Na fotografii z předchozí expedice trabantů je Zdeněk Krátký třetí zleva. Na...

Na fotografii z předchozí expedice trabantů je Zdeněk Krátký třetí zleva. Na snímku ze solné pláně Salar de Uyuni v Bolívii je dále zleva fotograf Jakub Nahodil – také z Třebíče, pak Aleš Vašíček, vedle Krátkého Dan Přibáň, Poláci Radek Jona s Tomkem Turchanem a Marek Slobodník na motocyklu. | foto: Jakub Nahodil

Kameraman se obává, aby se z trabantů nestaly žluté ponorky

  • 2
Start nezvyklé expedice do Austrálie se blíží. Na cestu se vydávají také dva Třebíčané. A čeho se jeden z nich, vystudovaný televizní producent Zdeněk Krátký, který bude kameramanem výpravy, obává nejvíc? Aby se ze žlutých trabantů postupně nestaly žluté ponorky.

Na cestě napříč Austrálií a Tichomořím se chce Krátký více zaměřit na natáčení spolucestovatelů, na vývoj jejich vztahů během cesty. „Bude to asi s ubíhajícími kilometry houstnout, zvlášť mezi členy posádek aut. Máme tentokrát v autech namontované i kamery, které budou točit dění uvnitř. Takový cestovatelský Big Brother – tedy Vyvolení. Taky plánujeme víc ukázat okolní prostředí.“

Zároveň se bude Krátký starat o třídění a zálohování natočeného materiálu. „A případně i něco opravím na vozidlech, tedy to samé jako na předchozí cestě po Jižní Americe,“ vysvětlil kameraman.

„Trabantové“ expedice pod vedením Dana Přibáně patří v posledních letech v tuzemsku k nejsledovanějším cestovatelským počinům, natočené dokumenty mají nejvyšší ocenění diváků i kritiků.

Krátký se poprvé s „Trabanty“ potkal také na cestách. „V roce 2010 jsem shodou okolností na cestě po Africe při natáčení dokumentu o bláznivé australské cyklistce, co šlapala stejnou vzdálenost, jako jeli ‚Trabanti‘ – tedy 20 tisíc kilometrů – narazil na jejich samolepku na celnici a potom i na jednom hotelu v Etiopii,“ vzpomíná Krátký.

Expediční auta jsou nyní už na cestě do Austrálie, posádky odlétají do Perthu koncem března. Odtud výprava vyrazí do srdce kontinentu k posvátné červené skále Uluru.

Kameru ubránil, ale dostal slušnou nakládačku

Pak povede trasa do Sydney, potom obloukem do Darwinu, odkud se přesunou vozidla lodí a lidé letecky z Austrálie na Východní Timor. „Pak to bude chvíli skákání z ostrova na ostrov – přes Indonésii do Malajsie – tedy na asijskou pevninu, kde máme naplánováno navštívit mimo Thajska ještě Kambodžu a ­Laos. Domů odletíme z Bangkoku nejspíš na konci července, odtud pošleme také zpět do Prahy vozidla – pokud z nich něco po těch dvaceti tisících kilometrech pouští a pralesem zbude,“ odhaduje Krátký.

On sám má prý trochu obavy z četných australských jedovatých živočichů. „Ale častěji jsou horší lidé než zvířata. Minule v Guayaně jsem se nechal ukolébat pohodou a pak mě chtěli obrat dva týpci o kameru. Tu jsem ubránil, ale dostal jsem slušnou nakládačku,“ vzpomíná kameraman.

Sice už pár let žije v Praze, ale stále se považuje za Třebíčana, rád se do Třebíče vrací za rodiči a kamarády. Řadu let strávil v USA a ve Velké Británii, kde se v Londýně potkal se svým vzorem a ­dnes i kamarádem Claudiem von Plantou. Ten je autorem cestovatelského filmu Long Way Round, který inspiroval také trabantí expedice Dana Přibáně.

S Českem se Krátký rozloučí v Třebíči na srazu spolužáků ze základní školy těsně před odletem. „Ani to ale nezapiju, mám zákaz konzumace alkoholu z ­očkovacího centra: den před srazem dostanu poslední dávku proti vzteklině. Řeknu ahoj a poletím,“ řekl Krátký.