Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Turistům letos budou vládnout mocní a bohatí Pernštejnové

  • 1
Na letošní turistické sezoně se jistě promítne skutečnost, že je rok 2012 nazván rokem Pernštejnů. Jak velikost a historii tohoto poměrně silného a v českých zemích výrazného rodu dnešnímu člověku přiblížit, o tom přemýšlejí pracovníci cestovního ruchu už od ledna.

Pernštejnové se tak letos více prosadí jak v programech, které nabídnou hrady Pernštejn či Zubštejn, tak i v poznávací turistické soutěži S Vodomilem Zubří zemí, kterou každoročně připravuje Turistické informační centrum v Bystřici nad Pernštejnem.

Hrad Zubštejn nedaleko Bystřice nad Pernštejnem se konečně dočkal alespoň...

"Příprava doplňujícího programu, výstav a pořadů bude pro nás tento rok trochu náročnější právě proto, že by se měl obsah týkat především tohoto šlechtického rodu. Už máme jakýsi nástřel těch akcí, ale prozrazovat je zatím nechceme," řekl kastelán hradu Pernštejna Zdeněk Škrabal.

Slavný rod si bude ale připomínat i město, které má jeho jméno ve svém názvu, Bystřice nad Pernštejnem. "K akcím, které jako město tradičně podpoříme, patří určitě Bitva o Zubštejn, která se letos bude konat 21. července," začal s výčtem pracovník informačního centra a spisovatel Hynek Jurman.

Putování s Vodomilem připomene Karafiáta i Balabána

I letošní putování s Vodomilem bude v tomto ohledu jiné. "Tentokrát to budou jednotlivá zastavení zaměřená na osobnosti toho kterého místa. Trasa povede od Nového Města přes Maršovice a Studnice až do Sněžného, pak do Jimramova, na Karasín, do Bystřice a nakonec údolím Svratky - do Víru, Černvíru, Štěpánova a Doubravníku. Vrcholem poutě je pak hrobka Pernštejnů," popsal Jurman.

Osobnosti, u kterých se budou turisté zastavovat a o nichž by se v každé lokalitě měli také něco víc dozvědět, ale zdaleka nejsou jen Pernštejnové.

"Mezi nimi je například v Novém Městě sochař Jan Štursa, v Maršovicích bratři Křičkovi, z nichž Jaroslav byl skladatel a Petr básník. Na Studnicích je pamětní deska Cyrila Musila, závodníka a odbojáře, ve Sněžném je zase pochován Jan Balabán, vynikající současný spisovatel," přiblížil autor soutěže.

Jimramov se představí jako rodiště Jana Karafiáta, Bystřice zaostří na zakladatele lázeňství Františka Veselého, v Karasíně to bude prozaik a básník Gustav Pfleger Moravský, ve Víru Jaroslav Stránský a vila, kam jezdili ti nejlepší novináři Lidových novin. Štěpánov nad Svratkou se pochlubí moderním malířem Jiřím Štouračem.

"Byl to můj subjektivní výběr osobností, které mě osobně něčím zaujaly," vysvětluje Jurman. Na každém zastavení pak turisté najdou takzvané kontaktní místo, kde dostanou razítko a také leták se základními informacemi o místě i osobnosti.

Středověká řemesla, kniha a sada pohlednic hradů

Pernštejnské budou i trhy a hody. Přímo na rod Pernštejnů budou podle Jurmana zaměřeny i farmářské trhy, které se letos poprvé uskuteční 24. března, a také tradiční hody. Kromě klasických zemědělských výpěstků a výrobků se na nich objeví například i ukázky původních středověkých řemesel.

"Také se chystáme jako město vydat knihu pověstí Pernštejnský tis, jejímž jsem autorem, a chceme ještě dotisknout už dříve vydaný soubor pohlednic Zubří země, tedy obrázky dvanácti okolních hradů, které Pernštejnům patřily," přiblížil Hynek Jurman.

Také připravovaná kniha pověstí se prý týká hlavně hradů. Některé z nich našel bystřický spisovatel v literatuře, jiné sesbíral sám od pamětníků a z rodinných kronik.

"Pernštejni byl velmi významný rod, který byl ve své době třikrát mocnější a bohatší než například Rožmberkové. Podle Palackého byl například Vilém II. důležitější než tehdejší český král, Vojtěch byl dokonce navrhován na českého krále. Zastávali vysoké funkce," připomněl Jurman.

Lidé mohou poradit, jak rok Pernštejnů oslavit

Dávat své návrhy, jak rok Pernštejnů oslavit, nemusí jen instituce, ale také jednotlivci. Město vyzvalo obyvatele Bystřice, ať sami doporučí způsob propagace.

"Už jsme dva návrhy dostali. Jeden se týká Dolní Rožínky a obnovy tamní pamětní desky, druhý pak nám poslal pan Světlík, který má koně a rád by se s celou družinou zapojil do nějakých historických slavností," uvedl pracovník infocentra.

Rok Pernštejnů vyhlásil Národní památkový ústav jako jeden z dílů projektu Po stopách šlechtických rodů. Rok 2011 byl věnován Rožmberkům a rok 2013 se má zaměřit na Lobkovice. Pernštejny si budou připomínat také města Prostějov, Přerov, Hranice nebo Pardubice.