Muzeum v Pelhřimově vyzkouší špičkovou informační technologii z Tchaj-wanu. Využít ji mohou i majitelé "chytrých" telefonů (ilustrační foto).

Muzeum v Pelhřimově vyzkouší špičkovou informační technologii z Tchaj-wanu. Využít ji mohou i majitelé "chytrých" telefonů (ilustrační foto). | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Tchaj-wan rozjede v muzeu na Vysočině unikátní technologii pro návštěvníky

  • 2
Muzea i třeba galerie na Vysočině získají exkluzivní bezdrátovou technologii, která návštěvníky provede expozicemi. Krajský úřad si zakázku objednal v asijském Tchaj-wanu. Asiaté dokonce budou projekt částečně financovat, přispějí částkou kolem dvou milionů korun.

Na jedné straně smlouvy o moderní komunikaci pro muzeum v Pelhřimově je podpis hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, na druhé je jméno Pao Chung Ho.

Moderní technologie míří na Vysočinu

Supermoderní informační technologie bude využívána v muzeích a galeriích na Vysočině. Chytrá mobilní zařízení s operačním systémem Windows Mobile nebo Android tam návštěvníky provedou expozicemi. Lidé si mají technologii poprvé vyzkoušet už na podzim.
Jednotlivé sekce muzea budou vybaveny čipy, které po přiložení chytrého zařízení vyšlou do telefonu informaci o exponátu ve čtyřech jazycích: čeština, angličtina, němčina a francouzština.

Pilotním muzeem tohoto projektu je Pelhřimov. "Měli bychom být místem, kde se celý systém bude ověřovat. Po nás se bude instalovat v naší pobočce na hradě Kámen," uvedl zástupce ředitele pelhřimovského Muzea Vysočiny Lubomír Anděl.

"Chytré zařízení budeme moci návštěvníkovi zapůjčit na dobu prohlídky, pokud si tedy nepřinese vlastní chytrý mobil," dodal Anděl.

Čínština je úskalí

Projekt má i svá úskalí. Chytrá technologie je primárně řešena čínštinou (obrázkovým písmem). "Především převod čínských znaků do latinky přináší určité starosti, například s velikostí znaků. Tchajwanci mají jinou velikost písma," vysvětlil vedoucí krajského odboru informatiky Petr Pavlinec.

"Možná to vypadá zvláštně, ale Evropané a Asiaté také ovládají chytrá mobilní zařízení odlišně. Je tam jiná logika," dodal Pavlinec.

Přenos informací v muzeích bude řešen bezdrátově prostřednictvím wi-fi signálu. Informace návštěvníkovi muzea dorazí z "datového skladu" umístěného na krajském úřadě v Jihlavě.

Takový systém mají třeba v pařížském muzeu Louvre. "Tchajwanská strana nás informovala, že v Česku podobný systém není. V Evropě je asi na třech místech, jedno z nich je Louvre v Paříži," poznamenal zástupce ředitele pelhřimovského muzea Lubomír Anděl.

Bezdrátový přenos informací o exponátech do mobilních telefonů turistů a návštěvníků muzejních expozic je v tuzemsku zatím výjimečný projekt. "Mohu potvrdit, že to není běžné. Něco podobného chystáme v Národním muzeu na akci Muzejní noc 11. června," řekla mluvčí Národního muzea v Praze Radka Schusterová.

Vysočinsko-asijský projekt se v úřední řeči nazývá "Multimediální průvodce pro muzea Kraje Vysočina". Smlouvu již projednalo a odsouhlasilo krajské zastupitelstvo. Partnerem kraje Vysočina je v případě této zakázky Institut pro informační technologie z Tchaj-peje.

Institut je nevládní organizací v oblasti informačních technologií. Institut pomáhá při rozvoji aplikací IT technologií a k rozvoji informační společnosti na Tchaj-wanu.

"Zčásti používají na náš projekt prostředky jejich státního rozpočtu. Proto je tam spolufinancování ve výši zhruba dvou milionů korun z jejich strany. Jsou to jejich státní peníze," popsal finanční stránku projektu šéf krajského odboru informatiky Petr Pavlinec.

Zavedení nové technologie do vysočinských muzeí přijde celkově zhruba na čtyři miliony korun.