Zakladatel a ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě...

Zakladatel a ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě Marek Hovorka. | foto: ČTK

Zavíráte uprchlíky do vězení, bála se na festival syrská filmařka

  • 7
Jihlava se od úterka stane zase na pár dnů festivalovým městem. Už podevatenácté se do krajského města Vysočiny sjedou tvůrci a příznivci dokumentárního filmu. Mezi čestnými hosty je i syrská režisérka, které se do Česka zprvu moc nechtělo. Některé návštěvníky chtějí ubytovat v domácnostech.

Majitelé hotelů, penzionů a restaurací v Jihlavě a jejím blízkém okolí se každý rok těší na říjen, který patří Mezinárodnímu festivalu dokumentárních filmů (MFDF). Zájem o ubytování totiž během něj stoupá na maximum.

Výběr z programu festivalu dokumentů

Úterý 27. října

20.00 Slavnostní zahájení - Program je opět v režii pražského divadla Vosto 5. (sál DKO I)

Středa 28. října

9.30 Nezvěstný - Divadelní spolek Nature Theatre of Oklahoma se vydává na plavbu, jejímž hlavním cílem je natočit film o bývalém členovi souboru, který záhadně zmizel. (Dukla Reform)

Čtvrtek 29. října

6.00 Cesta vzhůru - Film o expedici horolezce Radka Jaroše. (Dělnický dům)

17.30 Eichmann v televizi - Natáčení soudu s nacistou a válečným zločincem Adolfem Eichmannem se stalo námětem hraného filmu z produkce BBC. (DKO II)

19.00 Matrix AB - Portrét politika i byznysmena Andreje Babiše. (DKO I)

Pátek 30. října

21.30 V paprscích slunce - Portrét Severní Koreje vystavěný jako nezáměrná situační komedie. (Dělnický dům)

Sobota 31. října

15.30 Návštěva - Film zavádí diváky do skutečnosti, v níž na zemi přistáli mimozemšťané. (Dělnický dům)

Neděle 1. listopadu

16.00 Steve Jobs: Jak změnit svět - Portrét bývalého šéfa společnosti Apple. (Dělnický dům)

Pozn.: Víc na www.dokument-festival.cz

„Pro naše hosty využíváme pokaždé všechny hotely v Jihlavě,“ potvrzuje ředitel MFDF Marek Hovorka. „Pro návštěvníky je proto velmi těžké sehnat tady nějaké místo na spaní,“ doplňuje.

I proto letos organizátoři umístili na facebookových stránkách výzvu pro všechny, kteří by byli ochotni některé návštěvníky ubytovat.

„Slyšel jsem už i takovou reakci jako: Jo, ke mně se vždycky jednou za rok jako ke strýčkovi přihlásí můj synovec a přijede ještě s dalšími deseti kamarády. Takže festival se stal vlastně i jakýmsi socializačním prvkem v rodinách,“ usmívá se Hovorka. „Každopádně o místa je zájem pořád a příznivci dokumentů za nocleh moc rádi zaplatí.“

Filmy se letos budou v Jihlavě nově promítat také v Dělnickém domě. „Tím se zvýší kapacita o dalších 400 míst a já věřím, že už se nestane, aby nám po festivalu lidé volali, že stáli třikrát během jednoho dne frontu na některý film a ve finále se nedostali ani na jeden,“ přeje si ředitel MFDF.

Už teď je podle něj jasné, že řada snímků vyvolá znovu spoustu rozporuplných reakcí. Což platí také o pozvaných hostech.

Radní Assange kritizoval. Na jeho diskusi dostal pozvánku

Například už na začátku prázdnin se nechal slyšet náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL), že má problém s pozváním zakladatele WikiLeaks a známého internetového aktivisty Juliana Assange (o sporu se více dozvíte zde). A to i přesto, že bude diskutovat pouze přes videopřenos. „Je obviněný ze znásilnění. A zveřejněním ukradených tajných materiálů ohrozil životy řady vojáků i civilistů,“ argumentoval tehdy.

Organizátoři festivalu si však za výběrem hosta stáli. „Assange je přístupný všem otázkám, takže jsme pozvali pana Kalinu, aby mu ten svůj problém, který s ním má, řekl osobně. Zatím ale nemám zprávu, že se chystá přijít,“ hlásí Hovorka.

Diskuse s Assangem v rámci Inspiračního centra by měla ve čtvrtek od 16.00 trvat zhruba hodinu.

A stejný prostor pak dostane v následujících dnech také členka punk-rockové protestní skupiny Pussy Riot Marija Aljochina a syrský uprchlík Osama Abdul Mohsen (čtěte zde). Ten nyní působí jako fotbalový trenér ve Španělsku. Oba tito hosté se festivalu zúčastní osobně.

Situace v Sýrii i uprchlická krize se budou na festivalu letos hodně přetřásat. A proto organizátoři připravují jeden netradiční pokus. „Snímek Kóma přijde uvést přímo jeho syrská režisérka Sarah Fattahi, která dorazí z festivalu z Vídně,“ prozrazuje Marek Hovorka. „Původně po nás chtěla, abychom jí koupili letenku. To jsme se jí ale snažili rozmluvit s tím, že bude mnohem snazší přejet z Rakouska autem,“ doplňuje.

Zpočátku se jim ale přesvědčování nedařilo. „Vysvětlovala nám, že oni v Sýrii mají o České republice jen ty nejhorší informace. Prý tady lidi na hranicích chytáme a pak je strkáme do vězení. A to ona nechce riskovat,“ prozrazuje Hovorka.

Aby režisérčiny obavy pořadatelé rozptýlili, začali zjišťovat, zda je Sarah Fattahi se svým schengenským vízem v bezpečí. „A překvapivě jsme se dozvěděli, že teoreticky snad ano, ovšem nelze předvídat, jaká bude v tu dobu situace na hranicích,“ přiznává ředitel festivalu. „Nicméně jsme se rozhodli to otestovat a uvidíme, jak to dopadne,“ doplňuje Hovorka.