Třebíč

Třebíč | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Třebíč má investiční plány za miliardu, ale na záchodky asi nezbude

  • 5
Strategie, vize, zásadní investice. Tyto záležitosti řešili v minulém týdnu třebíčští zastupitelé. Hodně diskutovali například o revitalizaci Karlova náměstí a dostavbě plaveckého areálu Laguna.

Zatím má přednost Laguna, což se některým členům zastupitelstva nelíbí. Jde o objekt, který patří městu, ale provozují jej soukromé firmy. Tam má putovat na 70 milionů korun.

Na druhé straně se ovšem asi nenajde 50 milionů na proměnu Karlova náměstí a šetřit se bude zřejmě také na revitalizaci sídlišť.

"Proč se nejprve neřeší parkovací dům? Tím by se vytvořily podmínky pro revitalizaci Karlova náměstí. My dáme do Laguny sedmdesát, do nepotřebného kruhového objezdu v Borovině dalších pětadvacet milionů, pak sklapneme uši a na Karlovo náměstí nezbude," zlobil se zastupitel Jaromír Barák ze sdružení Heřman zpátky na radnici (HZNR).

Situaci s parkováním kritizovala také Soňa Olivová (ČSSD) a další zastupitelé. S tím se ale podle úředníků odboru správy majetku a investic města zatím nedá moc dělat, protože parkovací dům plánovala soukromá firma i v dalších městech a teď se už dlouho neozvala.

V souvislosti s revitalizací Karlova náměstí se řeč stočila také na jeden z projektů architekta Milana Pitlacha, který vznikl před deseti lety a celý měsíc se na něj chodili dívat na radnici i občané. Počítal s tím, že v centru bude provoz jen po jedné straně náměstí, vznikne malý parčík a na náměstí se vrátí kašny, které tam kdysi bývaly.

Z tohoto projektu ale asi sejde a bude se chystat nový. Tím je řešení zase v nedohlednu. A kritizované veřejné záchodky zůstanou zatím takové, jaké jsou.

Strategie na roky 2012 až 2015: dokument na desítky stran

Hodně se na zastupitelstvu diskutovalo také o Strategickém plánu rozvoje města. Jen výčet a základní informace o akcích plánovaných na roky 2012 až 2015 zabírá téměř třicet stran.

"Do zpracování strategie byla zapojena jak laická, tak i odborná veřejnost. Občané se zapojili prostřednictvím fóra Zdravého města a dotazníkového šetření. Názory obyvatel Třebíče korespondují se zpracovanou strategií," uvádí se mimo jiné v podkladech pro jednání zastupitelů.

"Podle toho, co jsem si přečetla, investiční akce za tři roky dosáhnou téměř miliardy. Budeme na to vůbec mít?" ptala se hned na začátku projednávání tohoto bodu zastupitelstva Julie Dolejší z KSČM. Jaromír Barák se nad objemem investic pozastavil se slovy: "Vize je krásná věc…"

"Záleží na tom, kolik budeme mít peněz, kolik se jich podaří získat z různých grantů a fondů," snažil se vysvětlovat místostarosta Třebíče Pavel Pacal (Pro Třebíč).

Parkování, lávka pro pěší, cyklostezky

A s čím vším se ve strategickém plánu počítá? V Otmarově ulici by mělo vzniknout dalších sto parkovacích míst. V přípravě jsou ale ve městě i jiné projekty, například mosty v Poušově a lávka pro pěší, která je součástí plánované cyklostezky Podzámecká niva - Polanka - Poušov.

Počítá se i s dlouho odkládaným obchvatem Pocoucova, rekonstrukcí prostoru vlakového nádraží a vybudováním dvou cyklotras. Ta první povede z Boroviny přes Libušino údolí k fotbalovému stadionu za nemocnicí. Ta druhá povede z Poušova přes Židovskou čtvrť směrem k Vladislavi.

Podle strategie města se má dostat i na několikrát odkládanou kanalizaci v okrajových částech Třebíče a přidružených obcích. Je také snaha pokračovat v revitalizaci třebíčských sídlišť, výměny oken a zateplení se zase mají dočkat další školy a školky, prokoukne i dům dětí a mládeže nebo severní křídlo zámku.

Změny čekají i Komenského náměstí, počítá se s turistickým využitím zámeckých sýpek, větrného mlýna a se zázemím turistického centra v Národním domě.

Kde na to všechno vzít? Důležitá bude úspěšnost v podávání žádostí o dotace z fondů Evropské unie.