Jeden ze zakladatelů Havlíčkobrodského troubení Miloslav Dont (24. prosince...

Jeden ze zakladatelů Havlíčkobrodského troubení Miloslav Dont (24. prosince 2013) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Když už tu muziku děláme... Havlíčkobrodské troubení oslavilo třicet let

  • 3
Když už tu muziku děláme, zpříjemněme lidem Vánoce a zahrajme jim na Štědrý den pár koled. Tak nějak vznikla v hlavách šesti havlíčkobrodských hudebníků tradice, která letos oslavila třicetiny. Vánoční koledy hrají z městské věže a balkonu radnice dodnes. Mezi nimi i jeden za zakladatelů, Miloslav Dont.

"Všichni jsme byli muzikanti, kteří dělali hlavně vážnou hudbu, v té době i výchovné koncerty. A chtěli jsme zkusit i něco jiného, trochu víc potěšit lidi," vypráví nestor dechové hudby v Havlíčkově Brodě Miloslav Dont.

Tehdejší učitel hudby Vladimír Hušek sedl a sepsal noty pro šestici muzikantů. Sextet se, i když už v obměněném složení, setkává na Štědrý den dodnes a zaplněnému náměstí přednáší vánoční koledy.

Sedmadvacetkrát troubili na dechové nástroje z ochozu městské věže. Teprve před třemi lety se přesunuli na balkon nové radnice. "Věž nám přišla taková monumentální, vysoká. Vázala se i ke kostelu, ke kterému vánoční svátky patří," vysvětluje Dont, proč se dříve troubilo z ochozu věže.

Jenže pro muzicírování to vůbec vhodné místo nebylo. "Nebylo příjemné vynášet nástroje po úzkých točitých schodech. A jak tam fičelo, to se občas ani pořádně hrát nedalo," vzpomíná hudebník, jehož nástrojem je pozoun.

Dostat v takovém počasí z nástrojů ty správné tóny, to byla leckdy pořádná řehole. "Bývaly mrazy, že jsme odehráli dvě koledy a museli jsme se jít dovnitř ohřát. Nosili jsme si tam teplomet. Tváře jsme měli ztuhlé, že nešlo ani foukat, natož hrát," směje se Miloslav Dont.

A i přes to muzikanti v minulosti stoupali na věž hned dvakrát během Štědrého dne. Nejprve odpoledne, pak hráli i hodinu před půlnocí.

Z troubení koled se v Brodě stala velká tradice. Náměstí vždy zaplnily stovky, možná i tisíce lidí. Přišli si popovídat, popřát pěkné Vánoce. I poslechnout koledy. Jenže když hodně foukalo, nic neslyšeli. "Vítr prostě ten zvuk vzal a odnesl," říká Dont.

I proto už v posledních třech letech muzikanti 132 schodů na ochoz věže nestoupali. Město jim nabídlo, že by mohli koledy odehrát z balkonu radnice. "My to jen přivítali. A myslím, že i naši posluchači. Zvuk nástrojů je rozhodně věrohodnější a plnější," tvrdí muzikant.

Šestice hudebníků, kteří koledy lidem přednáší, se několikrát obměnila. Do ruky po letech vzali nástroje mladší. Jen Miloslav Dont vytrval. Jeho pozoun zní nad brodským centrem už třicet let.

"Náš sextet je vytvořen z muzikantů, kteří stále hrají v různých kapelách, zábavových uskupeních nebo tanečních orchestrech. Vždy se nějak doplňujeme,“ vysvětluje.

Miloslav Dont se hudbě věnuje už od mládí. Začínal v pětapadesátém, ještě když před vojenskou službou žil v Polné. Po vojně se přestěhoval do Brodu, kde získal práci v tehdejším Zetoru. A tam teprve hudební kariéru rozjel naplno.Že by ale uskupení pohromadě i koledy cvičilo, to ne. Vánoční koledy jsou pro ně rutina.

"Sejdeme se předem, jen když máme nějakou novou věc. Jinak to jde samo. Rozehrajeme se tady v kanceláři starosty, to stačí. Jsou to samí vynikající hudebníci, vědí, co hrát,“ usmívá se jeden ze zakladatelů tradice. Koled má uskupení v repertoáru pětadvacet, každoročně jich na náměstí zahraje zhruba polovinu.

Zetor byl v Havlíčkově Brodě velkým závodem, zaměstnával tisíce lidí. A měl i svou vlastní závodní kapelu. Miloslav Dont v ní hrával a poté, co se její kapelník z Brodu odstěhoval, jí i vedl. "V Zetoru jsme měli výborné podmínky. Měli jsme kde zkoušet, výborné bylo zázemí, všechno klapalo," vzpomíná.