Takto mělo náměstí ve Světlé nad Sázavou vypadat, na dvě části by ho rozděloval nový dům (oranžový). Jenže nerozdělí.

Takto mělo náměstí ve Světlé nad Sázavou vypadat, na dvě části by ho rozděloval nový dům (oranžový). Jenže nerozdělí. | foto: Vizualizace: Městský úřad Světlá nad Sázavou

Za návrh dostaly slečny cenu, jenže lidé svoje náměstí dělit nechtějí

  • 0
Před osmi lety nápad na stavbu nového domu uprostřed světelského náměstí Trčků z Lípy většinu zastupitelů uchvátil. Nyní stejnou myšlenku většina zavrhla. Projekt na přeměnu světelského náměstí doznává zásadní změny.

„Svažité náměstí Trčků z Lípy je poměrně velký prostor působící v současné době velmi neukončeně. Spíš je jako velká zatáčka,“ popisovaly před lety centrální prostor před radnicí a kostelem svatého Víta studentky architektury Adéla Středová a Simona Fišerová.

Jejich řešením by se velké náměstí rozdělilo na dvě menší. „Každé by mělo svoji funkci. Hlavní část před městským úřadem a nákupním centrem by byla takzvaným Horním nebo Radničním náměstím s funkcí světskou či obchodní. Druhá část by vznikla před kostelem, farou a knihovnou jako Dolní nebo Kostelní náměstí a měla by spíše funkci duchovní,“ vysvětlily architektky.

Díky odvaze a myšlence prostor rozdělit novým dvoupodlažním domem slečny vyhrály architektonickou soutěž a za svůj návrh získaly prestižní Cenu Petra Parléře.

Jenže. Co těsná většina zastupitelů před lety přivítala s nadšením, dnes podobně těsná většina zavrhuje. „Odhlasovali jsme, že dům na náměstí už nechceme. Vycházeli jsme i z hlasu veřejnosti. Ani lidé si novou stavbu na náměstí nepřáli,“ vysvětlil starosta města Jan Tourek.

Na jaře město uspořádalo anketu, kde několik návrhů vycházejících z představ obou architektek představilo. Neměly však takový ohlas, jaký vedení radnice očekávalo. A tak muselo dojít ke změnám. „Budeme s architektkami řešit změny v projektu. Už nám představily dvě varianty, jak by prostor řešily místo nového domu,“ poznamenal Tourek.

Budou hledat labyrint chodeb

Zatím jsou na stole dvě varianty, obě z původního návrhu vycházejí. Jedna navrhuje vybudovat místo nové domu až tři metry vysokou terasu, která by vrchní svažitou část náměstí srovnala. „Druhou variantou je systém schodišť, který by řešil prakticky totéž,“ doplnil místostarosta Josef Hnik.

Do konečného řešení náměstí by velmi výrazně mohlo vstoupit i světelské podzemí. Ve městě se traduje, že je pod náměstím složitý labyrint chodeb. Necelých 300 metrů bylo v minulých letech odkryto a při městských slavnostech bývá zpřístupněno.

„Pověsti vypráví o chodbách pod celým náměstím, o tunelu spojující náměstí se zámkem i chodbě na Lipnici. Chceme se přesvědčit, co z toho by mohla být pravda,“ poznamenal Hnik.

Během léta se tak na náměstí uskuteční rozsáhlý sonografický průzkum, z něhož vzejde podrobné zaměření případných chodeb. Důraz bude kladen na okolí radnice a kostela, kde by podle některých pramenů mohla být i hrobka Trčků z Lípy.

Rekonstrukce náměstí je pro Světlou jednou z prioritních akcí. Město by se chtělo ucházet o evropské dotace. Podle rozsahu prací se odhad celkových nákladů pohybuje mezi 35 až 50 miliony korun. „Na naši spoluúčast máme, zbyly nám peníze z prodeje zámku. Nebyl by ani problém vzít si případný úvěr,“ doplnil Jan Tourek.