Vodní ráj je největší akvapark na Vysočině. Má ale také rezervy

  • 2
Každý pátek vám o letních prázdninách na webu přinášíme recenze venkovních koupališť z celé Vysočiny. Tentokrát je řada na tom zřejmě nejznámějším a ze všech největším - Vodním ráji v Jihlavě.

Centrum kraje čekalo na umělé koupaliště poměrně dlouho. V devadesátých letech to byl tradiční předvolební slib téměř všech politiků: „Vybudujeme v Jihlavě koupaliště“. Obyvatelé města i jeho okolí se nakonec dočkali v létě 2001, kdy v té době jednoznačně nejmodernější akvapark na Vysočině přivítal první hosty.

Známkování

kvalita vody: 1

poskytované služby: 1

občerstvení: 1

toalety: 1

atrakce: 1

parkování: 2

celková známka: 1,3

Známkuje se jako ve škole, nejlepší je jednička 

Že si udržuje svoji kvalitu i po více než deseti letech provozu, dokázal Vodní ráj i v loňském roce, když získal druhé místo v soutěži Hledáme top aqua zařízení 2014 v kategorii akvaparků s venkovním i vnitřním provozem. Přesto však je místy věk areálu znát. Ale vše popořadě.

Vodní ráj leží v ulici Romana Havelky v těsné blízkosti obchodních domů a dálničního přivaděče. Provoz z frekventované silnice však návštěvníky nijak neruší. Estéta zřejmě nepotěší mohutná masa bílé stěny jednoho z hypermarketů hned za plotem, ale pohled na druhou stranu směrem k řece, kolem níž vede cyklostezka, je mnohem příjemnější a navozuje pocit pohody.

Parkoviště u koupaliště je přes léto nedostatečné

Už při příjezdu k akvaparku narazíte na jeho zřejmě největší slabinu, tou je parkování. Přímo před areálem je několik míst, nechybí ani pár stání pro autobusy. Během zimy, kdy je otevřená pouze vnitřní část Vodního ráje, kapacita parkoviště bez problémů stačí. Horší chvíle však nastávají během parných dnů, kdy se do Vodního ráje, který venku pojme až 2 400 návštěvníků, hrnou stovky lidí.

Návštěvníci pak musejí hledat místo na parkovištích u přilehlých hypermarketů, která v největším návalu také nemusí stačit. Zatím bezplatně se dá auto odstavit i u blízkého Alzheimercentra, počítejte však s tím, že jde o soukromý pozemek.

Redaktor MF DNES zavítal na koupaliště v polovině týdne odpoledne, kdy ve Vodním ráji nebylo zdaleka plno, i přesto musel parkovat před jedním z obchodních domů. Příchod do Vodního ráje je bezproblémový, u pokladen sedí dvě milé a usměvavé dámy, není co vytknout. Pro nedočkavé hladovce je ve vstupní hale nachystaný první stánek s občerstvením a automaty na nápoje.

Po průchodu turnikety si můžete cennosti uložit do uzamykatelných skříněk. Potřebujete si pouze nachystat desetikorunovou minci. Peníze se vám samozřejmě po odemčení skříňky při odchodu vrátí.

Klobásy, langoše a co dál?

Uvnitř areálu pak jsou místa, na nichž poznáte, že už slouží patnáctou sezonu. Zejména převlékací kabiny vyrobené z dřevotřísky.

Místy jsou okopané dveře, stržené hrany na odkládacích poličkách a v některých kabinkách dokonce chybí lavice, které v nich původně byly.

Provozní informace

Otevírací doba: Venkovní část Vodního ráje je otevřená až do 6. září denně od 10.00 do 19.00. Při nepřízni počasí může být zavřeno, pak mají návštěvníci možnost využít vnitřní areál. Tam jen dejte pozor na pondělní otevírací dobu: ta je uvnitř od 14 do 20 hodin.

Ceník - venkovní areál: V nabídce je celá řada vstupenek - celodenní, dopolední, odpolední, na poslední hodinu, abonentní, skupinové, rodinné i permanentky na 10 vstupů. Kompletní ceník je na www.vodniraj.cz. My si z něj vybíráme celodenní vstupenky s těmito cenami:
Dospělí 100 Kč
Děti do 140 cm, ZTP, ZTP/P 60 Kč
Studenti (předloží ISIC kartu) a senioři od 65 let 85 Kč

Další služby: Vodní ráj nabízí zájemcům možnost zapůjčení lehátek a slunečníků. Lehátko přijde na 40 korun, slunečník na 30 Kč. Vybírá se stokorunová záloha.

Sociální zařízení je čisté a udržované. Co se týče samotné vody, je čistá a není příliš cítit chlorem.

Podle tabule byla její teplota 27 stupňů, pocitově však byla nižší. Každopádně to hlavní splní - osvěží. Plusem je, že koupat se dá ve čtyřech bazénech. Vybrat si můžete podle toho, co preferujete. Jsou zde dráhy pro plavce, velká nádrž s různými atrakcemi, jako jsou masážní sprchy nebo vířivka, a pak dětský bazén a brouzdaliště pro nejmenší. Nechybí ani tobogan a skluzavka.

O přísun živin se stará několik stánků s občerstvením a jedna restaurace. Jejich nabídka nenadchne, ale ani neurazí. Jde v podstatě o klasiku rychlého občerstvení, od klobás přes langoše až po pizzu. Pokud by však někdo chtěl v horku něco méně energeticky náročného, musí se hodně rozmýšlet a nejspíš sáhne po smaženém květáku. Každopádně „základ“ pro letní dny - nanuky a vychlazené pití - nechybí.

Velkým plusem areálu je, že nemusíte pouze ležet, koupat se a jíst. Za příplatek tu nabízejí pronájem beachvolejbalových a tenisových kurtů. Je možné si také zaplatit slunečník, což v akvaparku, kde je minimum stínu, není služba k zahození.

Můžete si samozřejmě přinést i svůj vlastní, počítejte však s tím, že pokud bude půda vyprahlá, budete se s jeho instalací, aby stabilně stál, poměrně hodně potýkat.

V době informačních technologií je menším minusem areálu, že nenabízí volně dostupný přístup na wi-fi.

Naopak je potřeba ocenit zdánlivou maličkost, která ovšem není všude samozřejmostí. V celém akvaparku je opravdu dostatek nádob na odpad, navíc jsou i barevně rozlišené, takže můžete v klidu třídit, a ne sesypat vše na jednu hromadu.