Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Třebíč podala trestní oznámení kvůli útulku. Jeho šéf zmizel i s penězi

  • 1
Na Petra Ondráčka, bývalého šéfa Ligy na ochranu zvířat, podala třebíčská radnice trestní oznámení. Stalo se tak téměř rok po jeho zmizení. Zatím stále scházejí doklady, kam zmizelo více než čtvrt milionu korun z městského rozpočtu na provoz útulku pro opuštěná zvířata.

Býval symbolem lásky ke zvířatům a jejich veřejným zastáncem číslo jedna - přinejmenším na Třebíčsku. Teď je jméno Petra Ondráčka, někdejšího šéfa celostátní i místní třebíčské Ligy na ochranu zvířat (LOZ) spojováno spíš s finančními problémy, které vznikly v útulku pro opuštěná zvířata v Třebíči.

Hospodaření tohoto zařízení prošetřují kriminalisté. Zatím se neví, kde a jak byly použity městské dotace na provoz a kde jsou například peníze na zdravotní a sociální pojištění či výplaty několika zaměstnanců. Na této kauze pracují policisté z Brna a nyní už i z Třebíče.

„Část toho případu si nedávno převzala od brněnské kriminálky kriminálka třebíčská, která vyzvala radnici, ať sepíše trestní oznámení. Jedná se o podezření ze zpronevěry částky, která je za Třebíč ve výši 280 tisíc korun určených původně z městského rozpočtu na provoz útulku,“ vysvětlil radní Pavel Heřman.

Podle něj je dosud neznámo, kde je celkově zhruba milion korun - například na dluzích za zdravotní a sociální pojištění několika zaměstnanců útulku.

Třebíčská pobočka ligy působila právně jako samostatný subjekt, Ondráček byl jediným členem. V hledáčku policie je od poloviny loňského roku. Mezitím s ním ukončila spolupráci liga i město.

Ondráček v květnu zmizel, od té doby se telefonátům vyhýbá

Bývalý ochránce zvířat se z Třebíče vytratil, radnice s ním přestala být v kontaktu loni v květnu. Neoficiálně se hovořilo o tom, že se pohybuje na Brněnsku či přímo v Brně, nebo že se léčí v protialkoholní léčebně v Jemnici. Ověřit tyto informace nelze, policie jeho pobyt nekomentuje, Ondráček se telefonátům vyhýbá.

„Případ prověřujeme, ale v současné době k němu nebudeme sdělovat žádné další informace vzhledem k fázi prověřování,“ reagovala stručně třebíčská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Radní Heřman s lehkou nadsázkou říká, že je stále možné, že se najednou ve dveřích jeho kanceláře objeví Petr Ondráček, ponese s sebou hromadu lejster a v nich bude jasně doloženo, za co bylo utraceno 280 tisíc korun. „Zatím to ale vidím jako velmi nepravděpodobnou situaci,“ poznamenal.

Proč město řeší tuto situaci formou trestního oznámení až teď, když peníze nejsou k dohledání skoro rok? „Pavel Heřman chtěl podat trestní oznámení už mnohem dřív, ale policie řekla, že ještě není ten vhodný čas,“ uvedl místostarosta Milan Zeibert.

Podle informací MF DNES se případem zabývá i hospodářská kriminálka z Brna proto, že zachovává místní příslušnost podezření ze spáchání trestného činu. Z bankomatu v Brně byly vybírány sumy z účtu ligy.

Psí boudy se použijí znovu v chystaném novém útulku

Psí útulek od loňských prázdnin provozuje město samo prostřednictvím městské policie a několika zaměstnanců. Od té doby mají zvířata lepší veterinární péči i stravu. Zařízení sídlí stále v areálu nad zámkem, ale brzy se bude stěhovat.

„Část pozemku útulku je už prodaná, v sousedství se bude bourat stodola a stavět. Město vybírá firmu, která vybuduje v Hrotovické ulici letos do října útulek nový,“ řekl Heřman. Z městského rozpočtu je na stavbu vyčleněno 8,8 milionu korun. Cena ovšem v tuto chvíli není definitivní, vzejde až z výběrového řízení.

„Budeme se snažit šetřit a uplatnit použitelný inventář z původního útulku. Například psí boudy stačí vyčistit a vyspravit, nemusí být vše úplně nové, stačí, když to bude mít solidní úroveň,“ doplnil Pavel Heřman.

Jací psi a kočky jsou aktuálně v tomto zařízení pro opuštěná zvířata, lidé najdou na webových stránkách městské policie. Dozví se také číslo účtu, na který lze posílat finanční dary, a termíny, kdy je možné vzít psy na procházku.