Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Tomášková, MAFRA

Firma chce v Jihlavě s pomocí vědců ekologicky rozebírat LCD televize

  • 2
Jihlava by se mohla stát výrazným centrem zpracování elektropřístrojů. Tuny starých televizí, monitorů i drobného elektroodpadu tam na zpracování každoročně míří už nyní. Společnost Technoworld navíc připravuje výstavbu hal v průmyslové zóně Hruškové Dvory, v nichž chce likvidovat ploché obrazovky.

Technici by se v Hruškových Dvorech věnovali rozebírání vysloužilých plochých obrazovek - ať už těch televizních, nebo počítačových. Pokud plány vyjdou, vznikne v Jihlavě přibližně 40 nových pracovních míst.

„Záměr má dvě stránky. Tou první je rozebírka LCD monitorů a druhou takzvaný ‚reuse‘ - znovupoužití už jednou použité elektroniky či počítačové techniky,“ popisuje předseda představenstva Technoworldu Róbert Klobučník.

Termín výstavby a otevření nového závodu záleží hodně na tom, jak rychle a v jaké míře se domácnosti začnou starých „elcédéček“ zbavovat a vyměňovat je za nové.

„Řeší se něco, co nastane v dlouhodobějším horizontu. Dneska je většina televizí, které je potřeba ekologicky zlikvidovat, typu CRT. To jsou ty klasické televize, co jsme měli doma nejspíš jako děti. V domácnostech ve východní Evropě je jich ale ještě hodně,“ poznamenal sedmačtyřicetiletý Klobučník.

Na rozebírání LCD se budou podílet i vědci, zaměří se na indium

Do budoucna ale bude nutnost věnovat se víc právě LCD a plazmovým obrazovkám.

„Zde je způsob zpracování jiný než u CRT televizí. Jsme ještě ve fázi výzkumu, jak je rozebírat. Z toho pak vyplývají doporučení pro výrobce i pro konstruktéry,“ zmínil šéf Technoworldu.

V Jihlavě by podle něj mohlo zakotvit pracoviště, ve kterém se budou zkoumat jednotlivé postupy ekologické likvidace LCD obrazovek - to vše ve spolupráci s tuzemskou akademií věd.

„Pokud budou finance na takový projekt, milerádi se na něm budeme podílet. Zkušenosti určitě máme,“ vyjádřil se Václav Gruber z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR. „Plochým obrazovkám jsme se zatím nikdy nevěnovali, klasickým CRT už kdysi dávno ano. Také jsme třeba zkoumali úsporné žárovky,“ doplnil.

Předmětem zkoumání by podle Grubera mohlo být například indium. To je v současnosti ve velké míře využíváno při výrobě LCD displejů, solárních panelů i dotykových displejů. Evropská komise jej zařadila mezi „kritické“ suroviny, jejichž nedostatek by znamenal pro evropský průmysl vážné problémy.

„Jde o to, jak ho z plastových desek mechanicky získávat, přečistit a dostat do nějaké rozumné formy,“ říká Václav Gruber.

Firma pozemky už vlastní, žádá o stavební povolení

Poznatky od vědců by pak putovaly i k výrobcům plochých obrazovek. „Jihlavské pracoviště by v prvních letech mělo sloužit k tomu, aby se našla správná cesta, jak s těmito vysloužilými typy výrobků nakládat a jak je dál zpracovávat. Jde o to, zjistit, co může při recyklaci činit problémy, a dát o tom zpětnou vazbu výrobcům. S nimi spolupracujeme,“ potvrdil Róbert Klobučník.

Nyní chce Technoworld získat pro výstavbu v Jihlavě - Hruškových Dvorech stavební povolení.

Vlastníkem pozemků je společnost Enviropol, která je jediným akcionářem Technoworldu. V Jihlavě už má závod na recyklaci vysloužilých drobných spotřebičů a starého typu televizí či monitorů.

Linka na ekologickou likvidaci malých domácích spotřebičů - zejména těch kuchyňských - má kapacitu přes 20 tisíc tun materiálu ročně. A pokud jde o rozebírání CRT monitorů nebo televizních obrazovek, tak tam se zpracované kvantum loni pohybovalo okolo 10 tisíc tun.

Součástky z televizí končí v hutích i v německé sklárně

Podobný závod tohoto typu jinde v Česku není. V Liberci sídlí firma věnující se zejména rozebírání starých ledniček, praček, sporáků, myček, elektrovlnek a vysavačů.

Obrazovky jsou doménou Jihlavy. „Televizi nebo monitor rozebereme na čtyři až pět prvků. Sklo, které představuje zhruba 60 procent hmotnosti televize, vozíme k přepracování do firmy do Německa. Jiné složky se používají například ve stavebnictví. Měděné prvky jdou zase do hutě,“ upřesňuje obchodní ředitel Enviropolu Milan Sklenář. Tato společnost dává v Jihlavě práci zhruba 40 lidem.

Dalších sedm lidí zaměstnává menší provoz Technoworldu v jihlavské lokalitě U Rybníčku. Zabývají se zde repasí výrobků. Tento dlouhodobý projekt je zatím na startu. Do dvou měsíců mají být dostupné i webové stránky, na nichž se objeví nabídky repasovaných přístrojů k odprodeji.