Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V Telči budou odpad svážet jednou za dva týdny. Odpůrci sepsali petici

  • 6
Od ledna se o komunální odpad v Telči a dalších třinácti obcích na Jihlavsku postará svazek Oběhové hospodářství Renesance. Směsný odpad bude odvážet pouze jednou za čtrnáct dní, aby lidé lépe třídili. Doposud byl svoz každý týden. Poplatek však zůstane stejný.

Návrh nového systému svozu odpadu ve městě, kde žije zhruba 5,5 tisíce obyvatel, lidé kritizují v petici.

Kolik se platí za odpady a jaká je frekvence svozu

JIHLAVA
680 korun za osobu a rok, možnost slevy ve výši 70 korun při zapojení do programu na podporu třídění; od jara 2016 se bude směsný komunální odpad svážet jednou za dva týdny

TELČ
600 korun za osobu a rok; od Nového roku 2016 se směsný komunální odpad bude svážet jednou za dva týdny

TŘEŠŤ
492 korun za osobu a rok, každé třetí a další dítě v domácnosti má slevu 50 procent; směsný komunální odpad se sváží jednou týdně

Ohrazují se proti několika věcem. Jednou z nich je, že se směsný komunální odpad ve městě bude svážet pouze jednou za dva týdny, přičemž se nesníží cena za svoz.

Dále vytýkají radnici nedomyšlenost celého systému. Ta se podle nich projevuje i tím, že město, které se chce o odpad postarat bez využití externích společností, nemá vhodnou techniku. Popelářský vůz, jenž je nyní k dispozici, totiž neprojede branou na náměstí.

„Město by se mělo mnohem více věnovat skutečným problémům svých obyvatel, rozvoji infrastruktury, kultury a vzdělávání. Cesta nakládání s odpady by se měla ubírat směrem k benefitům pro občany, nikoliv směrem k represi - snížení četnosti odvozu odpadu při zachování výše poplatku,“ stojí v petici, kterou sepsal Štěpán Florian.

Nový systém, který kromě Telče začne od Nového roku fungovat ještě v dalších třinácti obcích, počítá zejména se zvýšeným podílem vytříděného odpadu. Docílit se toho má tím, že třeba konkrétně Telč rozdá zdarma celkem 1 400 nádob na plast a papír (700 modrých 240litrových nádob na papír a 700 žlutých na plast - pozn. red.) a na jaře i dotované kompostéry. Během února by se sběrná hnízda v bytové zástavbě měla dovybavit dalšími hnědými popelnicemi na bioodpad.

„Stávající systém, provozovaný externími společnostmi, nenabízí žádnou motivaci ke zlepšování stavu a plynule tak směřuje k výraznému zdražení. O svoz a likvidaci odpadu se proto bude od ledna 2016 starat dobrovolný svazek obcí Oběhové hospodářství Renesance. Ten založilo dohromady čtrnáct obcí regionu, které chtějí se všemi druhy odpadů hospodařit samostatně,“ vysvětluje Pavel Komín, předseda svazku a místostarosta Telče.

Kdo bude potřebovat, může si pořídit druhou popelnici

Změnu obhajuje i starosta Roman Fabeš. „To, že dvoutýdenní interval pro vývoz popelnic se směsným odpadem domácnostem postačí, ověřilo i terénní zjišťování v Telči, kdy zhruba 15 procent obyvatel nevystavuje popelnici k vývozu každý týden. A i ty vystavené jsou zaplněny průměrně z poloviny. Samozřejmě, pokud by kapacita někomu nestačila, například v zimním období při topení tuhými palivy, může si pořídit další nádobu. Cena za odpad se pro něj nezmění, neboť poplatek je počítán na hlavu,“ tvrdí Fabeš.

Více vytříděného odpadu by mělo snížit poplatky za jeho ukládání na skládku. Například v Jihlavě, pokud město vozí nevytříděné odpadky z popelnic na skládku, zaplatí za tunu 600 korun, zatímco při předání bioodpadu do kompostárny vydá za stejné množství poloviční částku.

„Pokud bychom nyní nezačali zavádět nový systém, hrozilo by po avizovaném zákazu skládkování od roku 2024 výrazné zdražení poplatků jak pro město, tak i pro obyvatele,“ doplňuje Fabeš.