V Třebíči začali s budováním nových protipovodňových opatření. (29. září 2010)

V Třebíči začali s budováním nových protipovodňových opatření. (29. září 2010) | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Třebíč staví protipovodňovou ochranu. Teď je ale město na ráně

  • 0
Všude hromadně taje sníh a vody v řekách přibývá. U řeky Jihlavy se stále pracuje a staví se protipovodňová ochrana kolem Třebíče. Dělníci ale musí nejprve rozebrat valy, které do teď obyvatele kolem řeky chránily. Lidé proto mají strach, že vodě nebude nic stát v cestě.

První větší zatěžkávací zkouškou prošli koncem minulého týdne obyvatelé žijící kolem řeky Jihlavy v historickém jádru Třebíče. Na řece totiž staví Povodí Moravy coby správce toku mohutnou protipovodňovou ochranu. Její součástí je rozebíraní současných valů.

A právě to lidi vyděsilo. "Kdyby se teď voda nad námi vylila, tak ji máme v domě. Je dobře, že dělají tu ochranu a postaví nové zdi, ale není mi jasné, jak to mají vymyšlené, kdyby teď přišla zátopová vlna," reagovala obyvatelka ze Zdislaviny ulice.

Povodňový plán zatím použít nemuseli

"Byl jsem se na řeku koukat několikrát. Nebylo to tak strašné. Naštěstí v neděli už nepršelo. Uvidíme, co bude na jaře. Teď sníh odtál, ale je půlka zimy. Určitě ještě nachumelí. Tady bývají potíže hlavně zjara, když taje sníh a přitéká shora od Jihlavy," zamyslel se Jindřich Výhoda.

V Třebíči začali s budováním nových protipovodňových opatření.
V Třebíči začali s budováním nových protipovodňových opatření.

V Třebíči budují nová protipovodňová opatření (září 2010).

Řeka na sklonku týdne nezpůsobila žádné škody. "Nebylo nutné ani postupovat podle speciálního povodňového plánu. Ten je připraven kvůli této stavbě. Stavebníci rozebírají zeď vždy jen po částech v délce padesáti metrů. Tam, kde je zeď snížena, případně úplně rozebrána, bychom při hrozícím nebezpečí použili pytle s pískem," vzkázal radniční mluvčí Ivan Přibík.

Pytlů s pískem je dost

netypická protipovodňová ochrana

Třebíčská ochrana proti velké vodě je unikátní, protože se vše odehrává přímo v korytě řeky. Jiná možnost není. Přístupové silničky k řece jsou úzké a neprojely by tudy těžké stroje. V korytě na levém břehu vznikla provizorní cesta pro nákladní auta i bagry.

Pytlů i písku má radnice dostatek. Další má k dispozici stavební firma. "Jakmile by se začala hladina zvedat, během dvou hodin jsme schopni napytlovat písek a postavit provizorní hráz v místě rozebrané zdi. Ochrana lidí a jejich majetku je zajištěna určitě na pětadevadesát procent," dodal Přibík s tím, že částečně je rozebrána zeď na Havlíčkově nábřeží v Židech. Stavaři nyní pracují u spodního Novodvorského mostu.

Lidé z lokality mezi Podklášterským a Novodvorským mostem si s řekou užili v minulosti svoje. Jihlava dokázala dokonce v roce 1985 zatopit i přilehlé Karlovo náměstí, kde se lidé plavili na lodičkách. Poslední velká voda se prohnala centrem při jarním tání v roce 2006.

Poté začalo Povodí Moravy společně s radnicí plánovat ochranu. Práce spustili vodohospodáři loni na podzim. Skončí příští rok na jaře. Ochranné valy kombinované s mobilními zábranami a od bahna vyčištěné řečiště by měly lidi ochránit i před stoletou vodou.