Vězni koncentračního tábora Mauthausen se vyfotili po osvobození 5. května 1945.

Vězni koncentračního tábora Mauthausen se vyfotili po osvobození 5. května 1945. | foto: ČTK

Poslední cesta odvážné blondýny: do lágru v Mauthausenu přes Jihlavu

  • 1
Před 70 lety jel přes Jihlavu vlak do koncentračního tábora v rakouském Mauthausenu. Uvnitř vagonů byli i členové protifašistického odboje na pomezí Vysočiny a Brněnska. Jejich strasti přibližuje v nové knize s názvem Je smutné opouštět svět na jaře... německá spisovatelka Herma Kennel.

Plynové komory, masové popravy zastřelením i „schody smrti“. Hrůzné nástroje k vybíjení lidí měli před 70 lety nacisté v koncentračním táboře Mauthausen. 

Právě tam skončil 11. dubna 1945 život Boženy Škrabálkové. Na Tišnovsku působila za druhé světové války v odboji. Využívala k tomu i zaměstnání na pracovním úřadě. Mimo jiné tam falšovala pracovní knížky a mužům tak pomáhala od totálního nasazení v německé říši.

Do konce války chyběl jen měsíc. Vlak vyjel z Brna do Mauthausenu 7. dubna. „Vězni v dobytčácích musí stát natlačeni těsně jeden na druhého. Vzduch a denní světlo sem proudí jen štěrbinou ve stěně vozu, asi necelý metr dlouhou a pětatřicet centimetrů širokou zvenčí cikcak zadrátovanou ostnatým drátem,“ popisuje transport v nové knize spisovatelka Herma Kennel.

Ten vlak téhož dne navečer dorazil do Jihlavy. „Na peronu čeká pod ostrahou dozorců ještě osm vězňů. Čtyři z nich se jmenují Královi. Dále sourozenecký pár zatčený za přechovávání zbraní a jeden vězeň, který ve svém domě schovával žida,“ popsala dění na nádraží Kennel.

Informace pro svou knihu čerpala z vyprávění pamětníků, ale i z údajů v archivech a z policejních výslechů. Dva roky žila v Brně, kde její manžel působil jako poradce Evropské unie.

To s tím sprchováním je sprostá lež, věděla

Během noci byl vlak připojen k vojenskému transportu německého wehrmachtu a další den odpoledne dojel do Českých Budějovic. A ten následující už byl v „cílové stanici“.

„Božena čte pořád dokola těch pár písmen na nádražní ceduli - Mauthausen. To jméno je jí povědomé. Ano, ovšem, vždyť jsou kousek od Ennsu, kde její otec pracoval jako správce cukrovaru,“ zmínila v knize Herma Kennel.

Jenže hezké myšlenky na mládí a studium na konzervatoři v Rakousku byly pro Boženu Škrabálkovou rychle tytam. Uviděla bránu koncentračního tábora a strážní věže z lomového kamene připomínající středověké hrady. Tam mladá blondýnka z Tišnova 11. dubna 1945 zahynula v plynové komoře.

„To s tím sprchováním je sprostá lež. Jedna z největších nacistických lží,“ věděla před svou smrtí.

Přesný počet obětí sousedících táborů Mauthausen-Gusen se odhaduje těžko. Ten údaj se podle různých badatelů pohybuje v rozmezí od 122 766 do 320 tisíc lidí.