Celkový pohled na osvětlenou Vysočina Arenu. Na tribuny stadionu se vejde 18...

Celkový pohled na osvětlenou Vysočina Arenu. Na tribuny stadionu se vejde 18 tisíc diváků, kteří budou mít ten nejatraktivnější výhled na střelnici. Dalších sedm tisíc lidí by se mohlo rozprostřít kolem trati. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Světový pohár? Biatlon pořadatele vyjde až o dvacet milionů dráž

  • 0
Běh na lyžích a biatlon. Dva zimní sporty, které už tradičně patří mezi olympijské, mohli v posledních letech při závodech Světového poháru sledovat diváci v Novém Městě na Moravě. Jeden z nich se vrací také v letošním roce. Příští víkend - 11. a 12. ledna - se v rámci Zlaté lyže ve Vysočina Areně uskuteční Světový pohár v běhu na lyžích. Tedy, přesněji řečeno, jeho sprinterská část.

V sobotu se pojedou individuální sprinty volnou technikou (od 14.00 kvalifikace, od 16.00 finále), o den později týmové sprinty klasicky (od 9.40 semifinále, od 11.40 finále).

Dá se příprava světových pohárů v běhu na lyžích a v biatlonu nějak srovnat? Podle ředitele novoměstského závodu Vlastimila Jakeše příliš ne. "Tím, že v biatlonu jsou zbraně, má vyšší bezpečnostní pravidla a různá omezení. Z tohoto pohledu je to mnohem náročnější," vysvětluje Jakeš.

Rozdíl je také v požadavcích obou mezinárodních federací, lyžařské FIS a biatlonové IBU, na zázemí. "U běžců je cítit, že je to pořád víc o přírodě. Nemají vše do posledního detailu ohraničené, uzavřené. Pro organizátora je to jednodušší," připouští Jakeš.

A je potřeba dodat, že také podstatně levnější. "Rozpočet Světového poháru na běžkách je řádově mezi deseti jedenácti miliony. A u Světového poháru v biatlonu dvacet pět, třicet, možná až pětatřicet milionů," uvedl šéf organizačního výboru novoměstských závodů Jiří Hamza.

Pro pořadatele z Nového Města je bezesporu výhodou, že díky přípravám na loňský světový šampionát v biatlonu u hotelu Ski vyrostl špičkový sportovní areál.

"Určitě se nám obrovsky ulevilo. Dosud jsme každý rok stavěli, do toho se pořádaly závody, takže to byl šílený kolotoč a blázinec na poslední chvíli," vzpomíná ředitel novoměstských závodů Vlastimil Jakeš. "Teď je navíc to zázemí stabilní na top světové úrovni. Jak prostorově, tak logisticky. Určitě jsme se posunuli o tři kategorie dál."

Přesto se ani letos v Novém Městě nevyhnou drobným úpravám. "Některé věci musíme dovážet. Mazací kabiny a nějaké mobilní stavby se udělat musí," potvrdil Jakeš. "Protože nemá význam kvůli jednomu svěťáku ročně mít spoustu dalších zařízení, která by tam pak ležela ladem nebo se nepoužívala."

Zatímco na biatlon díky výsledkům českých sportovců v posledních měsících, kdy se partě kolem Gabriely Soukalové, Veroniky Vítkové, Ondřeji Moravcovi daří pravidelně vozit elitní umístění, není pro pořadatele problém diváky nalákat, čeští běžci na lyžích za zahraniční konkurencí přeci jen trochu zaostávají.

"Bohužel, kromě Lukáše Bauera ty výsledky nejsou úplně ideální. Věřím ale, že nějaké úspěchy přijdou," uvedl šéf organizačního výboru Jiří Hamza před letošní Tour de Ski, ve které se mezi ženami daří Evě Vrabcové Nývltové a mezi muži Martinu Jakšovi. "Protože když se Češi pohybují v absolutní špičce, určitě se závody dělají lépe," má jasno.

"Na druhou stranu: lyžování má v Novém Městě takovou tradici, že věřím, že diváci přijdou i tak," dodal své přání. Pomoci by k tomu měl i volný vstup.