Západomoravská vysoká škola v Třebíči možná úplně zanikne.

Západomoravská vysoká škola v Třebíči možná úplně zanikne. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nastává bod zlomu. Třebíčské vysoké škole velmi reálně hrozí zánik

  • 10
Politiky na třebíčské radnici čeká v červnu jedno z nejsložitějších rozhodování za poslední roky. Pokud řeknou ne, bude to znamenat pozvolný, dvouletý zánik místní vysoké školy. Jestli souhlasně kývnou, školu si radnice vezme pod sebe i s finančním jištěním.

Lidovecký starosta Pavel Janata ani místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) ve středu nechtěli sami za sebe říct, jestli se spíš kloní k variantě zániku soukromé Západomoravské vysoké školy (ZMVŠ), nebo k její záchraně.

Škola má finanční problémy a nedostatek studentů. Buď už brzy přejde plně pod správu města, nebo ukončí činnost. Pokud skončí, vypořádá všechny závazky a současným studentům umožní v každém případě dostudovat. O obou možnostech budou rozhodovat zastupitelé 25. června.

„Máme nízký počet studentů i nízký počet přihlášek na příští akademický rok. Nelze odkládat řešení této situace,“ uvedla Markéta Šafránková Křivanová, ředitelka obecně prospěšné společnosti ZMVŠ. Situací se zabývalo i vedení Okresní hospodářské komory.

Podle jejího předsedy Richarda Horkého diskutovalo vedení o problému dvě a půl hodiny. „Oslovil jsem členy představenstva, jestli pro ně osobně má škola význam. Jsou tam majitelé a ředitelé firem. Diskuze vedla k tomu, že škola by se měla korektním způsobem utlumit. Ale jak řekl pan starosta, jsou tady teď ty dvě varianty,“ uvedl Horký.

Školu už by nešlo obnovit

Politici zatím nemají jasno. „My to ještě nemáme projednáno ani na půdě naší politické strany. Situace je komplikovanější než kdykoliv v minulosti. Jde o samou existenci školy. Čekají nás velmi složitá politická jednání,“ uvedl Pavel Janata.

Místostarosta Pavel Pacal tvrdí, že také zatím není příznivcem žádné ze dvou variant. „Velmi si ale vážíme toho, že pokud by mělo dojít k zániku, tak se to bude dít korektní cestou. Nezůstanou žádné závazky vůči nikomu,“ sdělil Pacal.

A dodal, že si vedení radnice uvědomuje dlouhodobé důsledky zrušení. „Bylo by téměř nemožné po případném zániku vysokou školu v Třebíči obnovit. Její potenciál pro rozvoj města je obrovský. Všechny tyto aspekty musíme brát v potaz při rozhodnutí,“ doplnil.

Podle rektora Marka Matějka už o neudržitelnosti školy v současné podobě byli informováni studenti, pedagogové, zaměstnanci, ministerstvo školství i akreditační komise. „Tato situace se nedotýká kvality současných studentů a neohrožuje jejich právo dokončit studium,“ upozornil rektor.

Západomoravská vysoká škola zahájila činnost na podzim 2003 s desítkou studentů, kterým nabízela tříleté bakalářské studium oboru aplikovaná informační technologie. Zakládajícími subjekty byly město Třebíč, místní hospodářská komora a společnost Vivat Akademia. Teď má škola 82 studentů, na příští akademický rok je zatím podáno jen patnáct přihlášek.

Kolem šedesáti studentů dokončí studium letos

Pro rozvoj ekonomiky školy bylo podle Markéty Šafránkové Křivanové nutné najít strategického partnera, který by zaštítil akreditaci nového technického oboru.

„To se nepodařilo. Kvůli pochybení minulého vedení při realizaci projektu v letech 2009 až 2011 škola musela vrátit dotaci a zaplatit penále ve výši téměř sedmi milionů korun,“ řekla ředitelka.

Podle Janaty může škola v případě souhlasu zastupitelstva přejít pod správu města, které by se tak stalo jediným zakladatelem a mělo by odpovědnost za její budoucnost. „Těžko poskytovat nějaké zásadní garance, když by o všem rozhodovali zastupitelé,“ uvedl Janata. Škola by potom fungovala ještě dva roky, aby současní studenti mohli dostudovat.

ZMVŠ nabízí výuku v oborech kulturněhistorická studia a udržitelný rozvoj regionu a krajiny. Ze současných studentů jich kolem šesti desítek letos dokončí studium oborů aplikované informační technologie, informační management, management a marketing a veřejnosprávní studia. Za semestr studenti platí dvacet tisíc korun. Provozní náklady školy pro letošní rok dosahují zhruba 1,5 milionu korun.