Budova bývalé zdravotní školy v Třebíči. Město za ní původně chtělo více než 10

Budova bývalé zdravotní školy v Třebíči. Město za ní původně chtělo více než 10 milionů, postupně cenu slevilo až na 4,5 milionů korun. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Třebíč se zbavila kotelny a dvou domů, teď hledá kupce na kino a školu

  • 0
Třebíčské radnici se konečně podařilo sehnat kupce na tři nemovitosti, které už nějaký čas nabízela k prodeji jako nepotřebný majetek. Utržila přes osm milionů korun. Zbývá ještě prodat kino a bývalou školu.

K mání tak už není multifunkční dům Na Kocandě v Týně, historický objekt s bývalou restaurací Betlém v Hasskově ulici ani kotelna v Mládežnické ulici. Minulý týden se uskutečnila dražba, ve které se cena víceúčelového objektu Na Kocandě vyšplhala z původních 3,88 milionu na 4,6 milionu korun.

Z hospody cukrárna

"Budoucí majitelka tam plánuje ponechat prodejnu potravin, zřídí malé bistro," informoval třebíčský místostarosta Pavel Pacal. Právě zachování obchodu s potravinami bylo stěžejním požadavkem opozičních zastupitelů, když se o Kocandě hovořilo na minulé schůzi. Týn je městská čtvrť, kde je koncentrace obchodů asi nejmenší.

Dům s bývalou hospodou Betlém v Hasskově ulici v centru města radnice vydražila za 3,6 milionu korun. Tady má vydražitel podle Pacala záměr zřídit cukrárnu, v patře pak byt a kanceláře k pronájmu.

Kotelna v Mládežnické ulici se prodala obálkovou metodou za 550 tisíc korun, nová majitelka ji přestaví na garážová stání.

Všechny tři odkupy nemovitostí ještě musí schválit zastupitelé na schůzi 1. listopadu. "Víc než osm milionů korun, které utržíme z prodeje majetku, půjde do městského rozpočtu, přesune se do kapitoly volné prostředky," doplnil místostarosta Pacal.

Bývalé kino a škola jsou stále na prodej

V Třebíči je v nabídce stále kino Moravia za 8,9 milionu a bývalá zdravotní škola, kde radnice postupně snížila požadovanou cenu z 10 milionů na 4,5 milionu korun. Obě budovy jsou několik let opuštěné, vyžádají si rozsáhlé investice do oprav.

"V případě zdravotní školy se několik zájemců už objevilo. Co je nejvíc odrazuje, je kupní cena. Protože několikapatrový dům je v památkové zóně, to znamená, že jeho rekonstrukce si vyžádá velké peníze. A každý investor se snaží, aby vstupní investice, tedy nákup, byly co nejnižší," podotkl Pacal.

Starosta Pavel Heřman doplnil, že zájem vázne i kvůli složitému využití domu: "Je to velká budova bez dalšího pozemku. Takže jakékoli stavění garáží a podobně by bylo velmi problematické. Navíc jsou to dva objekty těsně u sebe, uvnitř jsou vysoké stropy, rozvody v nedobrém stavu. Najít v období krize podnikatelský záměr, který se na to dá napasovat, je prostě problém."

O kino Moravia už se vážně zajímal kupec z Prahy. Nepochodil ovšem u banky se žádostí o úvěr, a tak se nakonec vzdal myšlenky udělat zde konferenční, kulturní a taneční centrum.

Vilu z roku 1907 nikdo nechce

Také v dalších městech na Vysočině se snaží zbavit nepotřebných budov. Třeba radnice v Havlíčkově Brodě se už déle než rok snaží prodat budovu Domu dětí a mládeže U Aleje. Marně. Nepomohlo ani desetiprocentní snížení ceny. Záměr prodeje vily v centru města hned u hlavního tahu na Kolín a na Jihlavu schválili zastupitelé loni v září. Chtěli za ni více než 7,5 milionu. Jenže nikdo o ni neměl zájem.

"Asi osm lidí se na ni nezávazně ptalo, ale vážný zájemce nebyl žádný," uvedl místostarosta Čeněk Jůzl. Po roce radnice prodejní cenu o deset procent snížila. Během několika týdnů se opět žádný zájemce neobjevil. Vila pochází z roku 1907, jejím autorem byl slavný brodský architekt Zdeněk Šupich.