Arboristé provedli v Havlíčkově Brodě takzvané tahové zkoušky u šesti olší na...

Arboristé provedli v Havlíčkově Brodě takzvané tahové zkoušky u šesti olší na hrázi rybníka Hastrman v parku Budoucnost. Na snímku Marek Žďárský kontroluje výstup z měření. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Odborníci ohýbali stromy o tisíciny milimetru. Simulovali tak vítr

  • 2
Šest vysokých olší u havlíčkobrodského rybníku Hastrman osadili odborníci z arboristické firmy množstvím speciálních snímačů. Do koruny stromu natáhli ocelová lana a zkoušeli s ním co největší silou pohnout. Dřeviny tímto způsobem podstoupily takzvanou tahovou zkoušku.

Nezvyklá podívaná se konala v pátek od rána do odpoledních hodin. Společnost, která má v brodském parku Budoucnost na starost údržbu zeleně, zkoumala pevnost stromů. Zajímalo jí, zda dřeviny, které na hrázi rybníka Hastrman rostou desítky let, nemůže vyvrátit silný vítr.

Žádný obří větrný tunel ale experti nepřivezli. Za to si dovezli spoustu nejrůznějších čidel, měřících přístrojů i lan. A lanový zdvihák, takzvaný hupcuk.

Po kmeni stromu rozmístili senzory, těsně nad zem až téměř ke kořenům dali další, se zbylými vyšplhali do koruny stromů. Ve výšce těžiště do koruny olší natáhli ocelová lana. Hupcukem pak se stromem cloumali silou až několika tun.

„Tahová zkouška je přístrojový test, který slouží k posouzení stability stromu na základě potencionálního zatížení. Při umělém zatížení si ověříme, zda strom vydrží nárazy větru,“ shrnul Luděk Praus z brněnské Mendelovy univerzity, který s arboristy spolupracuje.

Přístroje změří tisíciny milimetru i tisíciny stupně

Při tahu tři druhy čidel snímala několik ukazatelů. „V koruně zjišťuje, jakou silou na strom působíme. Snímač posunutí je na kmeni a měří vzdálenosti jednotlivých bodů při namáhání. Třetí jsou snímače náklonu. Ty se umísťují na bázi co nejblíže zemi. Těmi se ověřuje stav kořenového systému. Měří náklon stromu s přesností na tisícinu stupně,“ vysvětlil Praus.

Vítr simulují lana natažená do koruny stromů, za něž hupcuk „tahá“. „Přístroje jsou schopné změřit vychýlení nebo natažení dřevních vláken i o tisícinu milimetru,“ tvrdí arborista Marek Žďárský.

Firma v Havlíčkově Brodě nasbírala data a uložila je do počítače. Zda šestice olší uspěla, ale nebyla schopna ihned na místě určit. Výsledky se totiž musí ještě poměrně složitě propočítat.

„Roli hraje druh dřeva, výška stromu, plocha jeho koruny a další údaje,“ konstatoval Žďárský. Vše se pak porovnává s obvyklou silou větru v lokalitě. tato čísla dodají meteorologové.

Úprava zeleně se dělá na více místech Brodu

Každý strom je jedinečný a zda je některý náchylnější k pádu se nedá pouhým okem zjistit. Snáze totiž mohou při silném větru spadnout zdravé vysoké stromy s objemnou korunou než třeba stromy nemocné, které jsou ale nižší a korunu mají podstatně menší.

Havlíčkův Brod v těchto dnech věnuje péči o zeleň zvýšenou pozornost. Arboristé ve městě a v některých místních částech ošetřují a kácí zeleň. Projekt na revitalizaci zeleně se týká aktuálně čtyř havlíčkobrodských lokalit.

„Všechny práce provádíme na základě odborného posudku Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Jedná se například o bezpečnostní a zdravotní řezy, redukci korun stromů nebo umístění vazeb do korun stromů,“ upřesnila vedoucí odboru životního prostředí Marta Gerthnerová.