Během přestavby byli tuleni provizorně v bazénu u hrošíků liberijských.

Během přestavby byli tuleni provizorně v bazénu u hrošíků liberijských. | foto: Tomáš Blažek, 5plus2.cz

Tuleni jsou zpět ve svém bazénu, návštěvníky jihlavské zoo už neporaní

  • 2
Tuleni v jihlavské zoo se přestěhovali zpět do své původní expozice. Ta ale má za sebou obnovu, díky které už zvířata nedokáží poranit neopatrné návštěvníky, kteří strkali ruce nad vodní hladinu bazénu. Vyhlídka nad ním je totiž umístěna výše.

Tuleni v jihlavské zoo si od pátku znovu zvykají na své původní útočiště. Jejich expozice však při rekonstrukci doznala změn. Nové bydlení je pro tuleně přívětivější a chovatelé proto doufají, že se tam tuleňům podaří odchovat mladé. Jedno mládě měli už letos v červnu, to ale nepřežilo.

Expozice s tuleni by nyní měla být i bezpečnější. Vloni se několikrát stalo, že tuleni poranili neopatrné návštěvníky zoo, kteří se nakláněli nad bazén (více o tom čtěte zde). Díky zvýšení vyhlídek je teď expozice podle ředitelky jihlavské zoo Elišky Kubíkové bezpečnější.

Na úpravách tulení expozice pracovali dělníci od května. Bazén rozšířili a upravili tak, aby se z něj tuleňům dobře vylézalo na břeh.

„Expozice teď víc připomíná prostředí, z něhož tuleni pocházejí, to znamená severské pobřeží,“ uvedla Kubíková. Rekonstrukce stála skoro milion korun, půl milionu na ni přidal kraj.

Tuleni by se teď měli častěji zdržovat v odlehlejší části, dál od návštěvníků. Při krmení by měli být víc v kontaktu s ošetřovatelem. „Moje představa je, jak je v některých vyspělých zoologických zahradách zvykem, že tuleni budou schopni na určitý pokyn vylézt z vody a pak dostanou rybu,“ uvedla ředitelka.

Během přestavby byli tuleni provizorně v bazénu u hrošíků liberijských. Do nově upravené expozice se přestěhovali v pátek hned po ránu. Ve vypuštěném bazénu ošetřovatelé nejdřív nabrali do nosítek se sítí jedenáctiletého a zhruba stokilového samce Artose a pak ho zamotaného v síti převezli na plošině auta.

Následoval další celkem hladký transport o něco menších samic. „Tuleně jsme už několikrát stěhovali, takže naši ošetřovatelé získali rutinu. Ale tuleni jsou velmi hbití a jsou to šelmy, chce to i určitou opatrnost,“ podotkla Kubíková.

Tuleně obecné chová jihlavská zoologická zahrada od roku 2006, má samce a dvě samice. Tuleň obecný je nejrozšířenějším druhem ploutvonožce, žije ve stádech na severním pobřeží Asie, Ameriky i Evropy. Tuleni měří kolem 170 centimetrů a mohou vážit až 140 kilogramů.

V zoo je jejich chov poměrně náročný, protože se živí jen mořskými rybami a potřebují prostorný bazén s čistou vodou. Slaná být nemusí.

,