Vedle Zadní synagogy v židovském ghettu v Třebíči vzniká centrum židovského bydlení.

Vedle Zadní synagogy v židovském ghettu v Třebíči vzniká centrum židovského bydlení. - V patře návštěvníci nahlédnou do pravého židovského bytu s kuchyněmi a ložnicí. V přízemí je dobový židovský obchod, takzvaný kvelb. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Třebíčské ghetto ví, jak žila pravá židovská rodina. Památka získá raritu

  • 0
I košer jídlo naleznou zájemci v novém lákadle pro tuzemské i zahraniční turisty v Třebíči. V domě vedle Zadní synagogy v židovském ghettu totiž vzniká centrum židovského bydlení. Tam všichni zjistí, jak žila pravá židovská rodina.

V Blahoslavově ulici číslo 77 v židovském ghettu v Třebíči, které je zapsáno v seznamu UNESCO, vzniká centrum židovského bydlení.

"Třeba peřiny povlékal sám městský architekt Lubor Herzán. Dáváme to dohromady. Už to vypadá pěkně. Splnil se mi můj sen – ukázat, jak žila židovská rodina a jak fungovala její domácnost," řekla šéfka třebíčské kultury Jaromíra Hanáčková.

V přízemí je dobový židovský obchod, takzvaný kvelb. "Vybaven je starou pokladnou. Budeme tu prodávat například židovský chléb i jiné pečivo," nastínila Hanáčková.

Dvě kuchyně, košer pokrmy a provozní nepořádek

V patře pak návštěvníci nahlédnou do pravého židovského bytu. Má dvě kuchyně.

Vedle Zadní synagogy v židovském ghettu v Třebíči vzniká centrum židovského bydlení.Vedle Zadní synagogy v židovském ghettu v Třebíči vzniká centrum židovského bydlení.

"V jedné vařívali masité pokrmy a nádobí se nesmělo použít na přípravu jiných jídel. Proto měli dvě kuchyně. V obou budou předměty a nádobí používané na přípravu košer pokrmů přesně tak, jak to dělali Židé," prozradila Hanáčková s tím, že v bytě povládne jakýsi provozní "nepořádek".

"Aby příchozí měli pocit, že ta rodina opustila byt před půl hodinou. Možná se někdo zamyslí nad tím, že tu jedli, pili, bavili se, spali... a najednou nejsou..." zahloubá se Hanáčková.

V domě je ještě půdní prostor přestavěný na společenskou místnost. "Tam chystáme interaktivní pořady pro školy, aby se děti hravou formou seznámily se židovskou kulturou. Spolupracujeme se židovským muzeem. Exponáty máme částečně z tohoto muzea, něco od soukromých sběratelů," pravila Hanáčková.

Radnice získala na obnovu domu desetimilionovou dotaci

Židovské bydlení bude lidem přístupné od přelomu ledna a února. Jelikož je dům přímo propojen přes Ženskou galerii se Zadní synagogou, tak zájemci o prohlídku mohou nakouknout pod pokličku židovského bydlení přes synagogu. V ní funguje infocentrum a je otevřena celoročně denně.

Vedle Zadní synagogy v židovském ghettu v Třebíči vzniká centrum židovského bydlení.

Radnice získala na obnovu zpustlého památkově chráněného domu desetimilionovou dotaci. Židovské ghetto vzniklo v roce 1723 a žilo zde několik set lidí.

Za druhé světové války skončili obyvatelé v koncentračních táborech a jen pár jedinců se vrátilo zpět. Původní židovská komunita však již nebyla obnovena.