Dnešní podoba zimního stadionu v Třebíči je ze 70. let. Průměrně tu chodí na...

Dnešní podoba zimního stadionu v Třebíči je ze 70. let. Průměrně tu chodí na zápas okolo 1 500 fanoušků, na atraktivních utkáních jich bývá i přes čtyři tisíce. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V třebíčském hokejovém „bunkru“ je nedýchatelno. Čeká ho demolice

  • 0
Zimní stadion v Třebíči má svoje nejlepší roky už za sebou. Radnice jako jeho majitel spolu s místním hokejovým klubem, který je zde v nájmu, dělají první kroky vstříc nezbytné generální rekonstrukci.

„Podívejte se do těch šaten. Představte si v nich pětadvacet malých kluků s veškerou hokejovou výstrojí a suchým oblečením, jak se tu chystají na led a pak se z něj vracejí. Je to nedůstojné, je to už dost za hranou,“ říká šéftrenér sportovních tříd Martin Svoboda, když provádí po části zimního stadionu v Třebíči, které se kvůli umístění pod terénem říká bunkr.

Stísněný prostor bez vzduchotechniky s minimem vzduchu je teď po sezoně prázdný. I tak ale působí neutěšeně. Co teprve když se do něj nahrnou zpocené děti. Aby si malé hokejové naděje měly kam pověsit ramínko s oblečením, mají mezi stropními profily nastrkané kusy hokejek jako šatní tyče. O pořádných skříňkách si můžou nechat jen zdát.

„Tyhle šatny jsou jen dílčí problém. Zimní stadion jako takový slouží čtyřicet let. A je to na něm znát,“ podotýká Svoboda.

Proto se začíná připravovat generální rekonstrukce. „Bunkr“ čeká demolice a stavba nových šaten. A bude toho víc.

„Přijde zřejmě šance sehnat dotace. Jenže nejsme jediné město v republice, které by něco takového chtělo, chátrajících zimáků je spousta. Proto si musíme společnými silami pospíšit s přípravou. A nejlépe to pak udělat všechno naráz, dvakrát nám takové peníze nikdo nedá,“ domnívá se kouč.

Z gesta, které rukou udělá, je patrné, že myslí opravu celé budovy. Opatrně naznačuje, že se suma možná dotkne hranice 140 milionů korun. Z původních socialistických oken se drolí tmel, stačí, aby projel náklaďák, a tabulky jen drnčí.

Kabiny? Obrázek z roku 1980

Místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč), dlouholetý hokejový rozhodčí, o několik dní dřív - taky opatrně - zmínil částku do 100 milionů korun s tím, že bez projektu se to těžko odhaduje. Projektová příprava bude hotová příští rok.

„V letech 2018 až 2019 budeme na rekonstrukci připraveni. V závislosti na financích. Kabiny budou po opravě větší a komfortnější. Zejména kabiny pro mládež jsou netknuté od roku 1980, kdy jsem tam začínal hrát i já. Chystá se oprava hlediště,“ naznačil Pacal.

Podle trenéra Svobody by bylo pro diváky lepší, kdyby byly tribuny více strmé. Není tedy vyloučeno, že i tento prvek se v projektu objeví. V interiéru „zimáku“ je potřeba vyměnit gumové podlahové krytiny v místech střídaček a tam, kde chodí veřejnost. Taky opláštění budovy má své nejlepší roky už za sebou. Ovšem už letos SK Horácká Slavia v rámci dílčích vylepšení nechá přes léto nainstalovat místo starých halogenových nová LED světla, která jsou úsporná a umožní i zajímavé světelné efekty - například rychlé zhasínání a rozsvěcení při vstřelené brance.

„Ve formě daru je převede na město. Splácet je bude z peněz, které ušetří na provozu,“ podotkl Pacal. Klub, který je v pronájmu, ročně dostává od města provozní příspěvek víc než šest milionů korun.

Nedávno se pořizovala rolba a kostka s informačními tabulemi nad ledovou plochou. V současnosti je podle Martina Svobody v rámci různých kategorií od těch nejmenších až po hráče první ligy v Třebíči skoro 400 hokejistů. Stadion je v sezoně od srpna do března využíván sedm dní v týdnu od půl sedmé ráno do třiadvacáté hodiny večer. Slouží i „hobby“ hokejistům amatérům a pro veřejné bruslení.