Prostor třebíčské baziliky umí znásobit hudební zážitek.

Prostor třebíčské baziliky umí znásobit hudební zážitek. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Světová premiéra v třebíčské bazilice. Zazní znovuobjevené Requiem

  • 0
Pozapomenuté dílo skladatele Františka Xavera Richtera složené pro Štrasburskou katedrálu rozezní jedinečný prostor baziliky v Třebíči. Requiem umělci zahrají jako světovou novodobou premiéru, navíc na dobových nástrojích. Koncert bude tečkou za Třebíčským operním festivalem.

Zažila mnohé za ta dlouhá staletí, po která se vypíná bazilika svatého Prokopa nad řekou Jihlavou v Třebíči. Ovšem 9. října prožije tato „starobylá dáma“ premiéru. Zazní v ní totiž Requiem Es dur Františka Xavera Richtera.

Jeho dílo uvádí v letošním roce soubor Czech Ensemble Baroque jako světovou novodobou premiéru. Tímto koncertem se důstojně rozloučí pořadatelé s již 8. ročníkem Třebíčského operního festivalu.

„Závěrečný koncert Richterovo Requiem je zásadní hudební projekt letošní sezony. Jedná se o novodobou premiéru díla složeného pro Štrasburskou katedrálu moravským rodákem F. X. Richterem, který byl ve své době velmi uznávanou celebritou. Hned z Třebíče jedeme do Znojma, kde budeme dílo natáčet. A to jako první na světě pro firmu Supraphon,“ přiblížila sbormistryně souboru Czech Ensemble Baroque Tereza Válková.

F. X. Richter: Requiem Es dur

9. října 2014, 19:00, bazilika sv. Prokopa

  • Orchestr Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir
  • Dirigent Roman Válek
  • Koncertní mistr Peter Zajíček
  • Sbormistr Tereza Válková
  • Soprán Lenka Ďuricová
  • Alt Markéta Cukrová
  • Tenor Jaroslav Březina
  • Bas Jiří Miroslav Procházka
  • Délka programu:
    60 minut bez přestávky
Venkovní pohled na baziliku.

Příznivci dobové hudby se mohou těšit na jedinečný prožitek. Dílo bude provedeno na dobových nástrojích. Představí se naši i zahraniční interpreti, špičky v oboru stylového provádění klasicistní hudby.

„Vstupenky na koncert mohou lidé zakoupit v Lékárně U Černíků a na Ticketportal.cz. V bazilice je zhruba 180 míst k sezení a ke stání asi 50 míst,“ informoval produkční festivalu Libor Komárek.

„Věříme, že po úspěších minulých ročníků bude publikum v Třebíči nadšeno zejména Richterovým Requiem,“ zve všechny příznivce zakladatel a šéfdirigent Czech Ensemble Baroque Roman Válek. Koncert se koná ve čtvrtek 9. října v 19 hodin.

Třebíčský operní festival má ráda zdejší obyvatelka a milovnice vážnější hudby Eliška Peprlíková. „Byla jsem zvědavá, jakou lahůdku připraví pořadatelé festivalu letos. Přiznávám, že Richterovo Requiem neznám. Ale něco jsem si zjistila z programu a na internetu. Moc se těším. Vypadá to zajímavě. Navíc bude koncert v bazilice. Což je úžasné,“ komentovala Eliška Peprlíková. Organizátoři si libují, že se festival vryl do povědomí lidí a návštěvnost bývá výborná.

„Po sedmi letech se Třebíčský operní festival stal tradiční součástí kulturního obrazu města Třebíče. Dramaturgicky se snažíme najít cestu mezi zábavou, odpočinkem a hlubším poselstvím, které můžou hudební díla dnešnímu světu předat,“ uvedla organizátorka festivalu Johana Obršlíková.

Kapelník v katedrále Notre Dame

František Xaver Richter byl jedním z vedoucích představitelů Mannheimské školy, která sehrála důležitou roli v počátcích symfonie a v nástupu klasicismu. Jeho kompoziční styl spojuje barokní znaky s progresivnějšími prvky. „Napsal velké množství symfonií pro mannheimský orchestr, ale povahově i umělecky jej daleko více zajímala hudba církevní,“ přiblížil produkční Komárek.

Richter se narodil v roce 1709 v moravském Holešově a zemřel v roce 1789 ve Štrasburku. Byl to český hudební skladatel, houslista, učitel hudby a zpěvák. V roce 1769 odešel do Štrasburku, kde obdržel místo kapelníka v katedrále Notre Dame. Tam se pak věnoval chrámové hudbě. Byl zde činný až do konce svého života. Napsal přes sedmdesát symfonií a řadu koncertů, kvartetů a sonát. Je autorem více než třiceti mší.