Třebíčská radnice už má vizualizaci, jak bude nové sídlo Domu dětí a mládeže...

Třebíčská radnice už má vizualizaci, jak bude nové sídlo Domu dětí a mládeže vypadat. | foto: Město Třebíč

Žádné referendum nebude. Třebíč postaví nový dům dětí ve staré továrně

  • 2
Hlavní odpůrce projektu přestavby bývalé kotelny v areálu někdejší továrny BOPO na dům dětí svou myšlenku neprosadil. Sehnal sice s přívrženci po Třebíči stovky podpisů v petici, to ale nestačilo. Nový dům dětí má být hotov na konci letošního roku.

Velkou výhru mohli ve čtvrtek oslavovat koaliční politici v Třebíči. Padla i poslední teoretická překážka, která stála v cestě novému Domu dětí a mládeže v zaniklé borovinské továrně na boty BOPO.

Hlavní odpůrce myšlenky, opoziční zastupitel Jaromír Barák (STAN), nezískal dostatek podpisů pro vypsání obecního referenda, zda stavět či nestavět v bývalé tovární kotelně volnočasové centrum pro tisíc dětí z města. A postupně ztratil i podporu naprosté většiny opozičních zastupitelů.

Sehnali 1 600 podpisů. A to nestačí

Barák a jeho přívrženci sehnali "jen" 1 600 podpisů Třebíčanů, potřebovali skoro dvakrát tolik, aby zastupitelstvo muselo referendum vypsat. A měli potíže i s termíny.

Proto zastupitelé neměli vůli z vlastní iniciativy referendum vyhlásit, byť jim to zákon v důležitých případech umožňuje. "Je vidět, že se lidé ve městě rozhodli, ať tohle řeší politici za ně, když si je zvolili," glosoval situaci zastupitel Daneš Burket (Pro Třebíč).

Nakonec i komunisté a někteří sociální demokraté řekli, že jim na rozvoji celé zóny bývalé fabriky, kde bude i DDM, záleží, byť s tím dřív měli velký problém. Je zřejmé, že se tato lokalita před podzimními komunálními volbami objeví ve všech volebních programech.

Nové zázemí na konci roku, pak začne demolice Na Hrádku

Nový DDM má být hotový na konci roku. Zatím je rozjeté výběrové řízení na firmu, která provede rekonstrukci části staré tovární kotelny v Borovině.

"Máme přihlášeno devět zájemců. Když se výběrové řízení obejde bez komplikací, začne se stavět už v dubnu," naznačil místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč). Projektová cena přestavby je 25 milionů korun.

Až se budou děti stěhovat koncem roku do nových prostor, bude už podle starosty Heřmana vyřešeno i dopravní napojení.

Po celou dobu stavby ještě bude objekt patřit společnosti TTS. Smlouva o smlouvě budoucí město i TTS zavazuje, že po dokončení rekonstrukce se stavba opět přesně zaměří. Udělá se nový geometrický plán a teprve potom dojde ke směně části "baráku" s DDM za tři menší městské pozemky v průmyslové zóně na druhé straně Třebíče.

Pak, jakmile to počasí dovolí, začne bourání starých rozbitých baráků v lesoparku Na Hrádku a ve Švabinského ulici ve čtvrti Horka-Domky.

"Na Hrádku vznikne další plocha lesoparku. Územní plán, ani ten nový, co se chystá, v žádném případě neumožní udělat tam exkluzivní stavební parcely," řekl starosta Pavel Heřman (HZNR!).

To ve Švabinského ulici podle něj není vyloučeno, že naopak stavební místa vzniknou. I to je atraktivní lokalita - blízko lesoparku u Kostelíčku.

"Dnešní 'papírák', do kterého děti ve Švabinského ulici chodí do kroužků, je ve strašném stavu, prolezlý hlodavci. Musí se strhnout. Co s parcelou, o tom budeme na zastupitelstvu ještě letos debatovat," zmínil starosta.

Jde o městskou část s domky, kde územní plán individuální zástavbu nevylučuje. Pozemek města je velký, šel by rozdělit na několik. "Umím si za sebe představit, že by se tam prodávalo formou 'kdo podá nejvyšší nabídku'. Ale to je zatím předčasné blíž specifikovat. Bude záležet, jak rozhodnou zastupitelé," zdůraznil Heřman.

O stavební pozemky je přitom v Třebíči velká nouze a jsou drahé. Metr čtvereční na běžném trhu s realitami stojí přes 1 500 korun.