Patrik Pačanda z Krucemburku se v anketě Dětský čin roku 2011 uchází o hlasy v

Patrik Pačanda z Krucemburku se v anketě Dětský čin roku 2011 uchází o hlasy v kategorii Záchrana lidského života. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tři příběhy z Vysočiny mají šanci stát se Dětským činem roku 2011

  • 0
Sedmý ročník ankety Dětský čin roku má své semifinalisty. Nyní je na řadě hlasování na internetu, v šesti kategoriích se utká celkem třicet školáků. O přízeň v anketě se letos uchází i tři děti z Vysočiny, Patrik z Krucemburku, Martina z Havlíčkova Brodu a Tereza ze Žďáru nad Sázavou.

"Rád bych vám napsal příběh svého hrdinského činu." Právě tak začíná text přihlášky devítiletého Patrika Pačandy z Krucemburku do letošního ročníku celostátní ankety o Dětský čin roku.

Patrik společně se svým bratrem Staníkem zachránili hned dva životy - své maminky a svého třetího bratra, který se měl teprve narodit. Ten "příběh" se skutečně stal v červnu 2010.

Nezpanikařil a zachránil tak matce život

"Bylo ráno, když jsme šli do školy. Brácha si připravoval svačinu a já jsem se ještě chvíli díval na televizi. Mamince najednou nebylo dobře a spadla," popsal Patrik.

Honem utíkal do kuchyně a uviděl tam maminku, těhotnou, jak leží na břiše, hlavou na kachličkách, v kaluži krve. Místo toho, aby začal plakat nebo panikařit, běžel pro staršího bratra Staníka a ten zavolal záchranku.

Dětský čin roku

Porota vybrala pro každou ze šesti kategorií pět semifinalistů. O tom, kdo se letos stane vítězem ankety, nyní rozhoduje hlasování dětské veřejnosti na stránkách www.detskycinroku.cz.

Hlasování skončí 13. listopadu. Slavnostní vyhlášení výsledků je na programu 1. prosince na Staroměstské radnici v Praze.

Zapojit se mohly děti, které udělaly něco dobrého, byť šlo o zdánlivou maličkost.

"Byla jsem v šoku. Nevěděla jsem, která bije. Kluky jsem pak samozřejmě pochválila. Zachránili dva životy. Nevím, co by se stalo, kdyby doma tou dobou nikdo nebyl," pověděla Dana Pačandová.

Její syn Patrik je nyní ve třetí třídě krucemburské základní školy. Nejvíc ho tam prý baví tělocvik a matematika. Netěší se naopak moc na prvouku. Ve volném čase hraje fotbal, chodí také na florbal a za kamarády.

Patrik Pačanda se uchází nyní o hlasy v kategorii Záchrana lidského života. Jaké má konkurenty? Třeba hocha, který zachránil spolužačku, jež se propadla v zimě do vody v požární nádrži. Nebo studenta střední školy, který zachránil muže se zaklíněnou nohou v kolejišti.

Pomoc přírodě a Dobrý nápad

O hlasy v kategorii Pomoc přírodě se na stránkách detskycinroku.cz uchází studentka Gymnázia ve Žďáře nad Sázavou Tereza Syslová. Zachránila společně s kamarádkami malou veverku v lese poblíž Pilského rybníka.

Tereza Syslová ze Žďáru nad Sázavou se v anketě Dětský čin roku 2011 uchází o hlasy v kategorii Pomoc přírodě.

A jaká je konkurence v tomto případě? Jeden školák z Trutnova uklízel nepořádek v lese, školačka z Pavlíkova zase pomohla psovi, který se v zimě propadl do strouhy.

Anketa má také kategorii Dobrý nápad. Zastoupena v ní letos je Martina Koumarová ze ZŠ Konečná v Havlíčkově Brodě. Nominována je za pomoc škole.

"Třeba jde o to, že se různě zdobí škola. Výzdoba se dělá na chodbách i ve třídách. Chodby jsme například vyzdobili nalepovacími kolečky. O výtvarce jsme dělali poháry nebo hrnečky, tak to je další ozdoba," pověděla Martina.

Martina Koumarová z Havlíčkova Brodu se v anketě Dětský čin roku 2011 uchází o hlasy v kategorii Dobrý nápad.

Třída podle ní vymýšlela i jiné nápady, jak pomoci škole. Třeba všichni žáci donesli barvy, nakreslili obrázky, které se lepily na sklo. "Učitelé nám pak třídu chválili," řekla sedmačka, kterou ve škole nejvíc baví výtvarná výchova a literatura.

Které dobré nápady konkurují? Třeba anabáze, jak sundat klíče z vysokého stromu, nebo vznik taneční a hudební skupiny Four Mixers.

Školáky čeká ocenění a věcná odměna

Do celostátní ankety o Dětský čin roku se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií. Organizátorům posílají zprávu o svých dobrých skutcích, mohou informovat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti.

"Pro zařazení skutku do Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale doba sepsání a odeslání příspěvku. Příspěvky musejí být odesílány s vědomím školy a rodičů," uvedla za organizátory Libuše Holá.

Nositel ocenění Dětský čin roku získá věcnou odměnu. Dar deset tisíc korun na školní pomůcky pak získá škola, občanské sdružení či veřejně prospěšná společnost, která je uvedena v přihlášce příběhu.