V Dolní Rožínce najdete nejen strašidelný zámek, ale i fotopark s krokodýly.

V Dolní Rožínce najdete nejen strašidelný zámek, ale i fotopark s krokodýly. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Tipy na výlety na Vysočině: cesta za strašidly či do africké vesničky

  • 1
Přemýšlíte, kam se během léta vypravit? Za návštěvu stojí hned několik míst na Vysočině. Přinášíme vám osm tipů na cestu za netradičními cíli nebo za přírodními zajímavostmi.

1 Dolní Rožínka

Strašidelný zámek DraXmoor Dolní Rožínka.

Zde se nachází zábavní areál Draxmoor. Jedná se o přestavěnou budovu historické sýpky ze 17. století, která se po rekonstrukci proměnila ve strašidelný zámek. Prohlídka začíná ve 3D kině a trasy pak vedou po třech prostorných patrech.

Na nádvoří čeká na děti skákací hrad. V době letních prázdnin můžete do Draxmooru zavítat každý den, otvírací dobu najdete na webu www.sikland.cz.

Základní vstupné vychází na 150 korun, děti do dvanácti let a senioři nad šedesát let platí 90 Kč. Areál také prodává zvýhodněné rodinné vstupenky.

2 Horní Cerekev

První novoroční setkání potápěčů v lomu u Horní Cerekve (7. 1. 2012).

Pokud bude počasí na koupání, pak se nabízí výlet do Horní Cerekve. Dojet tam můžete nejen autem, ale třeba i vlakem. Cerekev leží na trati z Jihlavy do Českých Budějovic. Zatopený kamenolom se nachází za okrajem městečka - po pravé straně silnice směrem na Telč. Zatopen byl po ukončení těžebních prací kolem roku 1980 a nabízí jednu z nejčistších vod na koupání na Vysočině.

Na své si zde přijdou také potápěči. Ti mohou na dně objevit například dřevěného žraloka o délce pět metrů. Více o lomu a potápění v něm se dozvíte na internetových stránkách www.lomcerekev.cz.

3 Jihlava

Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě.

Láká vás posezení v africké vesničce? Pak se vydejte do jihlavské zoologické zahrady. Mají tam Matongo - "vesnici v poušti". K vidění je deset stylových kruhových chýší. V jedné je ukázka africké školy, v jiné expozice s africkými zvířaty - třeba kaloni zlatými a ježky bělobřichými.

S vesničkou sousedí ostrov pro lemury kata a laguna plná plameňáků růžových. Vesnička byla otevřena v červnu 2003.

Zoo má ale mnoho jiných lákadel. Tím nejaktuálnějším jsou žirafy. Trio samců obývá nový pavilon od poloviny května.

4 Dalešice

Exkurze studentů do elektrárny v Dalešicích.

Jestliže se zajímáte o techniku, pak by právě pro vás mohla být určena návštěva informačního centra v přečerpávací vodní elektrárně Dalešice. Ta vznikla v letech 1970 až 1978 na řece Jihlavě.

Hráz je 104 metrů vysoká a ve strojovně elektrárny pracují čtyři reverzní Francisovy turbíny, každá o výkonu 112,5 MW.

Informační centrum je otevřeno o letních prázdninách od pondělí do neděle od 9:00 do 16:00, prohlídky zařízení přitom začínají v 9:30, 11:30 a 14:00. U větších skupin se doporučuje rezervace předem. A rada pro všechny: mít pevnou obuv.

5 Geometrický střed České republiky

Číhošť

Na louce u Číhošti na Ledečsku se nachází pomník, který upozorňuje na to, že stojíte přesně ve středu republiky. Toto místo určili odborníci z Univerzity Karlovy a z geodetického ústavu.

Jak postupovali? V praxi si to lze představit tak, že byste obrys Česka vystřihli z kartonu a drželi na špičce prstu. Pokud by papírová pomůcka na prstu držela vodorovně, máte prst právě v geometrickém středu - těžišti.

Číhošť jinak patří v dané lokalitě mezi nejstarší obce. Známá je také díky osudu faráře Josefa Toufara a takzvanému číhošťskému zázraku.

6 Rozvodí Labe a Dunaje

Veškerá voda, jež spadne na sever od Nové Bukové, steče do Labe a do Severního moře. Voda, která spadne na jih od obce, se dostane do Dunaje a do Černého moře. Obec Nová Buková je jedním z hlavních evropských rozvodí.

Železniční stanice v Nové Bukové na Pelhřimovsku je místem takzvané hlavní evropské rozvodnice. Střecha zdejšího strážního domku na vlakové zastávce rozděluje vodní toky do Severního a Černého moře.

Do Severního moře vtéká řeka Labe, do které se vlévá řada menších řek protékajících Vysočinou, z nich nejdůležitější je řeka Sázava.

Jihovýchodní polovina kraje patří do povodí Dunaje, který ústí do Černého moře. K povodí řeky Dunaje náleží například řeky Svratka nebo Jihlava.

Výlet do Nové Bukové lze doporučit milovníkům turistiky. Obcí prochází stezka, která spojuje studánku Páně na Javořici, Janštejn, Hříběcí, Čejkov, Sázavu a Křemešník. Nová Buková se nachází na železniční trati z Horní Cerekve do Pelhřimova.

7 Míchova skála

Míchova skála (žulové skalisko se širokým rozhledem na okolí) u Telče s pohledem na Velký pařezitý rybník

Na této skále v Jihlavských vrších se budete nacházet v nadmořské výšce 773 metrů nad mořem. Skaliska dosahují až třinácti metrů. Je odtud pěkný výhled.

Na místo se dostanete nejlépe po výšlapu od Velkého pařezitého rybníka, který v létě poskytuje možnost koupání v čisté přírodní vodě.

8 Skály - Štarkov

Prohlídka hradu Skály.

Pokud se vydáte na výlet do Žďárských vrchů, doporučujeme zamířit třeba na kopec Štarkov, kde se nachází hrad Skály. O zřícenině vyšla kniha Hrad Skály aneb O prstenu paní Elišky. Z ní se dozvíte hodně o historii tohoto místa. Do současnosti se dochovaly pozůstatky hradeb a hranolové a oválné věže.

Hradní zříceniny jsou volně přístupné. Turisté se mohou na Štarkov vypravit třeba po značené stezce z Jimramova.