Přivézt si medaili z mezinárodního kola astronomické olympiády v Jižní Koreji

Přivézt si medaili z mezinárodního kola astronomické olympiády v Jižní Koreji se nepoštěstí jen tak někomu. Studentovi jihlavského gymnázia Viktoru Němečkovi se to podařilo. Dokonce dvakrát. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Talent z jihlavského gymnázia zářil mezi astronomy pod korejským nebem

  • 0
Přivézt si medaili z mezinárodního kola astronomické olympiády v Jižní Koreji se nepoštěstí jen tak někomu. Studentovi jihlavského gymnázia Viktoru Němečkovi se to podařilo. Dokonce dvakrát.

Šestnáctiletý Němeček byl jedním ze šestičlenné skupiny Čechů, které po úspěšném rozřešení astronomických příkladů prvního školního kola vyslali do zahraničí jejich učitelé.

Z Korey do rodné Jihlavy si Němeček dovezl bronzovou medaili. I přesto, že loni v té samé soutěži získal zlato, je s výsledkem spokojený.

"Loni jsem měl štěstí na zadání. Byl jsem teď ve vyšší a těžší kategorii, takže mě tento výsledek moc potěšil," pravil Němeček.

Medaili má i od kraje. Dřevěnou

Studenta před dvěma týdny za jeho výsledky ocenil i krajský úřad dřevěnou medailí, která je určená mladým úspěšným osobnostem Vysočiny.

"Myslím si, že mě žádná další nečeká vzhledem k tomu, jak to je prý vzácná medaile," říká Němeček skromně.

Na olympiádu se pozvolna připravoval od loňského září, kdy věděl, že do Korey díky získanému zlatu znovu pojede. Poslední měsíc před soutěží pak přípravu zintenzivnil. A jak taková astronomická olympiáda probíhá?

"Prvně je teoretická část, za kterou získáte zhruba polovinu bodů. Poté pozorovací s dalekohledem, kdy máte například najít souřadnice něčeho a vytvořit analýzu," uvedl Němeček.

K astronomii se dostal náhodou. "Začal jsem s ní loni. S minimálními znalostmi se mi podařilo dostat na soustředění, které skončilo úspěšně. Začalo mě to bavit a nyní se tomu už rok věnuji," popsal své začátky mladý talent.

Po příletu do Korey měli mladí olympionici dva dny na aklimatizaci, pak je čekalo teoretické a další den pozorovací kolo. Vše pak završila praktická část.

"V té teoretické části se například určovala hustota hvězdy, jak jasná se nám jeví. Nebo v jakých časech nastal určitý jev, kreslily se i grafy. Dva příklady byly na dvě hodiny, s ostatními jsme se shodli, že to je tak akorát," přiblížil dění na olympiádě jihlavský gymnazista.

Indy trápil chlad. V lyžařských rukavicích bavili soutěžící

"Zajímavé bylo, že se nás tam snažili přesvědčit, abychom chodili o půl hodiny dříve. My tak dorazili a pak stejně museli čekat. I do autobusu nás nahnali dvacet minut s předstihem a nakonec jsme opět čekali," poznamenal Němeček.

Na olympiádu dostal stejně jako ostatní čeští reprezentanti červené triko s bílo-modrým nápisem Warning! Czech Team.

"Všichni nás tam za něj chválili. Nejvíc se líbilo Indům. Ti byli vtipní. Když se dělalo pozorovací kolo, chodili jako jediní v lyžařských rukavicích, byla jim zima," vzpomíná s úsměvem mladý astronom.

Ve volném čase se věnuje také zpěvu ve školním sboru, hře na housle a skautu. "U skautů mi říkají Ryba. To proto, že jsem jim tam asi v osmi letech ukazoval takový cvik," vysvětlil Němeček.

Na sport ho prý příliš neužije. "Občas si zasportuji, ale nevyhledávám to ani v tom neexceluji," říká Němeček a dodává: "Dokazují to i umělé dva zuby, které mám po hraní frisbee."