Textilní společnost Vývoj Třešť.

Textilní společnost Vývoj Třešť. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Textilky na Vysočině loni potrápila drahá bavlna, letos doufají v lepší zisky

  • 0
Cena bavlny v loňském roce vzrostla až na trojnásobek původní ceny a značně tak znepříjemnila život textilkám na Vysočině. Těm kvůli zvýšeným nákladům značně klesly tržby. Šéfové firem ale věří, že letošní rok už bude lepší.

Výrobci textilu na Vysočině vymýšlejí, jak co nejúspěšněji konkurovat asijské produkci. Manažeři v tradičním průmyslovém odvětví v našem kraji také musí řešit nárůst cen bavlny. Její cena se vloni ztrojnásobila.

Co chystají textilky

Vývoj Třešť - připravují módní show s návrhářkou a značkou Natali Ruden. Bude se konat 19. února na Plese podnikatelů v Obecním domě v Praze. Jilana Malý Beranov - vyrábí výztužný a izolační materiál. Na vývoji nových výrobků spolupracují s výrobcem speciálních syntetických vláken v Japonsku.

Nárůst ceny bavlny znamenal pro většinu textilek zvýšené výrobní náklady a ztenčení zisků.

Ředitelé firem věří, že letošní rok bude příznivější než ten předchozí. "Předpokládám, že tomu tak bude," vyjádřil se například šéf Oděvního družstva Vývoj Třešť Rostislav Dvořák.

Přední tuzemský výrobce pánských obleků ukončil rok 2010 se ziskem.

Nový odběratel je Hugo Boss

"Za uplynulé tři roky jsme byli nuceni si zajistit pokrytí téměř 60 procent produkce novými obchodními partnery. Přišli jsme o některé obchodní partnery a o dobré zakázky, které jsme museli nahradit. Z nových odběratelů mohu jmenovat u klasické pánské konfekce například firmu Hugo Boss a u sportovní konfekce firmu Bogner," jmenoval Dvořák. Ochranné oděvy do extrémních podmínek míří z Třeště například k hasičům do Anglie.

Textilní společnost Vývoj Třešť.Textilní společnost Vývoj Třešť.

Oživení prodejů v obchodech očekává v letošním roce také Libor Venkrbec, jednatel batelovské společnosti Rejoice. Firma se loni musela trochu uskromnit, nalézt skryté rezervy. "Možná i proto je náš hospodářský výsledek pěkný," dodal Venkrbec.

V letošním roce očekává všeobecně nárůst cen textilu – právě kvůli bavlně. Firma Rejoice postupně zařazuje do sortimentu i výrobky, které nejsou z bavlny, ale například z bambusového vlákna.

Příští rok se textilky čekají zlepšení

Na Jilanu Malý Beranov nemělo zvyšování cen bavlny velký dopad. "Nejsme zpracovatelé surové bavlny, ani výrobků z ní. Navíc jsme v závěru roku uzavřeli smlouvu s významným odběratelem s výhledem do roku 2017. Produkce by měla meziročně růst " vysvětlil generální ředitel Ján Krivda.

S hospodářským výsledkem Jilany za rok 2010 ředitel není spokojen. Letošek by prý měl být lepší, firma by mohla vytvořit deset nových pracovních míst. Ve srovnání s Pleasem Havlíčkův Brod nebo Vývojem Třešť jde o malou společnost, v současnosti má 26 zaměstnanců.

Asiaté prodávají stále nejlevněji, trpí však cenou ropy

Pozice asijských producentů na trhu s textilem je nadále velmi silná. Asiaty ovšem "poškozuje" rostoucí cena ropy, která prodražuje dopravu, a také rozvoj čínské ekonomiky. Například elektrotechnické firmy v Číně přetahují textilkám zaměstnance a tlačí na zvyšování mezd.

Na trhu neroste jen cena bavlny, ale i jiných surovin, například polyesterových vláken a vlny. Zda oblečení na pultech skutečně podraží, to se uvidí v průběhu roku.

Drahá bavlna je celosvětový problém

Obchodníci někdy nejsou ochotní akceptovat nárůst cen výrobců a zkoumají, zda nenakoupit jinde – pokud ne v Asii, tak například v Polsku nebo Turecku.

Rostislav Fischer je jednatelem textilní společnosti Arcade Color, která vyrábí v Lukách nad Jihlavou například povlečení a prostěradla. Upozornil, že evropští producenti textilu budou tak trochu v područí zemí, které pěstují bavlnu. "Rostoucí cena bavlny není samozřejmě problémem pouze v České republice, ale je to problém celosvětový," řekl Fischer.

"Kdyby si každý čtvrtý obyvatel této části světa koupil jedno tričko navíc, bylo by jenom pro tento kontinent potřeba o 125 tisíc tun bavlny více," počítal Fischer.

Přidala se i další skutečnost: významné producenty bavlny zasáhly katastrofální povodně. "Především to byl Pákistán," uvedl Rostislav Fischer.