Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Haló, volá starosta. Jsi pro, nebo proti? Radní hlasovali po telefonu

  • 6
Nezvyklý přístup k hlasování zaujali městští radní v Počátkách na Pelhřimovsku. O jednom z bodů, který neprobrali na řádném jednání, hlasovali tak, že starosta všechny radní obtelefonoval. Tento úkon však bude mít dohru. Právníci tápou, zda je to vůbec možné. A zastupitelům vadí doplněný zápis.

Je potřeba mít nějakou operativnost. Touto větou nezávislý starosta Počátek Karel Štefl zdůvodňuje, proč na sklonku loňského roku uspořádal telefonické hlasování mezi členy tamní městské rady.

Šlo o to, že radní měli schválit bod týkající se pronájmu prostoru na náměstí. Na pravidelném jednání jej probrali, ale i přesto, že panovala všeobecná shoda ho schválit, jej kvůli upřesnění detailů odložili.

Nicméně nájemce zmíněného prostoru už měl objednanou firmu, která mu měla provést nasmlouvané práce. Proto starosta několik dní po jednání rady všechny radní obvolal, nechal takto bod odhlasovat a dodatečně zařadit do zápisu z jednání rady i do usnesení.

„Městská rada zasedá jednou za tři nebo čtyři týdny. A některé věci je potřeba řešit promptně,“ vysvětluje nestandardní přístup starosta Štefl.

Podle něj nebyl ani dostatek prostoru, aby svolal mimořádné jednání rady. „Je nás tam pět a já jsem jediný uvolněný. Ostatní radní mají svá zaměstnání, která je živí a jsou pro ně prioritní. Vhodný termín by se těžko hledal,“ říká.

Z pěti radních (včetně starosty) byli čtyři pro, pouze Štěpán Černoš (MOP-SNK) se zdržel.

„Vadilo mi, že hlasování jde proti zákonu o obcích. Hlasovat telefonicky a zpětně něco dávat do zápisu by se nemělo,“ vysvětluje Černoš.

Jeden z radních hlasování napadl a chce změnit jednací řád

Že jde ze strany starosty města o nezvyklý přístup, který se pohybuje na hraně zákona, přiznávají i právníci. „Za deset let, co dělám tuto práci, jsem se s ničím takovým nesetkala,“ neskrývala překvapení Ludmila Němcová z právního oddělení Svazu měst a obcí.

Říct jasné stanovisko, zda byl zvolený postup v souladu s platnou legislativou, si netroufla. Zákon o obcích totiž nijak exaktně nestanovuje, jakým způsobem mají radní hlasovat. Primárně však počítá s tím, že radní jsou fyzicky přítomni na jednom místě, čímž je zajištěna jejich vzájemná interakce jak při diskusi, tak i při následném hlasování, jehož se mohou zúčastnit pouze přítomní členové.

„Nicméně s ohledem na moderní komunikační prostředky lze ve výjimečných případech připustit, že bude zajištěna přítomnost členů rady a tím i jejich osobní výkon mandátu při hlasování prostřednictvím těchto technologií. Je ovšem nutné použít takový komunikační prostředek, aby byla mezi všemi členy rady zajištěna vzájemná interakce,“ připouští například telekonferenci Martina Němcová, mluvčí ministerstva vnitra.

Radní Černoš každopádně hlasování napadl. Telefonicky přijaté usnesení bylo proto tento týden revokováno a znovu přijato, tentokrát už na řádném jednání.

„Z celé situace pravděpodobně vyplyne, že se bude měnit jednací řád rady, aby se už něco podobného neopakovalo. Myslím, že to má jednoduchá řešení, ke kterým dospějeme,“ doufá Černoš.

Do té doby se však bude muset starosta Štefl vypořádat i s připomínkou, kterou mu pošle zastupitelka Hana Konvalinková (MOP-SNK). Té se nelíbí, že výsledek telefonického hlasování byl do zápisu z jednání zanesen až po několika dnech. Navíc se v dokumentu tváří, jako by hlasování proběhlo přímo na radě.