem jihlavské nemocnice.

S platební kartou řidiči u nemocnice zatím nezaplatí

Systém bude fungovat tak jako na většině jiných zpoplatněných stáních ve městech. Řidiči před závorou z turniketu vyjede lístek. Šofér pak zaplatí pomocí této stvrzenky na platebním terminálu a lístek přiloží při výjezdu u turniketu. Zpočátku nebude možné platit jinak než penězi.

"Na platby kartou bude terminál technicky připraven, zprovoznění by ale stálo další peníze. O tom se rozhodne až později, podle toho, jaký o transakce kartou bude případně zájem," dodala Monika Zachrlová.

V celém areálu jihlavského špitálu navíc bude zákaz stání na všech silnicích. "Bývají tady problémy se zásobováním i sanitkami. Jsou blokované auty, což by s novou úpravou mělo zmizet. Pokud budou auta parkovat mimo parkoviště, budou moci být odtažena," dodala mluvčí nemocnice.

Obyvatelé okolních ulic mají ze zpoplatnění nemocnice obavy

Zpoplatněním parkovišť naopak vzniknou starosti lidem bydlícím v okolních ulicích. Obává se toho šéf jihlavského odboru dopravy.

"I deset korun na hodinu parkování je hodně. Já nevím, když tam dají závory a parkoviště bude zpoplatněné, jestli tam vůbec někdo bude jezdit," zapochyboval vedoucí odboru dopravy Ján Tinka. "Bojíme se, že všichni budou hledat místa k zaparkování v přilehlých ulicích," dodal Tinka.

Hejtman Běhounek, který je zároveň i lékařem v pelhřimovské nemocnici, připustil, že v Pelhřimově někteří řidiči po zavedení zpoplatněného stání raději parkují v okolních ulicích u nemocnice. Nebo jsou tací, kteří si před vypršením limitu pro bezplatné státní udělají kolečko okolo parkoviště a zase tam zdarma vjedou.

Ján Tinka naznačil, že by tak i u nemocnice mohly pro obyvatele přilehlých ulic vzniknout rezidentské zóny - podobně jako před časem v čtvrtích okolo centra města.

Připomněl také, že na parkovišti před nemocnicí parkují třeba i lidé vyřizující své záležitosti na krajském ředitelství policie a další šoféři, kteří mají cestu poblíž, ale ne do nemocnice.

Pro ně by mohlo sloužit i parkoviště v docházkové vzdálenosti od nemocnice - u hobbymarketu, který je ve Vrchlického ulici o pár desítek metrů dál, za záchrannou službou. Také u Domu zdraví, který s nemocnicí sousedí, zůstane menší parkoviště nezpoplatněno.

Turnikety jsou i za špitálem

Nemocnice zároveň vybudovala nové parkovací plochy v zadním areálu nemocnice. K těm se přijíždí z Rantířovské ulice. Vzniklo tam 70 nových parkovacích míst. I ty od května budou zpoplatněny.

V celém areálu nemocnice je už 495 parkovacích míst. "Další nová místa se v současnosti neplánují, celkový počet stání by měl být po zavedení zpoplatněného parkování dostačující," dodala mluvčí nemocnice Zachrlová.

"Na parkovišti u Vrchlického ulice by zaměstnanci nemocnice vůbec neměli stát, budou využívat zadní plochy z Rantířovské ulice," dodala Zachrlová. To se však některým z nich moc nelíbí.

Podle mluvčí byla jihlavská nemocnice jednou z posledních nemocnic v dalekém okolí, která neměla zavedené zpoplatněné parkování. Podobný systém má už od roku 2009 také nemocnice v Havlíčkově Brodě.