O zámek ve Světlé má zájem rodina, která pronajímá jachty i paláce

  • 10
Prodej zámku ve Světlé nad Sázavou se vyvinul nečekaným směrem. O nemovitost projevila zájem rodina Degermee. Městu za nemovitost nabídla více než 17 milionů korun. Zámek chce přebudovat a otevřít veřejnosti.

"Je to nabídka z říše snů. Skvělý záměr, ani jsme nečekali, že může přijít něco tak úžasného," rozplýval se starosta Jan Tourek.

Zámek město koupilo jako součást rozsáhlejší transakce od Kraje Vysočina. Donedávna v něm sídlila střední zemědělská škola, ta ale po sloučení s humpoleckou Zemědělskou akademií odešla. Světelská radnice hledala zájemce, kterému by historický areál prodala.

Sešly se dvě nabídky

Do uzávěrky jí došly dvě nabídky. Jedna od společnosti Ithaka development. Ta chtěla zámek koupit za 12 milionů korun a přebudovat ho v domov pro seniory a restaurační provoz. Společnost záměr oznámila už loni před koncem roku, kdy dokonce chtěla městu k zámku pomoci a na jeho odkoupení mu půjčit.

Druhá nabídka přišla od rodiny Degermee. Ta nabídla za zámek více než 17 milionů. A co je pro město nejpodstatnější, slibuje otevření zámku pro veřejnost.

"Chceme v zámku vytvořit dvě muzejní prohlídkové trasy. Jedna by byla věnována výtvarnému umění, druhá pak sklářství a zdejšímu regionu," pravila Helena Degermee. Na zámku by pak chtěli v reprezentativních prostorách pořádat i kulturní akce, koncerty a festivaly.

Hlavní část zámku chce rodina přeměnit na útulný hotýlek se stylovou restaurací. Zhruba pět pokojů v severovýchodním křídle si chce ponechat pro své soukromé účely. To vše po důkladné rekonstrukci za desítky milionů korun.

"Zástupci rodiny Degermee tady několikrát byli, zámek si důkladně procházeli, s velkým nadšením v něm už všechno plánovali," popisoval několikerá setkání se zájemci tajemník Jiří Moučka.

Čtyři zastupitelé jsou proti, za zámek by chtěli víc

Velká většina světelských zastupitelů dala této nabídce přednost. Pověřili radu města, aby jednala o detailech kupní smlouvy a převod zámku připravila. O samotné kupní smlouvě pak budou zastupitelé hlasovat na mimořádném jednání 29. července.

Proti se postavili pouze čtyři zastupitelé z osmnácti přítomných. Těm se příliš nelíbila cena, čekali, že město by za zámek mohlo dostat i přes dvacet milionů korun.

Z dosavadní dohody s rodinou vyplývá, že město společně se zámkem prodá i několik přilehlých pozemků o rozloze asi sedm tisíc metrů čtverečních. Tomu se dřív bránilo.

"Byla to podmínka zájemce. Chce v těsné blízkosti zámku vybudovat francouzskou zahradu a mít zázemí pro stavebníky," vysvětlil Tourek.

Radnice jim vyšla vstříc a operativně pozemky do prodeje zahrnula. "Prodej se ale v žádném případě netýká zámeckého parku. Všech jeho osmnáct hektarů si město ponechá," upozornil světelský starosta.

Zájemce chce nabídnout až pětadvacet pracovních míst

A městu by měly zůstat i další prostory, které stále v historické památce využívá - vlastivědné muzeum a reprezentativní Rytířský sál. Na přesných podmínkách jejich fungování se radnice s kupcem teprve dohodne. Podle starosty se ale jako nejpravděpodobnější jeví symbolické nájemné.

Nové využití zámku by obyvatelům Světlé mělo přinést nová pracovní místa. Projekt manželů Degermee jich předpokládá vytvořit až pětadvacet. Spravovat zámek by měla nově vytvořená společnost s ručením omezeným.

Rodina Degermee má kořeny doslova v celé Evropě. A stejně tak na celém kontinentu i působí.

Ačkoliv internetové vyhládávače toto jméno vůbec neznají, podle starosty Tourka pronajímá celou řadu nemovitostí v Evropě, mimo jiné i palác maďarskému velvyslanectví v Praze, vlastní zámek pocházející ze 13. století ve francouzské Normandii nebo třeba společnost Deloy pronajímající luxusní automobily, jachty a letadla.