Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David Neff, MAFRA

V třebíčském ringu bojoval i záchranář

  • 0
První dojem nebyl nic moc. Ovšem samotné Mistrovství České republiky v thajském boxu v Třebíči za to nemohlo, na vině byl zoufale slabý zájem diváků.

Přitom ten, kdo do Třebíče o víkendu dorazil, musel být určitě spokojený. Naopak ti, co zůstali doma, o hodně přišli. Parádní souboje v Muay Thai totiž na Vysočině nejsou k vidění zrovna moc často.

„Před deseti lety jsem tady pořádal i galavečery profesionálů, jenže v poslední době na to není čas. Navíc je k tomu potřeba spousta peněz,“ uvedl předseda třebíčského klubu Thai-Box Devils Petr Ottich, který je zároveň prezidentem celého českého Muay Thai.

Příprava? Minimálně rok

Ve školní tělocvičně Základní školy Třebíč, Horka – Domky, bylo v sobotu krátce po poledni pořádně živo. Uprostřed haly postavili pořadatelé ring, v němž se postupně vystřídali všichni účastníci dalšího kola domácího šampionátu.

„Než se zápasník odhodlá vstoupit mezi provazy k prvnímu souboji, potřebuje aspoň rok tvrdého tréninku a přípravy,“ pustil se do vysvětlování Ottich. „Ovšem ten rok je navíc podmíněný tím, že trénovat musí každý bojovník tak třikrát až čtyřikrát týdně,“ doplnil a očima už hledal své tři svěřence, kteří právě ten den měli absolvovat premiérové vystoupení.

„Viděl jsem na nich nervozitu, ale ona z každého při vstupu do ringu spadne. Stačí, když se ozve gong. Pak už se soustředí jen na zápas,“ ujišťoval šéf třebíčských Ďáblů.

„Thajbox je vlastně boj osmi končetin – nohou, rukou, kolen a loktů. Tím vším můžete soupeře ohrozit,“ vykládal dál a jeho slova poměrně dobře ladila s hudebním podkresem šampionátu, který zněl už na první poslech vyloženě „asijsky“.

Na následující dotaz, kde se jeho svěřenci na souboje chystají, ukázal směrem k jednomu z rohů tělocvičny a pravil: „Dva přijdou až později, protože jako domácí budou bojovat na úplný závěr. A třetí už je tady. Je to ten, co támhle sedí, zívá a vypadá, že to nejspíš celé prospí,“ smál se Ottich. „Říkáme mu doktor, protože je záchranář, ale jinak je to Jaromír Kalmus. Klidně ho běžte trochu znervóznit, on se stejně nedá,“ dodal pobaveně.

O soupeři nechtěl nic vědět

Jenže třiatřicetiletý thajboxer nakonec přece jen slabou nervozitu přiznal. „Už jsem sice bojoval v ultimátních zápasech MMA, ale co se týká thajského boxu, tak tohle bude moje premiéra,“ svěřil se urostlý chlapík. „Ani nevím, proti komu mám nastoupit. Nezajímalo mě to. Prostě tam půjdu a uvidím. Každý sice má nějakou taktiku, ovšem jen do prvního úderu,“ dodal s úsměvem Kalmus.

Vysočinský záchranář nakonec svůj první souboj v thajském boxu zvládl na výbornou. Moderátor víkendového šampionátu Robert Rosenberg oznámil jeho vítězství poté, co Kalmusův soupeř musel z ringu předčasně kvůli zlomenému nosu. „Dobře jsem ho zasáhl,“ radoval se Kalmus. „Každopádně jsem čekal, že to bude těžší. Že se budeme prát na tři kola,“ dodal.

A spokojený mohl být i trenér Ottich, protože ten den dokázali zvítězit hned dva z jeho tří svěřenců. Jen těch fanoušků thajského boxu by to příště chtělo trochu víc.

Ale možná, že i na to dojde...

Třeba proto, že od minulého úterý je tento sport uznán Mezinárodním olympijským výborem. „Znamená to, že už brzy se staneme součástí olympijských her,“ prozradil Ottich.